O nas
Kontakt

Holenderski rząd nominuje ministra spraw zagranicznych Wopke Hoekstry na komisarza UE

Laura Kowalczyk

Holenderski rząd nominuje ministra spraw zagranicznych Wopke Hoekstry na komisarza UE

Ustępujący minister spraw zagranicznych Wopke Hoekstra został w piątek nominowany przez holenderski rząd na komisarza UE po rezygnacji szefa UE ds. klimatu Fransa Timmermansa z kandydowania w nadchodzących wyborach w Holandii.

„Po konsultacjach wewnątrz rządu i z przewodniczącym Komisji Europejskiej zdecydowałem się wysunąć Wopke Hoekstrę jako kandydata do Komisji Europejskiej” – oznajmił w oświadczeniu tymczasowy premier Mark Rutte.

Hoekstra jest ministrem spraw zagranicznych Holandii od 2022 r. Niedawno czteropartyjny rząd koalicyjny upadł w wyniku nieporozumień w sprawie polityki migracyjnej.

W latach 2017–2022 był ministrem finansów i reprezentował Holandię w negocjacjach w sprawie ożywienia finansowego UE po pandemii. Zyskał w Brukseli reputację jednego z najgłośniejszych krytyków podziału obciążeń fiskalnych, gromadząc grupę tak zwanych „oszczędnych” krajów, aby sprzeciwiały się emisji zbiorowego długu w formie „obligacji koronnych”.

Zanim Hoekstra będzie mógł objąć to stanowisko, będzie musiał przejść przesłuchanie w Parlamencie Europejskim.

Timmermans formalnie złożył rezygnację z Komisji na początku tego tygodnia i oczekuje się, że jego następca przejmie pałeczkę za politykę klimatyczną UE, chociaż przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen może zdecydować o przydzieleniu teki klimatycznej innemu komisarzowi.

Na początku tygodnia potwierdzono, że socjalista Maroš Šefčovič, który zajmował się między innymi relacjami z Wielką Brytanią i tworzeniem wspólnej platformy zakupu gazu, przejmie dotychczasowe obowiązki Timmermansa jako wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. Zielonego Ładu, ale portfel działań klimatycznych pozostaje do wzięcia.

Hoekstra należy do prawicowej partii Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny, której rodzina polityczna, Europejska Partia Ludowa (EPP), znalazła się ostatnio pod ostrzałem za próby osłabienia i zablokowania przełomowych polityk klimatycznych UE.

W odpowiedzi na nominację Grupa Socjalistów i Demokratów (S&D) w Parlamencie Europejskim potwierdziła w piątek swoje roszczenia do teki klimatycznej, określając Hoekstrę jako „kontrowersyjnego” kandydata.

„W kontekście niedawnych cynicznych i populistycznych manewrów konserwatywnej EPP mających na celu rozwodnienie Zielonego Ładu i wykolejenie kluczowych dokumentów legislacyjnych, takich jak ustawa o przywracaniu przyrody, dla naszej grupy kluczowe jest, aby teka klimatyczna pozostała w rękach Socjalistów i Demokratów rodziny” – stwierdziła Grupa S&D w oświadczeniu.

„Wopke Hoekstra stał się znany szerszej europejskiej opinii publicznej dzięki kontrowersyjnym wypowiedziom podczas kryzysu Covid-19” – dodała grupa – „aby zyskać poparcie naszej grupy, każdy kandydat na komisarza musi ponad wszelką wątpliwość udowodnić swoje przywiązanie do wartości europejskich, takich jak solidarność jako kamień węgielny naszej unii”.

Oczekuje się, że przesłuchanie Hoekstry przed Parlamentem Europejskim odbędzie się wczesną jesienią.