O nas
Kontakt

Turystyka prowadzona przez rdzennych mieszkańców: jak wybrać sposób podróżowania, który przyniesie korzyści ludziom i przyrodzie

Laura Kowalczyk

Turystyka prowadzona przez rdzennych mieszkańców: jak wybrać sposób podróżowania, który przyniesie korzyści ludziom i przyrodzie

Od Australii po Kostarykę rośnie turystyka prowadzona przez rdzennych mieszkańców. Jak możesz mieć „poszerzające umysł” i etyczne doświadczenie?

Każde znaczące doświadczenie z podróży powinno dać ci głębszą wiedzę na temat odwiedzanego miejsca.

Rozwój turystyki kierowanej przez rdzennych mieszkańców przemawia do oczywistej, powiązanej prawdy: kto lepiej może cię nauczyć niż ci, którzy mieszkają tam najdłużej?

Chociaż stanowią 5 procent światowej populacji, społeczności tubylcze chronią 80 procent pozostałej różnorodności biologicznej Ziemi – od lodowcowych równin Kanady po najstarsze na świecie lasy deszczowe w północnej Australii.

Dobrze zrobione, wycieczki, które szanują ludy tubylcze i ludy Pierwszych Narodów, mogą być wzbogacające dla wszystkich.

„Nauczyłem się o wiele więcej o krajobrazie i nauczyłem się od starszego rdzennego mieszkańca, co było fascynujące” — mówi anonimowy podróżnik po wycieczce prowadzonej przez rdzennych mieszkańców z Intrepid Travel.

„Czuję, że dzięki temu doświadczeniu naprawdę rozszerzył się mój umysł”.

Dobrze znana ze swoich odpowiedzialnych referencji, firma zajmująca się podróżami przygodowymi opracowała ponad 100 doświadczeń prowadzonych przez rdzennych mieszkańców podczas swoich małych grupowych wycieczek po całym świecie. I nie tylko on obserwuje wzrost popytu ze strony podróżnych, którzy chcą poznać pochodzenie, kulturę i tradycje miejsca docelowego.

Co to jest turystyka prowadzona przez tubylców i dlaczego rośnie?

„Pandemia sprawiła, że ​​wszyscy są bardziej świadomi wpływu, jaki podróżowanie może mieć na miejsca docelowe i społeczności” — mówi Sara King, dyrektor generalny Intrepid.

„W wielu krajach rośnie również świadomość rdzennej historii, co wzbudza ciekawość wśród podróżnych”.

Skupienie perspektywy tych społeczności jest tym, co oddziela autentyczne i uczciwe doświadczenie turystyczne od doświadczenia płytkiego i potencjalnie opartego na wyzysku.

„Czarna okładzina”, wyjaśnia King, opisuje sposób, w jaki niektórzy mniej skrupulatni operatorzy pozycjonują się jako firma rdzennych narodów, bez znacznej liczby ludzi z rdzennej ludności w zarządzie lub właścicielu. Nie zapewniają również wsparcia finansowego społecznościom, w których działają.

„Aby uniknąć czarnej okładziny, odrabiaj lekcje na temat odwiedzanych firm i atrakcji” — radzi.

Travel Corporation (TTC), organizacja patronacka zrzeszająca prawie 30 marek, również stara się w zrównoważony sposób zaspokoić rosnący popyt na turystykę rdzenną.

„Wiemy, że nasi goście szukają bardziej wnikliwego i znaczącego zanurzenia się w kulturę i chcemy połączyć ich z rdzenną ludnością z wrażliwością i wpływem”, mówi Shannon Guihan, Chief Sustainability Officer i Head of TreadRight, organizacja non-profit w TTC.

Kultywuje serię doświadczeń „Make Travel Matter”, które wspierają cele ONZ w zakresie zrównoważonego rozwoju – z których wiele jest ukierunkowanych na społeczność.

„Zachowanie i odzyskiwanie kultury, a także zapewnianie korzyści ekonomicznych i społecznych rdzennej ludności to integralna część tego” – dodaje Guihan.

W jaki sposób turystyka prowadzona przez rdzennych mieszkańców może przynieść korzyści ludziom i przyrodzie?

Nieustraszona podróż
Podróżni mogą dowiedzieć się więcej o buszu i dzikiej przyrodzie kraju Gunditjmara na trasie Intrepid’s Great Ocean Road & Grampians Adventure.

Przed zbudowaniem swoich wycieczek Intrepid konsultuje się ze społecznościami tubylczymi – prosząc starszych o pozwolenie na to, jakimi historiami i praktykami chętnie się dzielą.

Współpracuje również ze społecznościami, pomagając im w rozwijaniu infrastruktury turystycznej poprzez działania takie jak szkolenia dla właścicieli firm. Dobrze zarządzany wpływ ekonomiczny grup turystycznych może pomóc tym społecznościom przetrwać w ciągle zmieniającym się świecie.

„W Australii wygenerowaliśmy ponad 550 000 AUD (około 327 000 EUR) przychodów w 2022 r. dla firm i organizacji Aborygenów i mieszkańców wysp w Cieśninie Torresa poprzez zamówienia, wsparcie ich usług i w tym doświadczenia z naszych podróży”, mówi King.

Jako zarządcy światowej różnorodności biologicznej ma sens, że wspieranie ludów tubylczych pomaga wspierać ziemię i przyrodę, na których im zależy.

