O nas
Kontakt

Lek na odchudzanie Wegovy: podaż brytyjskiej Narodowej Służby Zdrowia jest ograniczona

Laura Kowalczyk

Lek na odchudzanie Wegovy: podaż brytyjskiej Narodowej Służby Zdrowia jest ograniczona

Wegovy, produkowany przez duńską firmę farmaceutyczną Novo Nordisk, to nowy, popularny lek odchudzający.

Lek na odchudzanie Wegovy jest obecnie dostępny dla pacjentów w Wielkiej Brytanii pomimo jego ograniczonej podaży.

Lek będzie przepisywany pacjentom poddawanym leczeniu odchudzającemu prowadzonemu przez brytyjską państwową służbę zdrowia (NHS) lub prywatne zarejestrowane kliniki opieki zdrowotnej.

Novo Nordisk, duńska firma farmaceutyczna zaopatrująca Wegovy, twierdzi, że spodziewa się, że dostawy będą „ograniczone w dającej się przewidzieć przyszłości”.

Na wczesnych etapach przepisywania leku część dostępnej podaży będzie zarezerwowana na potrzeby NHS.

Semaglutyd został zatwierdzony na początku tego roku przez brytyjski Narodowy Instytut Doskonałości Zdrowia i Opieki Zdrowotnej (NICE) do stosowania w odchudzaniu pod marką Wegovy.

Rząd Wielkiej Brytanii twierdzi, że około 35 000 osób uzyska dostęp do Wegovy zgodnie z krajowymi wytycznymi zdrowotnymi. Lek należy przepisywać równolegle z ćwiczeniami i planami dietetycznymi.

Jednakże w ramach dwuletniego pilotażowego programu odchudzania mającego na celu walkę z otyłością Departament Zdrowia rozważa przepisywanie leku poza placówkami kontroli masy ciała.

Problemy z łańcuchem dostaw

Jedna z organizacji charytatywnych Diabetes UK wyraziła zaniepokojenie niedoborem leków stosowanych przez osoby chore na cukrzycę typu 2 w celu kontrolowania poziomu glukozy we krwi. Leki te – podobnie jak Wegovy – zawierają semaglutyd, lek przeciwcukrzycowy.

„Sytuacja powoduje znaczny stres i niepewność u osób nią dotkniętych, a w przypadkach, gdy inne alternatywy nie są odpowiednie, ludzie przechodzą na insulinę, co może być trudne w leczeniu i wymaga dodatkowego czasu ze strony pracowników służby zdrowia na wsparcie pacjentów w jej stosowaniu ”- powiedział Douglas Twenefour, kierownik opieki w Diabetes UK.

Chociaż Wegovy został dopiero niedawno zatwierdzony w Wielkiej Brytanii, już w marcu NHS zatwierdził inny lek o nazwie Ozempic.

Spowodowało to niedobory semaglutydu ze względu na gwałtowny wzrost liczby nielicencjonowanych recept, które z kolei przekroczyły podaż.

„Leków tych w żadnym wypadku nie należy przepisywać poza wskazaniami rejestracyjnymi, ponieważ u osób chorych na cukrzycę typu 2 stale ich brakuje” – stwierdził Twenefour.

Skutki uboczne leku

Częste działania niepożądane leku Wegovy mogą obejmować nudności, biegunkę, wymioty i zaparcia.

W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie istnieje duże zapotrzebowanie na ten lek, ale pojawiają się także doniesienia o poważnych skutkach ubocznych.

W jednym procesie w Stanach Zjednoczonych przeciwko Novo Nordisk i innej firmie farmaceutycznej twierdzono, że leki mogą powodować paraliż żołądka.

Amerykańskie Towarzystwo Anestezjologów zasugerowało również, aby pacjenci nie przyjmowali tego leku przed operacją ze względu na „niepotwierdzone doniesienia”, jakoby leki „ wiązały się ze zwiększonym ryzykiem zarzucania treści pokarmowej i aspiracji pokarmu do dróg oddechowych i płuc podczas znieczulenia ogólnego i głębokiej sedacji ”. .