O nas
Kontakt

Były prezydent USA Trump zdecydował się poddać w Gruzji w związku z oskarżeniami wyborczymi

Laura Kowalczyk

Były prezydent USA Trump zdecydował się poddać w Gruzji w związku z oskarżeniami wyborczymi

Były prezydent USA Donald Trump ma zamiar poddać się władzom Gruzji, aby usłyszeć zarzuty dotyczące planowania unieważnienia wyborów w tym stanie w 2020 roku.

Trump stanie w czwartek w więzieniu hrabstwa Fulton w Atlancie, gdzie usłyszy 13 zarzutów, w tym ściąganie haraczy i mieszanie się w wybory.

Trump zaprzecza jakimkolwiek nadużyciom i twierdzi, że zarzuty są motywowane politycznie.

Postępowanie karne jest czwartą sprawą karną przeciwko Trumpowi od marca, kiedy został on pierwszym byłym prezydentem w historii USA postawionym w stan oskarżenia.

Obecność Trumpa w więzieniu jest następstwem debaty publicznej z udziałem jego głównych rywali w walce o nominację Republikanów w 2024 r.; konkursu, w którym pomimo narastających problemów prawnych pozostaje czołowym kandydatem.

Sprawy karne wywołały serię pozwów i postawień w stanach oskarżenia, a przed powrotem na ścieżkę kampanii Trump wystąpił w sądzie na krótko.

Jednakże zamienił te występy w wydarzenia kampanii, których harmonogram był znacznie lżejszy niż jego rywale w nominacjach, a pracownicy z radością oglądali relacje w mediach, w tym helikoptery informacyjne śledzące każdy jego ruch.

Zdjęcie AP
Rudy Giuliani przemawia przed więzieniem hrabstwa Fulton.

Tymczasem były osobisty prawnik Trumpa, Rudy Giuliani, jest jednym z 18 współoskarżonych, którzy zaczęli się zgłaszać.

Po przybyciu do Atlanty Giuliani śmiał się, odpowiadając na pytania reporterów.

„Jestem bardzo, bardzo zaszczycony, że mogę zaangażować się w tę sprawę, ponieważ ta sprawa jest walką o nasz sposób życia” – powiedział.

„Ten akt oskarżenia to parodia. To atak nie tylko na mnie, nie tylko na prezydenta Trumpa, nie tylko na osoby objęte tym aktem oskarżenia, których nawet nie znam. To jest atak na naród amerykański”.

W sumie Trumpowi postawiono 91 zarzutów w czterech sprawach karnych, w tym w ramach dochodzenia w sprawie jego rzekomego niewłaściwego obchodzenia się z tajnymi dokumentami. Wielokrotnie zaprzeczał, jakoby dopuścił się jakichkolwiek nieprawidłowości.

W tym tygodniu w poście w mediach społecznościowych poinformował, że jest ścigany za, jak to określił wielkimi literami, „idealną rozmowę telefoniczną”, w której zwrócił się do republikańskiego sekretarza stanu Brada Raffenspergera, aby pomógł mu „znaleźć” wystarczającą liczbę głosów na go do odwrócenia straty w stanie na rzecz demokraty Joe Bidena.