O nas
Kontakt

Gdzie partie UE imprezują wyborczo – czy współczują?

Laura Kowalczyk

Lorem

Od spokojnej elegancji brukselskiego hotelu Stanhope po tętniącą życiem berlińską Columbiahalle – oto miejsca, w których rodziny polityczne, od prawej do lewej, planują dziś wieczorem świętować – lub płakać do pustych kieliszków.

Wieczory wyborcze są z natury emocjonalne, łączą w sobie oczekiwanie, świętowanie i rozczarowanie.

W miarę jak będą pojawiać się wyniki i narastać będzie napięta atmosfera, niektórym polecą łzy radości, a ciężka praca i poświęcenie zostaną nagrodzone zwycięstwem kandydatów lub partii. Inni będą jednak płakać gorzkimi łzami smutku, zastanawiając się nad pięcioma latami na politycznym odludziu. Jednakże dla tych ostatnich jest przynajmniej pocieszenie, że prawdopodobnie nie będą sami, ponieważ spotkania polityczne partii w Brukseli i stolicach są obecnie stałym elementem wieczoru wyborczego.

Miejsca, które warto odwiedzić w Brukseli

Europejska Partia Ludowa (PPE) będzie gospodarzem wieczoru wyborczego w eleganckim hotelu Stanhope, zlokalizowanym przy brukselskim Square de Meeûs, zaledwie rzut beretem od Parlamentu i po drugiej stronie ulicy od siedziby partii.

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 18:00 i można się spodziewać występów głównej kandydatki Ursuli von der Leyen, przewodniczącego partii Manfreda Webera i sekretarza generalnego Thanasisa Bakolasa.

Oczekuje się, że Weber i von der Leyen, którzy w piątek wspólnie zakończyli kampanię na wiecu w Monachium, złożą oświadczenia, zanim oboje udają się do Parlamentu Europejskiego, gdzie mają uczcić partię, która prawdopodobnie zdobędzie najwięcej mandatów w wyborach do UE .

W przeciwieństwie do pięciu lat temu europejscy socjaliści nie zorganizowali niczego oficjalnego, ale zwolennicy i aktywiści postanowili zebrać się w barze Ginette na Place Luxembourg, przed parlamentem.

Skrajnie prawicowa grupa Tożsamość Demokracji (ID) nie ma planu dla partii w Brukseli – ujawniając czułość wobec miasta zgodnie ze swoją polityką.

Liberalna grupa Renew Europe oraz Grupa Zielonych i Lewicy zarezerwowały sale w Parlamencie Europejskim, aby oglądać napływające wyniki – zaprosiły przedstawicieli organizacji pozarządowych, związków zawodowych i społeczeństwa obywatelskiego, aby na żywo komentowali wyniki wyborów.

Specjalne miejsca w Europie

Większość partii krajowych – takich jak włoska Lega w Mediolanie i hiszpańska Vox w Madrycie – woli organizować imprezy związane z obserwacją wyborów w przytulnej atmosferze własnej siedziby.

Z kilkoma klasycznymi wyjątkami.

Pomimo sondaży przed wyborami sugerujących, że niemieccy Zieloni mogą dziś stracić nawet dziewięciu posłów do Parlamentu Europejskiego, podjęli oni odważny krok i zorganizowali dziś wieczorem imprezę wyborczą z głównym kandydatem Terrym Reintke w berlińskiej Columbiahalle – sali koncertowej mogącej pomieścić do 3500 osób .

Po intensywnej kampanii w sąsiedniej Francji La France Insoumise (Lewica) będzie zamiast tego świętować swój opór wobec powstania skrajnie prawicowej partii Le Pen, która według oczekiwań będzie wielkim zwycięzcą we Francji.

Według doniesień francuskich mediów wybranym miejscem będzie La Rotonde Stalingrad. Nazwa może wydawać się ukłonem w stronę politycznego kierunku grupy, ale w rzeczywistości jest to lokal muzyczny i restauracyjny w uroczej paryskiej dzielnicy La Villette.