O nas
Kontakt

Kim jest nowy minister obrony Ukrainy Rustem Umerow?

Laura Kowalczyk

Kim jest nowy minister obrony Ukrainy Rustem Umerow?

Oleksii Reznikow, szef ministerstwa obrony Ukrainy dotknięty rzekomą korupcją, został w niedzielę zdymisjonowany. Ale kto jest jego następcą?

Ukraina ma nowego ministra obrony Rustema Umerowa.

Prezydent Wołodymyr Zełenski ogłosił w niedzielę dymisję swojego poprzednika, stwierdzając, że w ministerstwie obrony potrzebne jest „nowe podejście”.

Kim jednak on jest?

41-latek to prominentny urzędnik społeczności Tatarów krymskich, który reprezentował Kijów w delikatnych negocjacjach z Moskwą, w tym w rozmowach pokojowych na początku wojny.

Umerow rzekomo został otruty podczas negocjacji w sprawie zakończenia rosyjskiej inwazji w marcu 2022 roku. Później jednak zdementował te doniesienia, apelując, aby nie ufać „niezweryfikowanym informacjom”.

Były poseł powiedział BBC, że jest zdeterminowany doprowadzić do „politycznego i dyplomatycznego rozwiązania” „brutalnej” wojny w Rosji, sugerując, że wypracowanie rozwiązania wymaga odwagi.

AP/AP
PLIK – Unoszący się dym można zobaczyć z plaży w Saky po tym, jak usłyszano eksplozje z kierunku rosyjskiej bazy wojskowej w pobliżu Nowofedorówki na Krymie, 9 sierpnia 2022 r.

Umerow urodził się na terenie ówczesnej Radzieckiej Republiki Uzbekistanu, gdzie jego rodzina została zesłana za czasów Stalina. Jako dziecko jego rodzina osiedliła się na Krymie, kiedy w latach 80. i 90. pozwolono Tatarom wrócić

Karierę w branży telekomunikacyjnej rozpoczął w 2004 roku, a od 2019 roku pełni funkcję posła.

Umerow przejmuje ministerstwo obrony nękane oskarżeniami o korupcję, a na pierwszych stronach gazet trafiły ostatnio skandale wokół zakupów towarów i sprzętu dla armii po zawyżonych cenach.

Kilka aresztowań wstrząsnęło także regionalnymi biurami rekrutacyjnymi, gdzie funkcjonariuszy oskarżano o przyjmowanie łapówek, aby umożliwić mężczyznom uniknięcie poboru do wojska na Ukrainie.

Zełenski obiecał wykorzenić korupcję, uznając ją za niezbędną dla kontynuacji kluczowego wsparcia Zachodu i chęci przystąpienia Ukrainy do UE i NATO.

Jako poseł do parlamentu Umerow był współprzewodniczącym Platformy Krymskiej, która koordynowała międzynarodowe wysiłki dyplomatyczne mające na celu odwrócenie aneksji półwyspu przez Rosję w 2014 roku.

Przez wiele lat był także doradcą historycznego przywódcy Tatarów krymskich Mustafy Dżemilewa.

Dzięki tym rolom Umerow stał się głównym filarem międzynarodowych wysiłków Zełenskiego, skupiających się na promowaniu więzi w świecie islamskim.

Stanowiący 12–15% ludności Krymu Tatarzy w dużej mierze zbojkotowali referendum w Rosji, które umocniło jej kontrolę nad półwyspem Morza Czarnego.

W rezultacie Moskwa zdelegalizowała Medżlis, tradycyjne zgromadzenie mniejszości tatarskiej, nazywając je organizacją ekstremistyczną, której wielu członków jest więzionych.

Po wkroczeniu Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. Umerow kilkakrotnie brał udział w dyskretnych negocjacjach z Moskwą, zwłaszcza w sprawie wymiany więźniów i ewakuacji ludności cywilnej.

Aleksander Zemlianichenko/AP
PLIK Na tym zdjęciu plikowym wykonanym w piątek, 24 października 2014 r., Tatarzy krymscy czekają na rozpoczęcie piątkowej modlitwy w meczecie w Sary-Su na Krymie.

Należał do ukraińskiej delegacji, która pod egidą Turcji i ONZ pośredniczyła w porozumieniu w sprawie zboża, znosząc rosyjską blokadę, aby Ukraina mogła eksportować swoje zboże przez Morze Czarne.

Rosja niedawno wycofała się z porozumienia, argumentując, że Kijów i Zachód nie przepuszczają wystarczającej liczby rosyjskiego eksportu.

We wrześniu 2022 roku Umerow został szefem Funduszu Majątku Państwowego, ważnego stanowiska w kraju, w którym proces prywatyzacji jest dotknięty korupcją.

Według Indeksu Percepcji Korupcji Transparency International Ukraina zajmuje 116. miejsce na 180, ale wysiłki podjęte w ostatnich latach doprowadziły do ​​znacznej poprawy jej pozycji.

Eksperci zauważają, że powołanie Umerowa na stanowisko ministra obrony nie spowoduje zmian na polu walki.

Dowódcą sił zbrojnych Ukrainy pozostaje gen. Walerij Załużny, który nadzoruje kampanię.

Kontrofensywa Kijowa napotkała silny opór Rosji, ale czołowi ukraińscy generałowie powiedzieli w niedzielę, że ich armia przedarła się przez kluczową linię rosyjskiej obrony na froncie południowym.

Ogłaszając, że chce mianować go ministrem obrony, Zełenski zapowiedział w niedzielę, że w tym tygodniu formalnie przedstawi parlamentowi nominację Umerowa.

„Parlament dobrze zna tę osobę i Umerowa nie trzeba przedstawiać” – powiedział ukraiński prezydent.