O nas
Kontakt

Ilaria Salis nominowała kandydatkę w wyborach do Parlamentu Europejskiego, starając się o immunitet

Laura Kowalczyk

Ilaria Salis seen shacked in court sparks anger on Italian streets

39-letnia działaczka antyfaszystowska Ilaria Salis od czasu aresztowania w zeszłym roku przebywa na Węgrzech w więzieniu.

Sojusz Zielonych i Lewicy w porozumieniu z Roberto Salisem podjął decyzję o umieszczeniu na swoich listach w nadchodzących wyborach europejskich jego córki Ilarii, działaczki antyfaszystowskiej przetrzymywanej na Węgrzech.

Została aresztowana w zeszłym roku w Budapeszcie pod zarzutem udziału w atakach na uczestników węgierskiego Dnia Pamięci.

Podczas uroczystości gromadzą się rzesze neonazistów, którzy upamiętniają nieudaną próbę ucieczki sił nazistowskich i żołnierzy węgierskich z Budapesztu podczas oblężenia miasta przez Armię Czerwoną w 1945 roku.

Włoski rząd nazwał jej wystąpienie w sądzie „upokarzającym”, ponieważ widziano ją zakutą w kajdanki. Spekuluje się, że w przypadku zdobycia przez Salis mandatu w parlamencie uzyskałaby immunitet parlamentarny i tym samym zostałaby zwolniona.

Jej nominację potwierdzili Nicola Fratoianni i Angelo Bonelli z Sojuszu Zielonych i Lewicy.

W pisemnym komunikacie napisali: „W tych godzinach krajowe grupy zarządzające omawiają warunki dokonania tego wyboru, który ma na celu ochronę praw i godności obywatela Europy, także przed bezwładnością władz włoskich w dążeniu do szybkiego uwolnienia z więzienia na rzecz aresztu domowego, którego odrzucono ostatnią decyzją węgierskich sędziów”.