O nas
Kontakt

Festiwal Glastonbury 2024: niezapomniany dzień i noc

Laura Kowalczyk

Dua Lipa moves the Glastonbury crowd in more ways than one at Worthy Farm, Somerset in England, June 28, 2024

Dua Lipa zaskakuje, Marina Abramović ucisza, a króliczek masowo dochodzi. Wszystko, co do tej pory widzieliśmy na Glastonbury.

Dla większości gości, którzy podróżowali przez upał i kurz, aby dostać się do Worthy Farm, Glastonbury rozpoczęło się w środę rano. Jednak dla wielu główne wydarzenie rozpoczyna się dopiero w piątek, ponieważ wtedy występują wielkie nazwiska świata muzyki. I choć Glastonbury znane jest z bogatego programu wydarzeń kulturalnych, to przede wszystkim jest to festiwal muzyczny.

Oto, co wydarzyło się w piątek, gdy stacja TylkoGliwice Culture przyglądała się festiwalowi Glastonbury 2024.

Wulgarny Cyrk

Od wczesnych godzin porannych w piątek do późnego czwartku namiot cyrkowy tętnił życiem od dynamicznych, zagrażających śmierci występów. Ale nic nie zrobiło na mnie większego wrażenia niż finałowy występ pod wielkim szczytem, ​​trafnie nazwany Cirque du Vulgar.

Szczęśliwy królik z Cirque du Vulgar

Cirque du Vulgar wjeżdża na scenę czarną londyńską taksówką, która się psuje i na scenę wjeżdża ogromna trupa. Następuje zorganizowany chaos, ponieważ przedstawienie łączy trapez, burleskę i kabaret. To wszystko jest bardzo seksowne, niezależnie od tego, czy jest to wykrzywianie się Vulgette przy wielkim kieliszku szampana i wychodzenie z niego, czy też oda jedynego geja w cyrku do orgii Małej Syrenki.

W najbardziej imponującym momencie performer pomija bieganie wokół ogromnego koła dla chomika wirującego na wahadle. Mniej więcej na wysokości piętrowego autobusu, na chwilę się potyka. To najwyraźniej nie jest częścią przedstawienia, ponieważ obserwatorzy poniżej przechodzą w tryb akcji. Ale nie ma potrzeby, poprawia się, a tłum szaleje. Potem pozostało już tylko świętowanie z ogromnym nadmuchiwanym królikiem, z którym wytryskuje równie duży penis.

Głos Baceprota

Voice of Baceprot, pierwsza indonezyjska grupa występująca na festiwalu w Glastonbury, 28 czerwca 2024 r.

Kiedy w piątek na scenie Woodsies wystąpi wyłącznie żeński zespół metalowy Voice of Baceprot, najwyraźniej będzie to pierwszy występ indonezyjskiego zespołu na jednej z głównych scen. Widok wszystkich trzech członków ubranych w hidżaby jest jeszcze bardziej wyjątkowy.

Chociaż VOB był krytykowany przez niektóre muzułmańskie konserwatywne głosy w Indonezji, tutaj nie ma żadnej krytyki. To rockowy set, który dodaje energii porannej publiczności. To największa międzynarodowa scena, na jakiej kiedykolwiek grali, a także urodziny gitarzysty i wokalisty Firdy Marsyi Kurni. Piosenki mogą być gburowate, ale ona zalewa się łzami, gdy pod koniec występu publiczność życzy jej wszystkiego najlepszego z okazji urodzin.

Zabawa w słońcu

Oprócz setek tysięcy widzów ubranych w różne kostiumy, dziesiątki artystów przechadzają się po terenie Glastonbury bez sceny. Dużą część klimatu tworzy różnorodność postaci, z którymi możemy spotkać się w każdym momencie.

Czy jesteś prawdziwym lekarzem?  Doktor Ken, tłumacz naukowy ze zdrową dawką humoru

Odbyliśmy wspaniałą pogawędkę z uroczym i kapryśnym doktorem Kenem, artystą naukowym, który taszczy ze sobą teleskop wykonany z rury rynnowej i wiadra, aby pokazać gwiazdy w Glastonbury.

Jest też mnóstwo zajęć, które możesz wypróbować samodzielnie. Wracając do cyrku, natknęliśmy się na warsztat, w którym mogliśmy nauczyć się wszystkiego, od żonglerki po diabelski kij. Zdecydowaliśmy się na diabolo i po dokładnym przeszkoleniu udało nam się go latać. Złap to? Zupełnie inna historia.

Kobiety w centrum uwagi

Jeśli chodzi o atrakcje muzyczne, artystki dały wspaniałe występy na wszystkich scenach. Po Voice of Baceprot mogliśmy odkryć triumfującą setlistę Olivii Dean na scenie Pyramid. Błyskawiczny awans po debiutanckim albumie „Messy”, nominowanym do nagrody Mercury Awards w 2023 roku, zaprowadził go z małych scen do największych w kraju.

Piątkowy występ Olivii Dean w Glastonbury był urzekający, Worthy Farm, Somerset, 28 czerwca 2024 r.

Jednak nikt nie zgadłby, że jej rozwój był tak szybki, ponieważ dominuje na scenie ze zrelaksowanym wdziękiem i uwalnia swoją uduchowioną setlistę.

