O nas
Kontakt

Jak kluby piłkarskie poradzą sobie z awansem do ekstraklasy?

Laura Kowalczyk

Jak kluby piłkarskie poradzą sobie z awansem do ekstraklasy?

W klubach piłkarskich w całej Europie panuje nowy optymizm, ponieważ nowy sezon jest na horyzoncie. We współpracy z Media City Qatar.

W klubach piłkarskich w całej Europie panuje nowy optymizm, ponieważ nowy sezon jest na horyzoncie. Niektóre zespoły mają nadzieję na powtórzenie sukcesu z zeszłego roku, podczas gdy inne będą starały się wymazać błędy z rozczarowującej kampanii.

Najwyższa liga to ziemia obiecana dla klubów, które w końcu się tam dostają. Nowy sezon sygnalizuje nową erę zarówno dla nich, jak i dla ich społeczności.

Niektóre zespoły odniosły duży sukces po awansie. Świetnym tego przykładem jest Leicester City. Lisy wygrały Premier League w 2015 roku przy kursie 5000/1 w zaledwie drugim sezonie po awansie. Podobnie w Niemczech FC Kaiserslautern spadł z Bundesligi w 1996 roku, ale w sezonach 1997 i 98 ponownie awansował i zdobył główną nagrodę.

Zdobycie awansu to euforyczne wydarzenie dla klubu, kibiców i piłkarzy, zwłaszcza tych grających po raz pierwszy w ekstraklasie. Czy jednak po rozpoczęciu sezonu przygotowawczego sprostają wyzwaniu? A może rozpadną się pod presją próby uniknięcia degradacji w debiutanckim sezonie?

„Awans jest tak ekscytujący dla klubów, które po raz pierwszy grają w najwyższej klasie rozgrywkowej swojego kraju” – wyjaśnił nadawca telewizyjny La Liga Semra Hunter.

„Myślę, że w końcu piłka nożna należy do ludzi, a jest tak wielu fanów, którzy wspierają swój lokalny klub od tak dawna i w pewnym sensie awans do najwyższej ligi jest jak zdobycie trofeum ”.

W Anglii Luton Town po raz pierwszy zetknie się z pierwszoligową piłką nożną. Luton, który był jednym z członków-założycieli projektu Premier League, musiał długo czekać, ale niestety spadł bez rozegrania meczu, ponieważ rozgrywki oficjalnie rozpoczęły się w 1992 roku. piłkarskiej piramidy przez ostatnie 31 lat, wliczając w to spadek do poziomu pozaligowego w latach 2009-2014.

Od tego czasu znów są na fali, ale droga do tego nie była gładka.

„Byliśmy zespołem, który przegapił całą gentryfikację futbolu, jaką widzieliśmy w ciągu ostatnich trzech dekad” – powiedział fan Luton i pisarz piłkarski Kevin Crowe.

Pełne napięcia zwycięstwo w rzutach karnych 5:6 na stadionie Wembley zapewniło Luton Town awans w majowych barażach o mistrzostwo.

„Globalne zainteresowanie angielską piramidą piłkarską istniało od zawsze, ale Premier League doładowała je i wyniosła na wyższy poziom. Awans z powrotem do czołówki oznacza teraz wiele po tym, przez co przeszliśmy”. Kevin kontynuował.

Domowy stadion Luton ma zaledwie 10 356 fanów. Kenilworth Road jest ich domem od 1905 roku i prawdopodobnie stanie się najmniejszym stadionem w historii Premier League w sierpniu. Stadion jest tak mały, że podróżujący kibice muszą wejść przez wejście wbudowane w szereg domów na zwykłej ulicy, aby dostać się na trybunę gości.

Podobna historia wydarzyła się w Niemczech. Heidenheim FC awansuje do Bundesligi w następnym sezonie po pokonaniu Hamberga w finale. To historyczny moment dla mieszkańców liczącego zaledwie 50 000 mieszkańców miasteczka.

„To niemiecka bajka, ponieważ nie jest nierozerwalnie związana z pieniędzmi lub nowym właścicielem przychodzącym i pompującym pieniądze do klubu” – wyjaśnił Raphael Honigstein, niemiecki dziennikarz piłkarski dla The Athletic.

„Chodzi tylko o naprawianie rzeczy przez długi czas, głównie z nieznanymi graczami, którzy po prostu są bardzo dobrzy lub pomijani pod względem jakości. Heidenheim będzie fascynującą historią w przyszłym sezonie, aby zobaczyć, czy mogą się utrzymać, co będzie kolejnym cudem”.

Awans ligowy jest historycznym wydarzeniem dla klubów piłkarskich, takich jak Luton i Heidenheim. Obie drużyny zrobią wszystko, aby utrzymać się w czołowych ligach. To będzie wielka prośba, ale miejmy nadzieję, że ich bajki będą kontynuowane w następnym sezonie.