O nas
Kontakt

Josep Borrell potwierdza, że ​​szwedzki obywatel przetrzymywany w Iranie jest dyplomatą UE

Laura Kowalczyk

Josep Borrell potwierdza, że ​​szwedzki obywatel przetrzymywany w Iranie jest dyplomatą UE

„Nie przestaniemy” do czasu uwolnienia Johana Floderusa, powiedział we wtorek Josep Borell, potwierdzając tożsamość obywatela Szwecji przetrzymywanego w Iranie.

33-letni obywatel Szwecji jest pracownikiem instytucji Unii Europejskiej – powiedział szef polityki zagranicznej bloku.

Johan Floderus został zatrzymany w kwietniu 2022 r. przez władze irańskie i od ponad 500 dni przebywa w więzieniu Evin w Teheranie.

Szczegóły sprawy zostały po raz pierwszy ujawnione w poniedziałek rano „New York Times”, który podał, że Floderus był członkiem Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (ESDZ), służby dyplomatycznej UE.

W swojej początkowej reakcji Komisja Europejska odmówiła zidentyfikowania tej osoby, wskazując jedynie, że sprawa dotyczy obywatela Szwecji, który był wykorzystywany przez irański rząd jako „pionek z powodów politycznych”.

Jednak we wtorek Josep Borrell, który nadzoruje ESDZ, przemawiał zgodnie z protokołem i potwierdził informacje opublikowane przez gazetę, mówiąc, że Floderus został „nielegalnie przetrzymywany”.

„Chcę podkreślić, że ja osobiście, cały mój zespół, na wszystkich szczeblach, instytucje europejskie, w ścisłej współpracy z władzami szwedzkimi, które ponoszą pierwszą odpowiedzialność za ochronę konsularną, oraz wraz z jego rodziną naciskamy na władze irańskie, aby uwolniły go” – powiedział Borell dziennikarzowi podczas spotkania ministerialnego w Kadyksie w Hiszpanii.

„Za każdym razem, gdy odbyliśmy spotkanie dyplomatyczne na wszystkich szczeblach, podnosiliśmy tę kwestię. Nieustannie pracowaliśmy na rzecz wolności pana Floderusa. I będziemy to kontynuować w bliskim kontakcie z rodziną, szanując jej tak będzie, i na pewno ze szwedzkim rządem.”

„To jest bardzo ważne w naszym programie, w naszym sercu i nie spoczniemy, dopóki Floderus nie zostanie uwolniony” – dodał.

Według „New York Times” Floderus odwiedził już Iran w charakterze urzędnika UE, ale w dniu zatrzymania przebywał z przyjaciółmi na prywatnej wycieczce turystycznej.

Floderus został następnie oskarżony o „szpiegostwo”, czemu osoby zaznajomione ze Szwedem stanowczo zaprzeczały.

W oświadczeniu dla gazety rodzina stwierdziła: „My, rodzina Johana, jesteśmy głęboko zmartwieni i zrozpaczeni. Johan został nagle i bez powodu pozbawiony wolności podczas wakacyjnego wyjazdu i przebywa w irańskim więzieniu od ponad 500 dni .”

Raport New York Timesa przedstawia serię epizodów, w których Iran przetrzymywał w więzieniu podwójne obywatelstwo na podstawie szeroko kwestionowanych zarzutów karnych i zgodził się ich zwolnić dopiero po uzyskaniu pewnych ustępstw od rządów zachodnich.

Pod koniec maja Olivier Vandecasteele, belgijski pracownik organizacji humanitarnej skazany na 40 lat więzienia w Teheranie, został zwolniony w ramach wymiany więźniów między Belgią a Iranem. Organizacja Narodów Zjednoczonych określiła przetrzymywanie i traktowanie Vandecasteele jako „rażące naruszenie prawa międzynarodowego”.