O nas
Kontakt

Hiszpański Bilbao sprintuje do pierwszego zwycięstwa w Tour de France w upale

Laura Kowalczyk

Hiszpański Bilbao sprintuje do pierwszego zwycięstwa w Tour de France w upale

Jonas Vingegaard zachował żółtą koszulkę na koniec trudnego 10. etapu trasy.

Pello Bilbao pobiegł sprintem do swojego pierwszego zwycięstwa etapowego w Tour de France, a także zyskał znaczący czas w klasyfikacji generalnej, którą nadal prowadził Jonas Vingegaard pod koniec trudnego 10. etapu we wtorek.

Bilbao uniósł ręce nad głowę, świętując koniec jednego z najtrudniejszych jak dotąd etapów Tour de France, kończąc pofałdowaną 167-kilometrową trasę z Vulcania do Issoire tuż przed Georgiem Zimmermannem i Benem O’Connorem w upalnym środkowa Francja.

Większość zawodników w klasyfikacji generalnej skończyła nieco ponad trzy minuty za Bilbao, co przesunęło go o sześć miejsc w rankingu, z 11. na 5. miejsce, mniej niż dwie minuty od podium.

Broniący tytułu Vingegaard utrzymał 17-sekundową przewagę nad dwukrotnym zwycięzcą Tadejem Pogačarem. Jai Hindley zajął trzecie miejsce, tracąc dwie minuty i 40 sekund do tempa.

Po pierwszym dniu odpoczynku w poniedziałek, Tour rozpoczął drugi tydzień trudnym etapem z pięcioma skategoryzowanymi podjazdami i prawie bez płaskich odcinków. Gwałtowne temperatury były jeszcze bardziej brutalne przez ciepło odbijające się od dróg.

Od początku było nieubłaganie i wielu jeźdźców wyraźnie cierpiało. Ale ostatecznie powstała przerwa 14.

Krists Neilands wyglądał na jednego z najsilniejszych z 14 i zaatakował ostatnią wspinaczkę, przekraczając Côte de la Chapelle-Marcousse z 30-sekundową przewagą. Jednak podczas zjazdu został ścigany przez hiszpańskiego Bilbao i złapany na nieco ponad trzy kilometry przed końcem.

Łotewska kolarka ostatecznie zakończyła etap na czwartej pozycji.

O’Connor jako pierwszy zaatakował, ponieważ wiedział, że sprint mu nie odpowiada, ale Bilbao jechał prosto na niego, a Zimmermann szybko go doganiał. Ale Bilbao ruszył sprintem z koła Zimmermanna i powstrzymał go i O’Connora przed zwycięstwem.

Środowy 11. etap obejmuje trzy podjazdy niższej kategorii na 180-kilometrowej (112 mil) trasie z Clermont-Ferrand do Moulins i oczekuje się, że zakończy się sprintem.

Trasa kończy się w Paryżu 23 lipca.