O nas
Kontakt

Gitary frontmana Dire Straits, Marka Knopflera, zostały sprzedane na aukcji za ponad 10 milionów euro

Laura Kowalczyk

Mark Knopfler’s guitars sell for more than €10million at auction - here: A Christie

Ostateczną sumę, obejmującą składkę kupującego, potwierdzono na 8 840 160 funtów (około 10 333 000 euro). Knopfler przekaże jedną czwartą wpływów ze sprzedaży różnym organizacjom charytatywnym, w tym Brytyjskiemu Czerwonemu Krzyżowi i działaczom na rzecz ochrony przyrody Tuskowi.

Kilka gitar wystawionych na sprzedaż przez Marka Knopflera, byłego frontmana brytyjskiej grupy rockowej Dire Straits, sprzedało się wczoraj na aukcji za ponad 10 milionów euro.

Największym sukcesem sprzedaży był egzemplarz Vintage Gibson Les Paul Standard firmy Knopfler z 1959 r., który został sprzedany za 693 000 funtów (809 900 euro), ustanawiając nowy światowy rekord aukcyjny tego modelu, a także gitara z 1983 r., na której nagrano przeboje zespołu „Money For Nothing” ’ i 'Brothers in Arms’, które sprzedano za 592 000 funtów (691 900 euro) na wyprzedaży Christie’s w Londynie.

Pracownik Christie's sprawdza gitarę Gibson Les Paul „Gold Top” należącą do Marka Knopflera
Pracownik Christie’s sprawdza gitarę Gibson Les Paul „Gold Top” należącą do Marka Knopflera

„Jestem bardzo szczęśliwy, że te tak ukochane instrumenty znajdą nowych muzyków i nowe piosenki, a także będą zbierać pieniądze na cele charytatywne, które są dla mnie bardzo ważne” – powiedział Knopfler.

„Serce się rozgrzewało, widząc, jak wiele te gitary znaczą dla tak wielu ludzi i cieszę się również, że będą nadal dawać radość wielu osobom poprzez piosenki nagrane ze mną przez lata”.

Pracownik Christie's pokazuje gitarę Gibson Kalamazoo, należącą między innymi do piosenkarza i autora tekstów Dire Straits Marka Knopflera
Pracownik Christie’s pokazuje gitarę Gibson Kalamazoo, należącą między innymi do piosenkarza i autora tekstów Dire Straits Marka Knopflera

Na aukcji w Londynie zarejestrowali się licytanci i kupujący z 61 krajów.

Ostateczna suma, łącznie ze składką kupującego, została potwierdzona na kwotę 8 840 160 funtów (około 10 333 000 euro)

Knopfler przekaże jedną czwartą wpływów ze sprzedaży różnym organizacjom charytatywnym, w tym Brytyjskiemu Czerwonemu Krzyżowi, działaczom na rzecz ochrony przyrody Tusk i organizacji non-profit działającej na rzecz dzieci Brave Hearts of the North East.

Knopfler powiedział, że kolekcja jest owocem jego 60-letniego „romansu” z gitarami, ale nadszedł czas, aby porzucić „niektóre z tych cennych sześciostrunowych towarzyszy”.

„Możecie być pewni, że będzie mi smutno, gdy zobaczą, jak odchodzą, ale przeżyliśmy razem wspaniałe chwile i nie mogę zagrać ich wszystkich” – powiedział. „Wam graczom, entuzjastom i kolekcjonerom życzę wielu dobrych chwil z moimi starymi przyjaciółmi.”

Instrumenty wystawiono publicznie w salonie Christie’s w Nowym Jorku w grudniu 2023 r. oraz w londyńskiej siedzibie aukcjonera w styczniu 2024 r.