O nas
Kontakt

Junta Burkina Faso wydala 3 francuskich dyplomatów w związku z rzekomymi działaniami wywrotowymi

Laura Kowalczyk

Supporters of military leader Ibrahim Traore protest against France and the West African regional bloc known as ECOWAS in the streets of Ouagadougou, Burkina Faso.

W kilku byłych koloniach w Afryce Zachodniej nowo utworzone reżimy wojskowe rzucały wyzwanie i rozmontowywały pozostałe powiązania z Francją.

Jak wynika z dokumentu rządowego opublikowanego w czwartek w mediach społecznościowych, junta wojskowa rządząca Burkina Faso wydaliła trzech francuskich dyplomatów za rzekomą działalność wywrotową.

Jak wynika z dokumentu podpisanego we wtorek przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Junta wymieniła nazwiska trzech dyplomatów, z których dwóch jest doradcami politycznymi, i oświadczyła, że ​​są to persona non grata w Burkina Faso. Mają 48 godzin na opuszczenie kraju.

W dokumencie nie podano szczegółów rzekomych działań wywrotowych.

Francuskie ministerstwo spraw zagranicznych oświadczyło w czwartkowym oświadczeniu, że żałuje decyzji o wydaleniu swoich dyplomatów i odrzuciło oskarżenia, stwierdzając, że jego działalność w Burkina Faso mieści się w ramach stosunków dyplomatycznych i konsularnych Organizacji Narodów Zjednoczonych.

„Decyzja władz Burkinabè nie opiera się na żadnej uzasadnionej podstawie” – stwierdzono w oświadczeniu. „Możemy tylko ubolewać nad tym”.

Wypędzenie następuje w związku z pogarszającymi się stosunkami między Burkina Faso a Francją, jej byłym władcą kolonialnym.

Żołnierze lojalni najnowszemu przywódcy Burkina Faso po zamachu stanu, Ibrahimowi Traore.

Junta wojskowa zerwała stosunki wojskowe z Francją w 2023 r., nakazując setkom francuskich żołnierzy opuszczenie w ciągu miesiąca kraju Afryki Zachodniej, podążając ścieżką sąsiedniego Mali, na którego czele stoi również przywódca zamachu stanu.

Ponad 60 lat po uzyskaniu przez Burkina Faso niepodległości francuski pozostaje językiem urzędowym, a Francja utrzymuje silne powiązania gospodarcze i humanitarne ze swoją byłą kolonią.

Jednak w miarę pogłębiania się powstania islamistycznych ekstremistów nastroje antyfrancuskie wzrosły, częściowo dzięki niesłabnącej przemocy.

Po drugim zamachu stanu w 2023 r. antyfrancuscy protestujący zaczęli wzywać juntę do zacieśnienia więzi z Rosją.

Junta dystansuje się także od narodów regionalnych i zachodnich, które nie zgadzają się z jej podejściem. W tym roku opuściła regionalny blok gospodarczy Afryki Zachodniej znany jako ECOWAS i utworzyła sojusz z Mali i Nigrem.