O nas
Kontakt

Huragan Hilary słabnie, ale utrzymują się obawy przed „katastrofalną powodzią”.

Laura Kowalczyk

Huragan Hilary słabnie, ale utrzymują się obawy przed „katastrofalną powodzią”.

Synoptycy twierdzą, że burza nadal ma wejść do historii jako pierwsza burza tropikalna, która nawiedzi południową Kalifornię od 84 lat, przynosząc gwałtowne powodzie, lawiny błotne, pojedyncze tornada, silne wiatry i przerwy w dostawie prądu.

Huragan Hilary ryknął w kierunku meksykańskiego półwyspu Baja California wczesną niedzielę jako osłabiony, ale nadal niebezpieczny huragan kategorii 1, który może przynieść „katastrofalne i zagrażające życiu” powodzie w regionie i przedostać się do południowo-zachodnich Stanów Zjednoczonych jako burza tropikalna, podała National Weather Service.

Narodowe Centrum Meteorologiczne w Miami poinformowało w najnowszym oświadczeniu o godzinie 12:00, że maksymalna utrzymująca się prędkość wiatru wynosiła 137 km/h, w porównaniu ze 145 km/h wcześniej. Burza miała miejsce około 145 kilometrów na południe od Punta Eugenia w Meksyku i 720 kilometrów od San Diego w Kalifornii.

Meteorolodzy ostrzegają, że mimo osłabienia burza pozostaje zdradliwa.

Jedna osoba utonęła w sobotę w meksykańskim mieście Santa Rosalia, na wschodnim wybrzeżu półwyspu, kiedy pojazd został porwany przez wezbrany strumień. Ratownikom udało się uratować cztery inne osoby, powiedziała Edith Aguilar Villavicencio, burmistrz miasteczka Mulege.

Nie było od razu jasne, czy urzędnicy uważają, że ofiara śmiertelna była związana z huraganem, ale wideo opublikowane przez lokalnych urzędników pokazało potoki wody przepływające ulicami miasta.

Synoptycy twierdzą, że burza nadal ma wejść do historii jako pierwsza burza tropikalna, która nawiedzi południową Kalifornię od 84 lat, przynosząc gwałtowne powodzie, lawiny błotne, pojedyncze tornada, silne wiatry i przerwy w dostawie prądu. Prognoza skłoniła władze do wydania zalecenia ewakuacyjnego dla wyspy Santa Catalina, wzywając mieszkańców i plażowiczów do opuszczenia miejscowości turystycznej oddalonej o 37 kilometrów od wybrzeża.

Elizabeth Adams, meteorolog z biura National Weather Service w San Diego, powiedziała, że ​​deszcz może spaść do 37,62 centymetra na godzinę w górach i na pustyniach południowej Kalifornii, od późnej niedzieli rano do popołudnia. Intensywne opady w tych godzinach mogą spowodować rozległe i zagrażające życiu gwałtowne powodzie.

Gubernator Kalifornii Gavin Newsom ogłosił stan wyjątkowy, a urzędnicy wezwali ludzi do zakończenia przygotowań przed zachodem słońca w sobotę. Do niedzieli byłoby już za późno, powiedział jeden z ekspertów.

Huragan jest ostatnią poważną katastrofą klimatyczną, która sieje spustoszenie w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku. Hawajska wyspa Maui wciąż nie może się otrząsnąć po zeszłotygodniowym pożarze, który zabił ponad 100 osób i spustoszył historyczne miasto Lahaina, co czyni go najbardziej śmiercionośnym pożarem lasu w USA od ponad wieku. W Kanadzie strażacy w sobotę kontynuowali walkę z pożarami podczas najgorszego sezonu pożarowego w historii kraju.

Hilary przyniósł w sobotę ulewny deszcz i powodzie do Meksyku i południowo-zachodnich Stanów Zjednoczonych, przed spodziewanym niedzielnym przejściem granicznym burzy. Prognozy ostrzegają, że w południowej Kalifornii i południowej Nevadzie może spaść do 25 centymetrów – co oznacza roczny deszcz na niektórych obszarach.

„To nie zmniejsza zagrożenia, zwłaszcza zagrożenia powodziowego” – powiedział Jamie Rhome, zastępca dyrektora amerykańskiego Narodowego Centrum Huraganów, podczas sobotniej odprawy, aby ogłosić obniżony status burzy. „Nie pozwól, aby trend osłabienia i intensywność obniżyły twoją czujność”.

