O nas
Kontakt

Jaka temperatura jest za wysoka na spacer z psem? Oto, jak zapewnić zwierzętom chłód podczas fali upałów

Laura Kowalczyk

Jaka temperatura jest za wysoka na spacer z psem?  Oto, jak zapewnić zwierzętom chłód podczas fali upałów

Koty i psy nie zawsze wiedzą, co jest dla nich najlepsze. Oto kilka wskazówek ekspertów, jak zapewnić zwierzętom bezpieczeństwo w ekstremalnych temperaturach.

Niezależnie od tego, jak źle przystosowane są nasze domy, biura i pociągi do fal upałów, które obecnie palą Europę, większość ludzi ma już jasność co do przesłaniów dotyczących zdrowia publicznego.

Na pierwszym miejscu znajduje się woda pitna i ograniczenie czasu w wysokich temperaturach. Ale co jako społeczeństwo miłośników zwierząt domowych możemy zrobić, aby dbać o zwierzęta w naszym życiu? Podobnie jak my, psy, koty i inne ukochane stworzenia mogą cierpieć na udar cieplny, dlatego kluczowe znaczenie ma nawodnienie i cień.

Ponieważ przebywanie na zewnątrz jest niewygodne, być może będziesz musiał zmienić także swoje zwykłe nawyki, w tym spacery. „W taki upał nie musisz wyprowadzać psów na spacer” – mówi Rebecca Verne, kierownik ds. opieki społecznej w Battersea Dogs and Cats Home.

„Naprawdę nie warto ryzykować zabierania ich na zewnątrz”.

Jednak dokuczliwy upał nie oznacza, że ​​Twoje zwierzęta również muszą być zamykane; istnieje wiele sposobów na kreatywność, zachowując przy tym spokój — jak pokazują niektóre z tych świetnych wskazówek.

Czy psy mogą jeść lody?

Euronews Zielony
Pozwól śpiącym psom leżeć w cieniu.

Wiele psów ma trudności z trawieniem mleka, więc podawanie im lodów może powodować ból brzucha lub coś gorszego.

Ale możesz z łatwością zaspokoić potrzeby swoich zwierząt. Kostki lodu w misce z wodą to odświeżający początek.

Właścicielka psa i dziennikarka Marthe de Ferrer twierdzi, że napełnianie konga (wydrążonej zabawki dla psa) i „liżącej maty” mokrą karmą dla psów i zamrażanie ich również było dla niej przyjemnością.

Mrożone przekąski nie są ograniczone wyłącznie do psów. Battersea ma prosty przepis na przyjazne kotom lizaki lodowe.

Jaka temperatura jest za wysoka na spacer z psem?

Chociaż aktywność fizyczna jest oczywiście niezbędna dla zdrowia i dobrego samopoczucia Twojego psa, w obliczu ekstremalnych upałów priorytety muszą się zmienić.

Spacery z psem są ogólnie bezpieczne w temperaturach do 19°C. Poza tym należy zachować ostrożność, ponieważ nawet w temperaturze 20°C są one narażone na udar cieplny.

Jeśli nie jesteś pewien, dotknij ręką chodnika: jeśli jest Ci za gorąco, to na pewno jest za gorąco dla łapek Twojego psiaka.

O wiele więcej psów doznaje udaru cieplnego podczas spacerów w upale niż podczas przebywania w nagrzanych samochodach, dlatego zaleca się spacery w chłodniejszych porach dnia – najlepiej w zacienionych miejscach z dostępem do stawów lub strumieni. Najlepsze są spacery wczesnym rankiem, ponieważ temperatura jest niższa niż wieczorem.

Niektóre psy, zwłaszcza rasy znane ze swojej energii i wytrzymałości, mogą nie regulować samodzielnie aktywności podczas upału. Dlatego ważne jest, aby właściciele egzekwowali przerwy, aby uniknąć udaru cieplnego, zaleca Sophie Mae, założycielka firmy Furends zajmującej się wyprowadzaniem psów i opieką nad zwierzętami w Southampton.

Marta de Ferrer
Osłoń chmiel lub znajdź zbiorniki wodne na spacerach z psami.

„W tak upalne dni tak naprawdę chodzi o stymulację umysłową, a nie o ćwiczenia fizyczne” – dodaje kierownik ds. opieki społecznej Battersea.

Podstawowe ćwiczenia szkoleniowe, takie jak zabawy w wąchanie (ukrywanie smakołyków w domu) i karmienie rozproszone, mogą zająć Twoje psy, mówi Marthe. Przestrzega jednak przed próbami uczenia psów nowych sztuczek, gdy są one na skraju przegrzania.

Kto z nas chciałby ułożyć zaawansowane sudoku w temperaturze +35°C?

Jak zapewnić zwierzętom chłód w domu

Marta de Ferrer
Zwierzęta również odniosą korzyści, inwestując w wentylator w domu.

Pierwszym miejscem zawinięcia zwierząt w klatkach lub klatkach jest oczywiście przeniesienie ich z dala od słońca.

