Korea Południowa planuje wprowadzenie zakazu produkcji, sprzedaży i jedzenia psiego mięsa. Jak powszechna jest ta praktyka?
Korea Południowa planuje położyć kres kontrowersyjnej praktyce jedzenia psiego mięsa.
Chociaż w Korei Południowej tylko niewielka mniejszość ludzi nadal spożywa psie mięso, starożytna praktyka stała się przedmiotem ostrej krytyki ze strony zagranicznych mediów i obrońców praw zwierząt. Teraz młodsze pokolenia w kraju dołączyły do wezwań do zakazania tego.
Na odprawie zorganizowanej 17 listopada rząd oświadczył, że planuje uchwalić w ciągu roku specjalną ustawę zakazującą hodowli, uboju, dystrybucji i sprzedaży psów na żywność.
W związku z tym psy zostaną wyłączone z zakresu krajowej ustawy o zwierzętach hodowlanych, uznając tym samym ich status zwierząt towarzyszących.
Jak powszechne jest mięso psów w Korei Południowej?
W 2022 roku ogólnokoreański nadawca KBS poinformował, że w całym kraju hoduje się ponad pół miliona psów na żywność, a 1600 restauracji sprzedaje psie mięso.
Według Ministerstwa Rolnictwa, Żywności i Spraw Wsi, według stanu na luty ubiegłego roku, było 1156 gospodarstw hodujących psy na mięso i 34 rzeźnie.
Zostanie przyznany trzyletni okres karencji, aby umożliwić branży przejście na transformację i zamknięcie, przy czym represje rozpoczną się w 2027 r. Zapewnione zostanie również wsparcie rządowe, które pomoże w przejściu.
Czy zakaz sprzedaży psiego mięsa w Korei Południowej ma szansę zostać uchwalony?
Za ostatnimi wezwaniami do wprowadzenia zakazu jedzenia psiego mięsa stoi rządząca w Korei Południowej konserwatywna Partia Władzy Ludu. Ich największy rywal, Partia Demokratyczna, również oświadczyła, że popiera zakaz.
Biorąc pod uwagę zbliżające się wybory w kwietniu 2024 r., jest mało prawdopodobne, aby ich wynik wykoleił decyzję.
Badanie przeprowadzone w 2023 r. przez grupę zajmującą się prawami zwierząt Korea Humane Society International (Korea HSI) i agencję badawczą NielsenIQ również wykazało poparcie społeczne – 57% z 1500 respondentów opowiedziało się za tą decyzją.
Ponad 86 procent ankietowanych dorosłych stwierdziło, że nie ma zamiaru jeść psów w przyszłości, niezależnie od tego, czy jadło to w przeszłości.
Stwierdzono również zwiększone negatywne postrzeganie psiego mięsa wśród osób w wieku 40 i 50 lat oraz większy konsensus co do potrzeby ochrony dobrostanu zwierząt.
Pojawił się wyraźny sprzeciw wobec proponowanego zakazu, a po ogłoszeniu grupa branżowa zebrała się przed budynkiem Zgromadzenia Narodowego w Seulu.
Twierdzą, że to prawo „okradnie ludzi z podstawowego prawa do jedzenia” i „nie chroni rolników” – donosi południowokoreański dziennik „The Hankyoreh”.