O nas
Kontakt

Hamas ma odpowiedzieć w ciągu 48 godzin na izraelską propozycję dotyczącą wzięcia zakładników

Laura Kowalczyk

People protest against Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu

Hamas ma odpowiedzieć w ciągu 48 godzin na izraelską propozycję dotyczącą wzięcia zakładników

Według izraelskich mediów Hamas odpowie na najnowsze proponowane porozumienie w sprawie zakładników w ciągu 48 godzin. Państwo hebrajskie zażądało uwolnienia 33 kobiet, dzieci, osób starszych i chorych, podczas gdy Hamas twierdził, że ma ich tylko 20.

Izrael twierdził, że jego żądanie jest warunkiem bezspornym i zagroził interwencją lądową w Rafah, jeśli takie uwolnienie nie nastąpi. W pobliżu miasta zauważono pojazdy opancerzone.

Jeśli Izrael wkroczy do Rafah drogą lądową, ofensywa może wyrządzić ogromne szkody ludności cywilnej, ponieważ miasto jest przepełnione uchodźcami. W sobotę Netanjahu powiedział, że nawet orzeczenie Międzynarodowego Trybunału Karnego nie będzie miało wpływu na działania wojskowe Izraela.

Powiedział to w nawiązaniu do opublikowanych w zeszłym tygodniu informacji o rzekomej możliwości wydania przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze nakazów aresztowania Netanjahu oraz innych polityków i polityków.

Do Strefy Gazy dociera większa pomoc humanitarna

W obliczu nacisków międzynarodowych Izrael intensyfikuje napływ pomocy humanitarnej do Gazy. Izraelskie wojsko opublikowało film przedstawiający trwającą budowę kompleksu pływającego molo, który ma otrzymać pomoc morską, głównie ze strony armii amerykańskiej, która „sponsoruje” budowę.

Armia izraelska od początku obecnej wojny z Hamasem broniła przybycia pomocy humanitarnej. Jednak kilka organizacji pozarządowych i organizacji międzynarodowych potępiło fakt, że z praktycznego i logistycznego punktu widzenia nie ułatwia to sprawy.