O nas
Kontakt

Kartele i kaniony: ta trasa kolejowa oferuje nieustraszonym podróżnikom alternatywną stronę Meksyku

Laura Kowalczyk

Kartele i kaniony: ta trasa kolejowa oferuje nieustraszonym podróżnikom alternatywną stronę Meksyku

Wyjeżdżający z Los Mochis w Sinaloa pociąg Chepe Express zabiera pasażerów w inspirującą podróż przez Copper Canyon w Meksyku.

Od centrum osławionego kartelu narkotykowego po surowe góry, które są domem dla rdzennych społeczności, Chepe Express to najpopularniejszy sposób podróżowania przez meksykański Copper Canyon.

Po drodze robi cztery przystanki, a podróż trwa około 10 godzin. Trasa została uznana przez National Geographic za jedną z najwspanialszych podróży koleją na świecie.

Zobacz alternatywną stronę Meksyku

Z wyjątkiem systemów kolei miejskiej i krótkich usług turystycznych w regionie Jalisco, w którym produkuje się tequilę, Chepe Express jest jedynym pociągiem pasażerskim w Meksyku. Oferuje wyjątkową perspektywę na kraj, rzadko spotykaną gdzie indziej.

Podróżnik Christophe Schild z Francji opisuje zwiedzanie Meksyku podczas tej podróży pociągiem jako dobrą alternatywę dla odwiedzania bardziej popularnych miejsc.

„To inny sposób na odkrywanie Meksyku. Oczywiście wiele osób zna duże meksykańskie miasta, takie jak Cancun czy Acapulco. Ale my chcemy odkryć go w inny sposób, więc ten pociąg jest na to szansą” – powiedział.

Jaką trasą jedzie meksykański pociąg El Chepe?

El Chepe bierze swoją nazwę od około 350-kilometrowej trasy, którą prowadzi przez Miedziany Kanion.

Wyjeżdża z Los Mochis w północno-zachodnim stanie Sinaloa, kierując się do miasta Creel w górach Chihuahua.

Na trasie pasażerowie mogą podziwiać zapierające dech w piersiach widoki na góry, pola uprawne i rzeki. Miedziany Kanion jest cztery razy większy niż Wielki Kanion w USA i bierze swoją nazwę od miedzianego koloru jego ścian.

Gdy pociąg wznosi się wzdłuż stromych ścian kanionu, przejeżdża przez 37 mostów i 86 tuneli.

Oprócz zabytków Miedziany Kanion jest domem dla rdzennej ludności Raramuri, zwanej także Tarahumara.

Znani ze swoich zdolności do biegania długodystansowego, mieszkańcy Tarahumara zorganizowali w marcu ultramaraton, w którym ścigali się sportowcy z całego świata.

Czy podróż pociągiem El Chepe jest bezpieczna?

Odwiedzających zachęca się do informowania na bieżąco o aktualnej sytuacji za pomocą porad podróżniczych dotyczących przestępczości i potencjalnych porwań.

Jednak pomimo mrocznej historii, która obejmuje dawne przestępstwa wymierzone w turystów, uzbrojone grupy generalnie szanują bezpieczeństwo odwiedzających.

„Nie chcesz przestać żyć. Na wycieczkach takich jak ta nie spacerujesz w środku wojen karteli narkotykowych” – mówi Adair Margo, turystka ze Stanów Zjednoczonych, która zabrała swoją rodzinę na wycieczkę koleją.

Fakt ten nie przekreśla jednak konieczności zachowania ostrożności podczas podróży.

Latem na liście pasażerów dominują meksykańscy podróżnicy, ale w innych porach roku prawie połowa osób w pociągu to obcokrajowcy.

Dla zastępcy kierownika pociągu, Emilio Carrazco, wejście na pokład Chepe Express nie wiąże się z podejmowaniem ryzyka.

„Wsiadam do pociągu i czuję się w najbezpieczniejszej części świata. Przyjeżdżam tutaj do Sierra i wszyscy ludzie tutaj są bardzo przyjaźni, bardzo wdzięczni za to, że przyjeżdżają turyści” – powiedział.

Ekspres Chepe odjeżdża codziennie z wyjątkiem sobót przez cały rok.