O nas
Kontakt

Hiszpańska gospodarka rośnie: dlaczego pokonuje swoich europejskich odpowiedników?

Laura Kowalczyk

A Spanish flag waves above the Cibeles square close to Spain

Produkt krajowy brutto (PKB) Hiszpanii, będący miarą wartości wytworzonej przez produkcję towarów i usług, wzrósł w czwartym kwartale 2023 r. o 0,6% w porównaniu z poprzednim kwartałem.

Według ostatecznych danych opublikowanych we wtorek przez Narodowy Instytut Statystyczny (INE), hiszpańska produkcja gospodarcza w czwartym kwartale wzrosła o 2,0% w porównaniu z analogicznym kwartałem ubiegłego roku, podczas gdy roczny wzrost w trzecim kwartale wyniósł 1,9%.

Najnowsze dane INE potwierdzają wstępny raport opublikowany w styczniu.

„Widzieliśmy już oznaki ożywienia wzrostu gospodarczego, ponieważ pod koniec 2023 r. poprawiło się kilka słabych wskaźników (takich jak nastroje w biznesie), ale wzrost ten znacznie przekracza oczekiwania. PKB był znacznie wyższy od oczekiwań rynkowych i wyniósł 0,2% w ujęciu kwartalnym kwartał.” » zauważyli analitycy ING po wstępnym raporcie.

ING podkreśliło również, że raport dotyczący PKB był ogólnie pozytywny.

„Po znaczącym wzroście w trzecim kwartale, który przywrócił konsumpcję gospodarstw domowych do poziomu sprzed pandemii, w czwartym kwartale nadal napędza on wzrost gospodarczy. Przy inflacji niższej od wzrostu płac, siła realnych zakupów ponownie wzrasta, stymulując konsumpcję”.

Co kryje się za ożywieniem gospodarczym w Hiszpanii?

Komponent inwestycyjny w Hiszpanii również wzrósł w czwartym kwartale ubiegłego roku, pomimo wyzwań związanych z rosnącymi stopami procentowymi.

Tymczasem inwestycje w ekologizację i cyfryzację – a także ciągłe wykorzystywanie funduszy NGEU – również w dalszym ciągu wspierają inwestycje przedsiębiorstw w Hiszpanii.

Ponadto ING podkreślił szczególnie silny wzrost popytu na mieszkania, który stymulował inwestycje mieszkaniowe.

„Silny wzrost popytu na mieszkania w dalszym ciągu przewyższa wzrost podaży mieszkań. Wreszcie, wzrosły także wydatki rządowe i poprawiła się pozycja biznesowa netto. Patrząc na szczegóły według sektorów, sektory wrażliwe na stopy procentowe, takie jak produkcja i budownictwo, odnotowały silny wzrost w czwartym kwartale wbrew oczekiwaniom” – dodali analitycy ING.

W czym Hiszpania przewyższa swoich europejskich kolegów?

ING stwierdził w notatce, że Hiszpania wyprzedziła swoich europejskich konkurentów, takich jak Niemcy, ponieważ na przykład niemiecka gospodarka jest bardziej zależna od sektora produkcyjnego i bardziej dotknięta globalnym spowolnieniem gospodarczym.

Jednakże silniejsza dynamika gospodarcza w Hiszpanii może zwiększyć inflację w tym kraju i zapobiec powrotowi inflacji w Hiszpanii do celu na poziomie 2% w tym roku.

Jednak w lutym inflacja spadła do 2,8% z 3,4% w styczniu. Wskaźnik HICP również spadł do 2,9% z 3,5% w poprzednim miesiącu.

„Spadek był spowodowany głównie spowolnieniem cen energii elektrycznej oraz stabilizacją inflacji żywności po gwałtownych podwyżkach cen w lutym ubiegłego roku. Niemniej jednak rosnące ceny paliw wywarły pewną presję na wzrost ogólnej inflacji.

„Inflacja bazowa po wyłączeniu żywności i energii również spadła do 3,4% z 3,6% w styczniu. Dalszy spadek inflacji bazowej w Hiszpanii w lutym to dobra wiadomość dla EBC, ponieważ pokazuje, że w lutym podstawowe presje cenowe w dalszym ciągu słabły”, ING odnotowano również pod koniec ubiegłego miesiąca.