O nas
Kontakt

Francja musi zaostrzyć walkę z uchylaniem się od płacenia podatków (raport)

Laura Kowalczyk

Francja musi zaostrzyć walkę z uchylaniem się od płacenia podatków (raport)

Opublikowany w poniedziałek raport francuskiego parlamentu zaleca przeznaczenie większych środków na walkę z uchylaniem się od płacenia podatków, nazywając obecną strategię rządu „żałosną”.

„Wyniki kontroli podatkowych pozostają mierne, a personel i zasoby przeznaczone na to zadanie są w dalszym ciągu niewystarczające” – czytamy w raporcie, krytykując plan zwalczania nadużyć finansowych przedstawiony przez władze francuskie na początku roku.

Charlotte Leduc, posłanka lewicowej partii France Insoumise kierująca śledztwem, uważa, że ​​obecne podejście składa się z „żałosnych środków” i uważa, że ​​walka z oszustwami podatkowymi musi stać się „krajowym priorytetem”.

Na Twitterze napisała, że ​​z 80–120 miliardów euro, które są należne państwu z powodu uchylania się od płacenia podatków, urzędnikom udaje się odzyskać jedynie 15 miliardów euro.

Charlotte Leduc krytykuje DGFiP na Twitterze. „Nie mogę pozwolić na stwierdzenie, że usługi DGFiP są nieskuteczne”. „No cóż, tak… ponownie odzyskujemy 15 miliardów z 80 do 120 miliardów. To od 12,5 do 18,75 procent całkowitych kosztów uchylania się od płacenia podatków”.

Nie ma oficjalnych szacunków dotyczących skali oszustw podatkowych we Francji, ale w październiku rząd powołał Radę ds. Oceny Nadużyć Finansowych, której zadaniem jest analiza tego zjawiska.

Raport Leduca, który podkreśla międzynarodowy wymiar walki z oszustwami podatkowymi, wzywa Francję do stania na czele „dyplomacji podatkowej”, nazywając to „kwestią woli politycznej”.

Dokument postuluje podwyższenie minimalnego podatku od zysków przedsiębiorstw do 25% (obecnie 15%).

Stopa ta wynosząca 15% staje się stopniowo coraz bardziej powszechna w skali globalnej po zawarciu pod koniec 2021 r. międzynarodowego porozumienia pod przewodnictwem OECD.

Jeśli chodzi o bogactwo miliarderów, w sprawozdaniu wzywa się do przyjęcia uchwały parlamentu gwarantującej wsparcie Francji dla europejskiego podatku w wysokości do 2%.

Wzywa także do ostrzejszego stanowiska w sprawie rajów podatkowych i surowszych środków przeciwko „cenom transferowym”, czyli transakcjom transgranicznym między spółkami zależnymi przedsiębiorstw międzynarodowych, których celem jest wyraźne zmniejszenie zysków i uniknięcie podatku.

Zaleca także wprowadzenie jednolitego podatku od przedsiębiorstw międzynarodowych.

Ponadto w raporcie wyrażono zaniepokojenie „alarmującym spadkiem” zatrudnienia we francuskim organie publicznym zarządzającym podatkami, znanym jako Dyrekcja Generalna Finansów Publicznych (DGFiP).

Z ustaleń Leduca wynika, że ​​tej liczby niestety nie zrównoważy obietnica rządu dotycząca utworzenia 1500 dodatkowych stanowisk do 2027 r.

Rozwój nowych technologii, takich jak eksploracja danych (masowe przetwarzanie danych) „nie może odbywać się kosztem wzmacniania ludzkiej wiedzy specjalistycznej” – czytamy dalej w raporcie, podkreślając, że konieczne jest również utworzenie wspólnej bazy danych dla różnych służb zajmujących się zwalczaniem nadużyć finansowych.

To drugi roczny raport na temat uchylania się od płacenia podatków napisany przez Charlotte Leduc, która odpowiada za „misję interdyscyplinarną” w tej sprawie.

Podkreśla, że ​​żadna z rekomendacji zawartych w jej poprzednim raporcie nie została wdrożona.