O nas
Kontakt

Inflacja w Hiszpanii rośnie, podczas gdy inne kraje UE odnotowują spadek

Laura Kowalczyk

Two elderly women enjoy the day while they rest outside a shop, in Pamplona, northern Spain on Monday, June 17, 2013.

TylkoGliwice Business szczegółowo przedstawia najnowsze dane dotyczące inflacji w Hiszpanii, Polsce, Grecji i Irlandii.

Inflacja w Hiszpanii gwałtownie wzrosła, a ceny konsumpcyjne wzrosły o 3,4% rok do roku w obliczu niepewności gospodarczej.

Kontrastuje to z sytuacją w niektórych innych krajach UE, w których wskaźniki inflacji spadły. W Irlandii nieznacznie spadła roczna stopa inflacji, w Grecji w styczniu w stosunku do grudnia 2023 r., a w Polsce zauważalnie spadła roczna inflacja w okresie od grudnia 2023 r. do stycznia 2024 r.

TylkoGliwice Business szczegółowo przedstawia najnowsze dane.

Ceny konsumpcyjne w Hiszpanii rosną

Według Instituto Nacional de Estadística ceny konsumpcyjne w Hiszpanii wzrosły w styczniu w porównaniu z 3,1% w grudniu, co daje roczną stopę inflacji wskaźnika cen towarów i usług konsumenckich (CPI) na poziomie 3,4%.

Według nowych danych Urzędu Statystycznego, miesięczna stopa inflacji w Hiszpanii osiągnęła najwyższy poziom od trzech miesięcy.

Z drugiej strony roczna stopa inflacji bazowej wyniosła 3,6%, co oznacza spadek o 0,2%.

Zharmonizowana inflacja w Unii Europejskiej (HICP) dla Hiszpanii w okresie 12 miesięcy wyniosła w styczniu 3,5% w porównaniu z 3,3% w poprzednich dwóch miesiącach, zgodnie ze wstępną prognozą.

CPI mierzy zmianę cen towarów i usług konsumowanych przez gospodarstwa domowe zamieszkujące Hiszpanię, natomiast HICP to wskaźnik inflacji używany przez Unię Europejską do spójnego porównywania zmian cen pomiędzy państwami członkowskimi.

Inflacja w Polsce znacząco spadła

W Polsce roczna stopa inflacji znacząco spadła z 6,2% w grudniu do 3,9% w styczniu 2024 r., czyli mniej niż oczekiwania rynkowe na poziomie 4,15%, jak podał Główny Urząd Statystyczny.

Inflacja w Irlandii odnotowała niewielki wzrost

W styczniu 2024 r. w Irlandii wskaźnik CPI wzrósł o 4,1% w porównaniu ze styczniem 2023 r., co oznacza spadek w porównaniu z rocznym wzrostem na poziomie 4,6% odnotowanym w grudniu 2023 r.

Po wyłączeniu energii i żywności nieprzetworzonej, wskaźnik CPI wzrósł o 5,3% w okresie 12 miesięcy do stycznia 2024 r. Działy, które odnotowały największe wzrosty w okresie 12 miesięcy do stycznia 2024 r., to wypoczynek i kultura (+9,3%) oraz restauracje i hotele (+7,2%) ). ), natomiast spadek w stosunku do stycznia 2023 r. zanotowały jedynie odzież i obuwie (-1,3%).

Ceny konsumpcyjne spadły o 1,3% między grudniem 2023 r. a styczniem 2024 r., przy czym największe spadki odnotowały odzież i obuwie (-10,1%) oraz transport (-4,1%). Jedynie napoje alkoholowe i tytoń (+2,4%) wzrosły w porównaniu do grudnia 2023 roku.

„Dzisiejsza publikacja wskaźnika cen towarów i usług konsumenckich (CPI) pokazuje, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w styczniu 2024 r. średnio o 4,1% w porównaniu do stycznia 2023 r. To dopiero trzeci raz od września 2021 r., kiedy roczny wzrost CPI wyniosła poniżej 5%, będąc jednocześnie trzecim miesiącem z rzędu, w którym stopa inflacji kształtowała się poniżej 5%” – powiedział statystyk Anthony Dawson z Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

Inflacja w Grecji spowalnia

Według greckiego krajowego urzędu statystycznego stopa inflacji w Grecji spadła do 3,10% w styczniu, co oznacza spadek o 0,8% w porównaniu z grudniem 2023 r., przy czym spadek ten wynika głównie z konkretnych zmian w grupach towarów i usług.

Odzież i obuwie odnotowały znaczny spadek o 22,3%, głównie za sprawą wyprzedaży zimowych. W budownictwie mieszkaniowym odnotowano nieznaczny spadek o 0,3%, do czego przyczyniły się niższe ceny opłat komunalnych, gazu ziemnego i oleju opałowego, choć spadek ten został częściowo skompensowany rosnącymi cenami energii elektrycznej.

Dodatkowo, sprzęt AGD zanotował nieznaczny spadek o 0,5%, głównie za sprawą niższych cen tekstyliów domowych.