Przez resztę dnia można było podziwiać inne wspaniałe sety takich zespołów, jak brytyjska ikona pierwszej dekady XXI wieku – Sugababes i legenda grunge’u lat 90. – PJ Harvey. Jedynym problemem jest to, że te ogromne grupy nie miały wielu innych grup, które mogłyby podzielić tłum, co spowodowało ogromne fale ludzi, zwłaszcza przed Sugababes.

Marina Abramović ucisza tłum

Przed rozpoczęciem koncertu PJ Harveya serbska artystka Marina Abramović przychodzi na scenę Pyramid, aby przeżyć przeżycie. W imię pokoju, jedności, solidarności i… całego jazzu w Glastonbury, Abramović chce, aby największa scena w Glastonbury została zamknięta na siedem minut.

Serbska artystka Marina Abramović wzywa do pokoju i siedmiu minut ciszy w Glastonbury

Całość ma hipisowski klimat, ale gdy zabrzmi gong, naprawdę robi wrażenie, jak wiele osób potrafi tak długo milczeć w jednym miejscu. Efekt jest nieco przytłumiony odgłosami pomp dochodzącymi z innych scen w oddali oraz absurdalnym strojem Abramovicia ze znakiem pokoju. Nie jest to tak odważne, jak myśli Abramović, ale nadal stanowi przyjemną odskocznię między piosenkami.

System audio LCD oferuje

James Murphy sprawia, że ​​wszystko wygląda na łatwe, kiedy dumnie stoi na scenie ze swoją gburowatą osobą wujka, by rozbujać pokój swoimi niezależnymi piosenkami inspirowanymi disco. Od czasu ponownego połączenia z LCD Soundsystem nabrali nowej energii koncertowej, która idealnie pasuje do zachodu słońca w Pyramid.

Tłum jest duży, ale bas jest jeszcze potężniejszy, gdy Murphy i jego grupa śpiewają hity ze swojego repertuaru. To doskonały sposób na poprawę nastroju przed koncertem Dua Lipy.

Glastonbury dla Palestyny

Festiwal Glastonbury przechodzi obok palestyńskiej flagi w Worthy Farm w Somerset, 27 czerwca 2024 r.

Jednym z najważniejszych elementów politycznych tegorocznego festiwalu jest wylew wsparcia dla Palestyńczyków w Gazie, z których szacunkowo 37 500 zginęło od października, kiedy siły izraelskie rozpoczęły odwetową kampanię mającą na celu zniszczenie Hamasu. Częstym żartem wśród znajomych jest mówienie, że gdy cię szukają, jesteś „blisko flagi palestyńskiej”, jest tak wiele flag. W pewnym momencie na główną scenę wychodzi grupa 20 chorążych, aby upewnić się, że sprawa narodu Gazy jest w centrum uwagi wszystkich.

Wywieszono także flagi, aby zwrócić uwagę na atak Hamasu na festiwal Nova w Izraelu, w którym 7 października zginęło 364 biesiadników i wzięto 40 zakładników. W pewnym momencie koncertu Dua Lipy flaga Nova Festival i flaga palestyńska znajdowały się obok siebie, z przodu, gdy zwracała się do tłumu. Miejmy nadzieję, że w duchu Glastonbury te dwie grupy odkryły, że mają więcej wspólnego niż różnic.

Dua Lipa zachwyca

Po pełnym wrażeń muzycznym dniu otwarcia w końcu nadszedł czas, aby Dua Lipa wystąpiła w roli headlinera. Przygotowywała się do tego przez całe życie – powiedziała publiczności. Wygląda na to, że tak jest. Program to nieprzerwana eksplozja hitów, o których nagraniu marzyłaby większość gwiazd muzyki pop w ciągu swojej kariery, nie wspominając o trzech albumach, które Dua wydała do tej pory.

Dua Lipa występuje na scenie Pyramid na festiwalu Glastonbury
Dua Lipa zmienia top, a publiczność w Glastonbury szaleje

Dua nie jest gwiazdą popu, którą można poznać indywidualnie. Nie ma w sobie tej empatii, jaką można poczuć na koncercie Taylor Swift. Zamiast tego oferuje inną usługę, równie ważną jak pop: imprezę taneczną inspirowaną rave.

Dua Lipa i jej tancerki dobrze wyglądają w skórze na festiwalu Glastonbury, 28 czerwca 2024 r.

Scenografia ewoluuje poprzez zmiany kostiumów (naliczyłem cztery), zmiany sceny (sekcję spędziła na platformie pośrodku tłumu), a nawet gości specjalnych (Tame Impala).

Choć utwory na jej najnowszym albumie „Radical Optimism” niekoniecznie są aż tak doskonałe, Dua wykonuje je tak, jakby od tego zależało jej życie. Prowadzi zespół taneczny z takim zapałem, że w końcu można uciszyć wszelkie uwagi na temat jej pierwszych ruchów. To właśnie wtedy, gdy wrzuca najwyższy bieg do swoich klasycznych piosenek z „Future Nostalgia”, cała scena Pyramid nabiera tempa. To zestaw księżniczki popu z całą sprawnością przyszłej legendy.