Miej też oko na swoje koty, które mają tendencję do wędrówek w trudnych sytuacjach, takich jak otwarta szklarnia, szopa lub chłodne miejsce pod samochodem. (Właściciele samochodów powinni o tym pamiętać).

„Ludzie zawsze myślą o kotach wylegujących się na słońcu i cieszących się, gdy jest gorąco, ale mogą też borykać się z temperaturami” – mówi Bridie Williams, kierownik ds. rehomingu i opieki społecznej w Battersea Cats and Dogs Home

„Jeśli zaczną wykazywać takie objawy, jak lekkie pobudzenie, wzburzenie, przyspieszony oddech (…) ważne jest, aby zadzwonić do weterynarza”.

Psy też nie zawsze wiedzą, co jest dla nich najlepsze, dlatego pamiętaj, aby przenieść psa wygrzewającego się w cieniu. Nie tylko są one narażone na udar cieplny, ale psy – nawet te długowłose, a zwłaszcza te o białej sierści – są podatne na oparzenia słoneczne. Krem przeciwsłoneczny dla psów można kupić w sklepach takich jak Pets at Home.

Jak wygląda udar cieplny u psów?

Według RSPCA do objawów ostrzegawczych udaru cieplnego u psów zalicza się: ciężkie dyszenie i trudności w oddychaniu, nadmierne ślinienie, letarg, senność, brak koordynacji oraz zasłabnięcia lub wymioty.

Niektóre rasy o płaskich twarzach, zwierzęta młode lub stare oraz te o grubej, grubej sierści są bardziej podatne na udar cieplny.

RSPCA twierdzi, że jeśli Twój pies ma oznaki udaru cieplnego, musisz natychmiast zacząć stopniowo obniżać temperaturę jego ciała.

Przenieś je w zacienione miejsce, polej chłodną, ​​ale nie zimną, wodą i pozwól im pić niewielkie ilości wody, aż ich oddech zacznie się uspokajać. Nie polewaj ich głowy wodą, aby uniknąć utonięcia i nie schładzaj ich do tego stopnia, że ​​drżą.

Gdy ostygną, należy pilnie zabrać je do najbliższego weterynarza.

Możesz mieć ochotę ogolić sierść swojego zwierzaka, aby zapewnić mu chłód, ale czasami może to narazić go na ryzyko poparzenia słonecznego i zakłócić jego naturalną zdolność do regulowania temperatury ciała.

Zamiast tego Sophie zaleca regularne szczotkowanie w celu usunięcia nadmiaru sierści oraz letnie wykończenia dla psów o średniej i długiej sierści.

Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby zapewnić im chłód w środku. Jako kombinezony można zastosować kurtki chłodzące, mokre ręczniki i maty chłodzące. Większość ludzi i psów zgadza się, że zimne prysznice są darem niebios.

Owijanie psa wilgotnym ręcznikiem na dłuższy czas może jednak działać jak izolacja, co może mieć szkodliwy wpływ na zdolność psa do regulowania temperatury ciała, mówi Sophie of Furends.

Zamiast tego zmocz cienki ręcznik lub szmatkę w wodzie i na krótki czas owiń go podbrzuszem i wewnętrzną stroną ud psa.

Ponadto używanie sprzętu chłodzącego bezpiecznego dla zwierząt, takiego jak mata chłodząca lub kamizelka, może również pomóc zapewnić psom chłód podczas upałów.

Chociaż woda może pomóc zwierzętom zachować chłód, mogą się one przegrzać, jeśli pływają. Jeśli masz w ogrodzie basen dla psa, umieść go w cieniu, pamiętaj o ograniczeniu czasu zabawy swojego zwierzaka i wymianie wody, jeśli zrobi się za ciepło, radzi Sophie.

Jak pomóc zwierzętom podczas fali upałów?

Zwierzęta nie są jedynymi, które potrzebują pomocy podczas fali upałów w naszej coraz mniej umiarkowanej części świata.

Brytyjskie Towarzystwo Ochrony Jeży nawołuje ludzi do pozostawiania płytkich misek z wodą dla jeży i innych dzikich zwierząt. Mając na uwadze jeszcze mniejsze stworzenia, sugerują dodanie kilku kamyków, aby owady również mogły uciec.

„Jeśli możesz” – tweetuje RSPB – „możesz pomóc dzikiej przyrodzie w domu podczas fali upałów, zapewniając wodę, często karmiąc ptaki niewielką ilością pożywienia, utrzymując karmniki w czystości i tworząc zacienione miejsca na zewnątrz”.

Dodaje, że poidełko dla ptaków to najłatwiejszy sposób nawodnienia ptaków. Najlepsze znajdują się w bezpiecznych przestrzeniach, mają co najmniej 30 cm średnicy, mają pochyłe boki i wykorzystują kamień lub dwa, na których mogą usiąść ptaki. Pamiętaj, aby utrzymywać go w czystości i codziennie wymieniać wodę, a ptaki śpiewające będą Ci wdzięczne za Twoją obsługę.