Meteorolodzy spodziewali się również, że burza wywoła „zagrażające życiu” prądy przybrzeżne i rozrywające, w tym fale o wysokości do 12 metrów wzdłuż meksykańskiego wybrzeża Pacyfiku. Dziesiątki osób szukało schronienia w schronach przeciwburzowych w bliźniaczych kurortach Los Cabos na południowym krańcu półwyspu Baja, a strażacy uratowali rodzinę w San Jose del Cabo po tym, jak ośrodek nawiedził ulewny deszcz i wiatr.

W Tijuanie szef straży pożarnej Rafael Carrillo wyraził strach w głębi umysłu każdego w granicznym mieście liczącym 1,9 miliona ludzi, zwłaszcza mieszkańców mieszkających w domach na stromych zboczach.

„Jeśli słyszysz odgłosy lub pękanie ziemi, ważne jest, abyś to sprawdził i wydostał się tak szybko, jak to możliwe, ponieważ ziemia może osłabnąć, a twój dom może się zawalić” – powiedział Carrillo.

Tijuana nakazała zamknięcie wszystkich plaż w sobotę i zainstalowała pół tuzina schronów burzowych w kompleksach sportowych i urzędach.

Meksykańska marynarka wojenna ewakuowała 850 osób z wysp u wybrzeży Baja i wysłała prawie 3000 żołnierzy do operacji ratunkowych. W La Paz, malowniczej stolicy stanu Baja California Sur nad Morzem Corteza, policja patrolowała zamknięte plaże, aby trzymać pływaków z dala od wzburzonych fal.

Amerykańskie centrum huraganów opublikowało ostrzeżenia o burzach tropikalnych i potencjalnych powodziach dla południowej Kalifornii od wybrzeża Pacyfiku po wewnętrzne góry i pustynie. Szeryf hrabstwa San Bernardino wydał ostrzeżenia o ewakuacji dla kilku społeczności górskich i podgórskich przed burzą, podczas gdy hrabstwo Orange wysłało własne ostrzeżenie dla każdego, kto żyje w bliznach po pożarach w kanionach Silverado i Williams w górach Santa Ana.

Władze w Los Angeles starały się sprowadzić bezdomnych z ulic do schronisk, a urzędnicy nakazali zamknięcie wszystkich stanowych plaż w hrabstwach San Diego i Orange.

W całym regionie gminom zabrakło darmowych worków z piaskiem, a półki z artykułami spożywczymi opróżniły się, gdy mieszkańcy gromadzili zapasy. Służba Parku Narodowego Stanów Zjednoczonych zamknęła kalifornijski Park Narodowy Joshua Tree i Rezerwat Narodowy Mojave, aby uniemożliwić odwiedzającym pozostawienie ich na lodzie w wyniku powodzi.

Major League Baseball przełożyła trzy niedzielne mecze w południowej Kalifornii, przenosząc je na sobotę w ramach podzielonych podwójnych głów, a SpaceX opóźnił wystrzelenie rakiety nośnej z bazy na środkowym wybrzeżu Kalifornii co najmniej do poniedziałku.

Biały Dom powiedział, że prezydent Joe Biden został poinformowany o najnowszych planach gotowości przed przejściem huraganu do USA. „Wzywam wszystkich, wszystkich na drodze tej burzy, do podjęcia środków ostrożności i słuchania wskazówek urzędników państwowych i lokalnych” – powiedział.

Hilary w piątek szybko przekształcił się w niezwykle niebezpieczny huragan kategorii 4, z jego największymi utrzymującymi się wiatrami osiągającymi prędkość 230 km/h. Wiatr spadł do 185 km/h we wczesną sobotę jako burza kategorii 3, po czym osłabł do 1161 km/h jako kategoria 2.

Późnym popołudniem w sobotę znajdował się 965 kilometrów na południowy-wschód od San Diego w Kalifornii. Poruszając się z północy na północny zachód z prędkością 28 km/h, spodziewano się, że burza skręci bardziej na północ i przyspieszy.

Oczekiwano, że huragan minie Punta Eugenia na wybrzeżu Pacyfiku, a następnie nocą uderzy w słabo zaludniony obszar półwyspu, około 330 kilometrów na południe od portowego miasta Ensenada na Pacyfiku.