O nas
Kontakt

Kim Dzong Un „na spotkanie z Putinem” i pośrednictwo w sprzedaży broni na potrzeby wojny na Ukrainie

Laura Kowalczyk

Kim Dzong Un „na spotkanie z Putinem” i pośrednictwo w sprzedaży broni na potrzeby wojny na Ukrainie

Jakiekolwiek spotkanie mogłoby odbyć się w mieście Władywostock na Pacyfiku, stosunkowo blisko Korei Północnej, i odbyłoby się po wizycie ministra obrony Rosji w Pjongjangu latem w celu rozmów z Kimem.

Przywódca Korei Północnej może wkrótce odwiedzić Rosję, aby spotkać się z Władimirem Putinem i sprzedać mu broń do wykorzystania w wojnie na Ukrainie.

Urzędnik amerykański powiedział dziennikarzom, że spodziewają się, że Kim uda się w podróż w ciągu miesiąca i choć nie ma jeszcze informacji, gdzie i kiedy mogłoby się odbyć spotkanie, prawdopodobne jest, że miasto portowe Władywostock na Pacyfiku, biorąc pod uwagę jego względną bliskość do Korei Północnej.

Rzeczniczka Amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Adrienne Watson zauważyła w poniedziałek, że rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu udał się niedawno do Pjongjangu i próbował przekonać Koreę Północną, aby sprzedała Rosji amunicję artyleryjską.

Watson powiedział: „Mamy informację, że Kim Dzong Un spodziewa się kontynuacji tych rozmów, w tym zaangażowania dyplomatycznego na szczeblu przywódców w Rosji”.

Dodała, że ​​Stany Zjednoczone wzywają Koreę Północną do „zaprzestania negocjacji w sprawie broni z Rosją i dotrzymania publicznych zobowiązań podjętych przez Pjongjang, aby nie dostarczać ani nie sprzedawać broni Rosji”.

Szojgu powiedział w poniedziałek, że oba kraje mogą organizować wspólne gry wojenne.

„The New York Times” po raz pierwszy podał, że Kim planuje spotkać się z Putinem w Rosji w tym miesiącu.

W zeszłym tygodniu Biały Dom podał, że posiada informacje wywiadowcze wskazujące, że Putin i Kim wymienili się listami po wizycie Szojgu.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby powiedział, że listy były „bardziej powierzchowne”, ale rozmowy Rosji i Korei Północnej na temat sprzedaży broni postępują.