O nas
Kontakt

Kolumbijski projektant luksusowych torebek ekstradowany do USA w związku z nielegalnymi skórami zwierzęcymi

Laura Kowalczyk

Kolumbijski projektant luksusowych torebek ekstradowany do USA w związku z nielegalnymi skórami zwierzęcymi

Projektowała luksusowe torebki dla takich gwiazd jak Britney Spears i Victoria Beckham. Teraz Nancy Gonzalez grozi 25 lat więzienia za używanie rzekomo nielegalnych skór zwierzęcych.

Władze Kolumbii ogłosiły, że w związku z zarzutami przemytu chronionych torebek ze skóry zwierzęcej do Stanów Zjednoczonych poddano ekstradycji wybitnego projektanta mody dla gwiazd.

Nancy Gonzalez, 78-letnia kolumbijska projektantka, została aresztowana w lipcu 2022 r. w Cali pod zarzutem udziału w nielegalnym imporcie i sprzedaży ponad 200 produktów wykonanych ze skór kajmana i pytona.

Według doniesień przedmioty te zostały przywiezione do Stanów Zjednoczonych za pośrednictwem osób, które rzekomo otrzymały wynagrodzenie za transport toreb lotami komercyjnymi z Kolumbii do Nowego Jorku.

Przemytnicy zostali rzekomo poinstruowani, aby w razie przesłuchania przekazywali fałszywe informacje na temat pochodzenia towaru.

Według oświadczenia wideo funkcjonariusza policji Jose Luisa Ramireza niektóre pozyskiwane skóry pochodziły od gatunków objętych ochroną lub zagrożonych wyginięciem.

Kim jest Nancy Gonzalez i jaki wyrok może jej grozić?

HANDOUT/AFP
Kolumbijska projektantka mody Nancy Gonzalez (w środku) poddawana ekstradycji na międzynarodowym lotnisku El Dorado w Bogocie w dniu 30 sierpnia 2023 r.

Torebki, kopertówki i portfele Nancy Gonzalez, wyceniane w tysiącach dolarów amerykańskich, zdobiły wybiegi, programy telewizyjne i ekskluzywne sklepy na całym świecie.

Na jej stronie internetowej szczegółowo podano, że jej luksusowe torby są starannie wykonane ręcznie przez zespół wykwalifikowanych rzemieślników w jej rodzinnym mieście Cali. Na stronie można się również pochwalić, że jej torby są dostępne w ponad 300 cenionych sklepach luksusowych, w tym w kultowych markach, takich jak Bergdorf Goodman, Neiman Marcus, Saks Fifth Avenue, Harrod’s i Tsum.

Jeszcze bardziej podkreślając jej uznanie, projekty Gonzalez zostały zaprezentowane na wystawie zorganizowanej przez Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.

Warto zauważyć, że na liście jej klientów znajdują się tak znane nazwiska, jak Salma Hayek, Britney Spears i Victoria Beckham.

Ulotka/AFP
Nancy Gonzalez i dwóch jej pracowników po aresztowaniu w Cali w Kolumbii.

W podróży do ekstradycji Gonzalezowi towarzyszy jej partner biznesowy Diego Mauricio Rodriguez. Dokładna data ich przeniesienia do Stanów Zjednoczonych nie została określona; są jednak poszukiwani przez władze Południowego Dystryktu Florydy.

Gonzalez grozi teraz 25 lat więzienia za rzekome zaangażowanie.