O nas
Kontakt

Producent leków Novo Nordisk osiąga wartość rynkową 500 milionów dolarów

Laura Kowalczyk

he injectable drug Ozempic is shown Saturday, July 1, 2023, in Houston.

Popyt na leki na otyłość spowodował, że cena akcji Novo Nordisk osiągnęła nowy poziom.

Pośpiech w sprzedaży leków odchudzających spowodował, że wartość giełdowa duńskiego producenta Novo Nordisk osiągnęła nowe rekordy, a cena akcji spółki również szybko wzrosła po tym, jak największa europejska firma w swoim najnowszym raporcie o zyskach opublikowała lepsze niż oczekiwano wyniki.

Firma produkująca lek na odchudzanie Wegovy i lek na cukrzycę Ozempic ogłosiła, że ​​jej sprzedaż wzrosła o 31%, a zysk netto o 51% w 2023 r. w porównaniu z rokiem poprzednim (oba dane wyrażone w koronach duńskich).

Wzrost był napędzany sprzedażą produktów Novo do pielęgnacji otyłości, która wzrosła o 154% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Na otwarciu giełdy w Kopenhadze akcje Novo zostały sprzedane za ponad 776 koron duńskich, co stanowi wzrost o ponad 3%, tymczasowo podnosząc wartość rynkową spółki powyżej 500 milionów dolarów, zanim opadnie ogólna radość i cena nieznacznie spadnie. 11:00 czasu środkowoeuropejskiego.

Cena akcji spółki znacznie wzrosła już w 2023 r., a w ciągu ostatnich 52 tygodni wzrosła o ponad 60%. We wrześniu ubiegłego roku spowodowało to gwałtowny wzrost wartości stuletniej firmy, co pozwoliło jej zdetronizować francuską grupę luksusową LVMH i stać się najcenniejszą firmą w Europie.

Patrząc w przyszłość, wygląda na to, że dwa flagowe produkty firmy będą napędzać wzrost. Ozempic, stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2, i Wegovy, lek odchudzający, cieszą się dużą popularnością, oba zawierają tę samą substancję czynną, która zapobiega utracie wagi.

Ameryka Północna jest największym rynkiem produktów Novo do leczenia otyłości. W 2023 roku sprzedaż wzrosła o 50% i duński gigant farmaceutyczny przewiduje, że jest przestrzeń do wzrostu.

„Na całym świecie liczba osób cierpiących na otyłość wzrosła prawie trzykrotnie od 1975 r. i oczekuje się, że do 2030 r. osiągnie ponad 1,2 miliarda dorosłych” – podała firma w oświadczeniu.

Wcześniej Wegovy, flagowy lek firmy na odchudzanie, odniósł zbyt duży sukces w Stanach Zjednoczonych, co ostatecznie zmusiło firmę Novo Nordisk do ograniczenia dostępu do terapii w maju 2023 r.

Teraz jednak firma ogłosiła zwiększenie dostaw, rozwiewając obawy inwestorów, że konkurenci mogą przejąć wiodącą pozycję Novo na tym rynku.

Duńska firma farmaceutyczna optymistycznie ocenia swoje perspektywy na rok 2024 i ma nadzieję utrzymać pozycję lidera.

W swoim najnowszym raporcie o wynikach Novo prognozuje wzrost sprzedaży o 18-26% i wzrost zysku operacyjnego o 21-29%, w obu przypadkach przy stałych walutach.

„Rynek otyłości pozostaje niezwykle dynamiczny, a nowi gracze szykują się do wejścia na ten rynek w obliczu rosnącego uznania, że ​​leki przeciw otyłości mają potencjał wzmocnienia zdrowia publicznego i obniżenia kosztów opieki zdrowotnej w dłuższej perspektywie” – firma powiedział.