O nas
Kontakt

Korea Południowa planuje wprowadzić zakaz jedzenia psiego mięsa do końca roku. Jak powszechna jest ta praktyka?

Laura Kowalczyk

Korea Południowa planuje wprowadzić zakaz jedzenia psiego mięsa do końca roku.  Jak powszechna jest ta praktyka?

Korea Południowa planuje wprowadzenie zakazu produkcji, sprzedaży i jedzenia psiego mięsa. Jak powszechna jest ta praktyka?

Korea Południowa planuje położyć kres kontrowersyjnej praktyce jedzenia psiego mięsa.

Chociaż w Korei Południowej tylko niewielka mniejszość ludzi nadal spożywa psie mięso, starożytna praktyka stała się przedmiotem ostrej krytyki ze strony zagranicznych mediów i obrońców praw zwierząt. Teraz młodsze pokolenia w kraju dołączyły do ​​wezwań do zakazania tego.

Na odprawie zorganizowanej 17 listopada rząd oświadczył, że planuje uchwalić w ciągu roku specjalną ustawę zakazującą hodowli, uboju, dystrybucji i sprzedaży psów na żywność.

W związku z tym psy zostaną wyłączone z zakresu krajowej ustawy o zwierzętach hodowlanych, uznając tym samym ich status zwierząt towarzyszących.

Jak powszechne jest mięso psów w Korei Południowej?

W 2022 roku ogólnokoreański nadawca KBS poinformował, że w całym kraju hoduje się ponad pół miliona psów na żywność, a 1600 restauracji sprzedaje psie mięso.

Według Ministerstwa Rolnictwa, Żywności i Spraw Wsi, według stanu na luty ubiegłego roku, było 1156 gospodarstw hodujących psy na mięso i 34 rzeźnie.

Zostanie przyznany trzyletni okres karencji, aby umożliwić branży przejście na transformację i zamknięcie, przy czym represje rozpoczną się w 2027 r. Zapewnione zostanie również wsparcie rządowe, które pomoże w przejściu.

Działacze na rzecz praw zwierząt organizują wiec sprzeciwiający się tradycyjnej kulturze Korei Południowej polegającej na jedzeniu psiego mięsa, Seul, Korea Południowa, 8 lipca 2023 r.
Działacze na rzecz praw zwierząt organizują wiec sprzeciwiający się tradycyjnej kulturze Korei Południowej polegającej na jedzeniu psiego mięsa, Seul, Korea Południowa, 8 lipca 2023 r.

Czy zakaz sprzedaży psiego mięsa w Korei Południowej ma szansę zostać uchwalony?

Za ostatnimi wezwaniami do wprowadzenia zakazu jedzenia psiego mięsa stoi rządząca w Korei Południowej konserwatywna Partia Władzy Ludu. Ich największy rywal, Partia Demokratyczna, również oświadczyła, że ​​popiera zakaz.

Biorąc pod uwagę zbliżające się wybory w kwietniu 2024 r., jest mało prawdopodobne, aby ich wynik wykoleił decyzję.

Badanie przeprowadzone w 2023 r. przez grupę zajmującą się prawami zwierząt Korea Humane Society International (Korea HSI) i agencję badawczą NielsenIQ również wykazało poparcie społeczne – 57% z 1500 respondentów opowiedziało się za tą decyzją.

Ponad 86 procent ankietowanych dorosłych stwierdziło, że nie ma zamiaru jeść psów w przyszłości, niezależnie od tego, czy jadło to w przeszłości.

Stwierdzono również zwiększone negatywne postrzeganie psiego mięsa wśród osób w wieku 40 i 50 lat oraz większy konsensus co do potrzeby ochrony dobrostanu zwierząt.

Pojawił się wyraźny sprzeciw wobec proponowanego zakazu, a po ogłoszeniu grupa branżowa zebrała się przed budynkiem Zgromadzenia Narodowego w Seulu.

Twierdzą, że to prawo „okradnie ludzi z podstawowego prawa do jedzenia” i „nie chroni rolników” – donosi południowokoreański dziennik „The Hankyoreh”.