O nas
Kontakt

Pomaganie najlepszemu przyjacielowi człowieka: Jak ratownicy ratują zwierzęta przed pożarami w Europie

Laura Kowalczyk

Pomaganie najlepszemu przyjacielowi człowieka: Jak ratownicy ratują zwierzęta przed pożarami w Europie

W ten sposób europejscy ratownicy próbują ratować zwierzęta dotknięte niszczycielskimi pożarami na kontynentach.

Podczas gdy południowa Europa zmaga się z pożarami wywołanymi intensywnym upałem, niektóre z najmniejszych ofiar potrzebują dodatkowej pary rąk, aby uciec przed płomieniami.

W wielu najbardziej dotkniętych regionach zespoły ratownicze niestrudzenie pracują, aby ratować życie ludzi i zwierząt, zarówno domowych, jak i dzikich,

W Grecji, gdzie trwają pożary, ochotnicy uratowali zwierzęta w dystrykcie Ano Liosia. Wśród uratowanych stworzeń znalazły się psy, koty, a nawet żółwie.

Wiele z nich pozostało w domu, podczas gdy ich właściciele byli ewakuowani lub w pośpiechu uciekali przed płomieniami. Większość z nich byłaby martwa bez interwencji człowieka.

Podobne sceny na Teneryfie

Na Teneryfie, na Wyspach Kanaryjskich, ekipy ratownicze utworzyły schroniska dla zwierząt dotkniętych ewakuacją. Właściciele i zwierzęta dzielą przestrzeń specjalnie dostosowaną do ich potrzeb.

Niektórzy właściciele zwierząt domowych pomagają innym zwierzętom w schronisku, dając im wodę i jedzenie oraz wyprowadzając na spacery. Zwierzęta mogą przebywać z rodziną na wyznaczonym terenie.

Wielu właścicieli twierdzi, że musieli opuścić swoje domy, nie mogąc niczego ze sobą zabrać i doceniają każdą otrzymaną pomoc.

Ale bycie przywiązanym przez cały dzień do najlepszego przyjaciela mężczyzny może być wyczerpujące. Wolontariusze o tym wiedzą i starają się pomagać, jak tylko mogą.

„Kiedy właściciele psów muszą wyjść, zaczerpnąć powietrza, a ich tu nie ma, wyprowadzamy psy, a one odłączają się od zamknięcia w tym miejscu przez 24 godziny na dobę” – wyjaśnił Andres Hernandez, wolontariusz w schronisku.

Pożary nadal aktywne

Walka o kontrolę nad pożarami w Europie trwa.

W Atenach w ciągu ostatnich 24 godzin wybuchło ponad 60 pożarów, a sześć krajów wysłało pomoc za pośrednictwem unijnego mechanizmu ochrony ludności – podała straż pożarna pośród niebezpiecznej mieszanki wichur i temperatur sięgających 41 stopni Celsjusza. .

Tymczasem według niedzielnego prezydenta regionu Fernando Clavijo pożary na Wyspach Kanaryjskich zostały wzniecone celowo.

Clavijo powiedział, że policja wszczęła trzy tory śledztwa, ale nie podała, czy doszło do aresztowań. Tylko na Teneryfie ewakuowano ze swoich domów 12 000 osób.

W ostatnich latach na wyspach odnotowano opady poniżej średniej ze względu na zmieniające się warunki pogodowe pod wpływem zmiany klimatu.