O nas
Kontakt

Hamas otwiera drogę do możliwego zawieszenia broni po wycofaniu się z kluczowych żądań, mówią urzędnicy

Laura Kowalczyk

Hamas clears the way for a possible cease-fire after dropping key demand, officials say

Według doniesień Hamas wstępnie zatwierdził popieraną przez USA propozycję stopniowego zawieszenia broni, po tym jak wycofał się z głównego żądania.

Hamas wstępnie zatwierdził wspierane przez Stany Zjednoczone porozumienie o zawieszeniu broni w Strefie Gazy, poinformowali w sobotę przedstawiciele Hamasu oraz przedstawiciel Egiptu.

Według doniesień Hamas wycofał się z kluczowego żądania Izraela, dotyczącego zobowiązania się do całkowitego zakończenia wojny.

Pozorny kompromis może pomóc w osiągnięciu pierwszej przerwy w walkach od listopada ubiegłego roku i przygotować grunt pod dalsze rozmowy na temat zakończenia wyniszczającej, dziewięciomiesięcznej wojny, która pochłonęła życie dziesiątek tysięcy osób.

Obaj urzędnicy – ​​którzy prosili o zachowanie anonimowości – stwierdzili, że przedstawione przez Waszyngton porozumienie etapowe obejmuje „pełne i całkowite” sześciotygodniowe zawieszenie broni.

Podobno miałoby to oznaczać uwolnienie zakładników, w tym kobiet, osób starszych i rannych, w zamian za uwolnienie setek palestyńskich więźniów.

Jak poinformowali przedstawiciele obu państw, w ciągu 42 dni siły izraelskie wycofają się również z gęsto zaludnionych części Gazy i umożliwią powrót przesiedleńców do ich domów.

W tym czasie mediatorzy obu stron mieliby negocjować warunki drugiej fazy zawieszenia broni, która przewidywałaby uwolnienie pozostałych zakładników płci męskiej – zarówno cywilów, jak i żołnierzy.

W zamian Izrael miał uwolnić dodatkowych palestyńskich więźniów.

Trzeci etap miałby obejmować powrót zakładników, ciała martwych jeńców i rozpoczęcie rocznego projektu odbudowy.

Obaj urzędnicy stwierdzili, że Hamas nadal chce uzyskać pisemne gwarancje od mediatorów, że Izrael będzie kontynuował negocjacje w sprawie stałego zawieszenia broni po wejściu w życie pierwszej fazy.

Miesiące rozmów o zawieszeniu broni stanęły w miejscu, gdy nadeszło kluczowe żądanie Hamasu, by każde porozumienie obejmowało całkowite zakończenie wojny.

Premier Izraela Beniamin Netanjahu zaproponował przerwanie walk, ale nie zakończ ich, dopóki Izrael nie osiągnie swojego celu, jakim jest zniszczenie potencjału militarnego i rządowego Hamasu oraz uwolnienie wszystkich przetrzymywanych zakładników.