O nas
Kontakt

Imran Khan i jego żona skazani na 14 lat więzienia za zarzuty korupcyjne

Laura Kowalczyk

Imran Khan and his wife.

Były premier Pakistanu odsiaduje już trzyletni wyrok za korupcję.

Były premier Pakistanu Imran Khan i jego żona zostali w środę skazani na 14 lat więzienia za korupcję – podali jego prawnik i funkcjonariusze więzienni, dzień po tym, jak inny sąd specjalny skazał Khana za ujawnienie tajemnic państwowych i skazał go na 10 lat więzienia.

Sąd wykluczył także Khana na lata z pełnienia jakichkolwiek funkcji publicznych przed lutowymi wyborami parlamentarnymi w Pakistanie.

Khan i jego żona zostali oskarżeni w najnowszej sprawie o zatrzymywanie i sprzedaż prezentów państwowych w czasie sprawowania urzędu przez byłego premiera. Obaj nie przyznali się do winy.

Khan krótko był obecny na rozprawie sądowej, kiedy sędzia ogłosił wyrok. Jego prawnik Babar Awan powiedział, że były premier został skazany i skazany w takim pośpiechu, że sędzia nie czekał na przybycie jego zespołu prawnego.

Powiedział, że podstawowe prawa człowieka i podstawowe prawa Khana zostały naruszone i że najnowszy wyrok skazujący i wyrok zostaną zakwestionowane przez sądy wyższej instancji.

„Wygląda na to, że sędzia spieszyła się z ogłoszeniem wyroku” – stwierdził.

Zulfiqar Bukhari, główny rzecznik pakistańskiej partii Tehreek-e-Insaf (PTI) Khana, również potwierdził wyrok skazujący.

Wyrok skazujący Khana był już trzecim wyrokiem skazującym od odsunięcia go od władzy w 2022 roku.

Najnowsze doniesienia pojawiły się trzy tygodnie po tym, jak Khan i jego żona Bushra Bibi zostali oskarżeni o łapownictwo za zatrzymanie prezentów państwowych, w tym biżuterii i zegarków, od rządu Arabii Saudyjskiej.

Khan został odsunięty od władzy w wyniku wotum nieufności w parlamencie w kwietniu 2022 r. Pomimo wyroku skazującego i wyroku, pozostaje popularny i obecnie odsiaduje wyrok skazujący za korupcję, a także wisi nad nim wiele innych spraw sądowych.