Podróżni mogą to zobaczyć z pierwszej ręki podczas niektórych podróży Intrepida – na przykład podczas wizyty w społeczności Maleku w Kostaryce. Tutaj, jak mówi King, „plemię pasjonuje się ponownym zalesianiem i pracuje nad regeneracją swojego obszaru poprzez sadzenie drzew i zachęcanie fauny do powrotu na ten obszar”.

W Victorii w Australii biuro podróży konsultowało się z mieszkańcami Pierwszych Narodów w sprawie programu przewodnickiego, co zaowocowało utworzeniem firmy „wawa biik” („Witaj kraju”).

Jedna z ich wycieczek odbywa się w Euroa Arboretum – dawnym miejscu składowania robót drogowych, które zostało zregenerowane w las i tereny podmokłe, ze ścieżkami spacerowymi i szkółką roślin tubylczych.

Zainteresowany? Oto kilka doświadczeń prowadzonych przez rdzennych mieszkańców

Great Ocean Road w Australii

Nowość na rok 2023, „Great Ocean Road and Grampians Adventure” firmy Intrepid przybliża podróżnikom historię krajobrazu kulturowego Budj Bim.

Przewodnicy Pierwszych Narodów opowiadają historię o tym, jak ich przodkowie stworzyli tutaj jedno z najwcześniejszych przedsięwzięć akwakultury – mające na celu zbieranie kooyang (węgorza krótkopłetwego).

Odwiedzający kończą dzień tuckerem z krzewów, takim jak grillowane kooyang i orzechy makadamia, marynowane warzywa, kangur, emu i inne lokalne potrawy.

Rzeka Térraba, Kostaryka

LEBO LETNI
Lekcja rzeźbienia masek jest wliczona w cenę wycieczki Intrepid Travel nad rzekę Térraba.

Wycieczka Intrepid „Best of Costa Rica” przedstawia małą rdzenną społeczność Térraba, która mieszka nad brzegiem rzeki Terraba.

Społeczność uważa się za matriarchalną, w której kobiety są nauczycielkami i są odpowiedzialne za przekazywanie informacji z pokolenia na pokolenie.

Podróżnicy spotykają się ze społecznością i dowiadują się, jak żyli z ziemi przez ponad 500 lat, rzeźbią własne drewniane maski i jedzą domowy obiad.

Rzeka Sigatoga, Fidżi

Fidżi to piękny kraj wyspiarski obejmujący 333 wyspy na południowym Pacyfiku, zamieszkany głównie przez rdzenną ludność.

Na największej wyspie Fidżi, Viti Levu, rzeka Sigatoga płynie od wzgórz prowincji Navosa do wydm w Kulukulu, na słynnym Wybrzeżu Koralowym. Sigatoga River Safari to doskonały sposób na poznanie jej ogromnego wnętrza, jednocześnie dając wgląd w życie wioski.

Łódź zatrzymuje się, aby zabrać grupy do jednej z 18 lokalnych wiosek i’Taukei (na zmianę). Czasami goście są zapraszani do domu wodza lub sali społeczności na tradycyjną ceremonię kava i degustację yaqona (fidżijskiego napoju).

Część ceny wycieczki wraca bezpośrednio do wiosek, aby pomóc im w różnych projektach, takich jak elektryfikacja, telekomunikacja, edukacja i inicjatywy zdrowotne.

Kenia i Tanzania, Afryka Wschodnia

Melissę Findley
Wycieczka Intrepid obejmuje przystanek w wiosce Tepesua, która jest znana z promowania zdrowia i edukacji kobiet Masajów.

Kolejna nowa wycieczka Intrepid, zatytułowana „East Africa Highlights”, łączy turystów z kulturą Hadzabe w jeziorze Eyasi w Tanzanii, które jest domem dla ludu Hadzabe od ponad 10 000 lat.

Podróżujący mają wgląd w tę starożytną kulturę i szansę poznania ich sposobu życia, spotykając członków społeczności i uczestnicząc w codziennych zajęciach, takich jak polowanie, zbieractwo i tradycyjny taniec.

Możesz także poznać ich unikalny język, który jest uważany za jeden z najstarszych używanych do dziś.

W ramach tej samej wycieczki zatrzymasz się w Loita Hills, odległym regionie, który jest domem dla tradycyjnego ludu Masajów w Kenii. Lokalnym partnerem Intrepid jest Patinaai Osim, organizacja wspierająca rdzenną ludność Masajów i promująca zrównoważony rozwój środowiskowy.

Dakoty, USA

Będąc częścią rodziny TTC, Trafalgar’s „National Parks and Native Trails of the Dakotas” oferuje możliwość poznania z pierwszej ręki życia, historii, kultury i tradycji ludów plemiennych Dakoty Południowej i Dakoty Północnej.

Wycieczka obejmuje wizyty w rdzennych rezerwatach na tradycyjne ceremonie, taniec, opowiadanie historii i nie tylko, w tym powitanie w rezerwacie Indian Rosebud.

Możesz usłyszeć od młodych ludzi, odwiedzając Lakota Youth Development (LYD), organizację non-profit, której celem jest odzyskanie języka, kultury i duchowości Lakota poprzez promowanie edukacji i zdrowego stylu życia wśród młodzieży.

92 procent wszystkich atrakcji objętych wycieczką należy do rdzennych mieszkańców i/lub jest przez nich obsługiwanych, a 100 procent dochodów z tych atrakcji jest wypłacanych bezpośrednio zainteresowanym osobom lub firmom.