O nas
Kontakt

Sam Mendes, Andrew Scott i Nicole Scherzinger zwyciężają na gali Evening Standard Theatre Awards

Laura Kowalczyk

Sam Mendes, Andrew Scott i Nicole Scherzinger zwyciężają na gali Evening Standard Theatre Awards

Najlepsze przedstawienia na londyńskim West Endzie w 2023 roku zostały uhonorowane jedną z najbardziej prestiżowych nagród teatralnych w kraju.

Ogłoszono zwycięzców tegorocznej nagrody Evening Standard Theatre Awards. Organizowane przez londyńską gazetę The Evening Standard są to najstarsze nagrody teatralne w kraju i honorują najlepszą ofertę teatralną stolicy.

Największą nagrodę ceremonii zdobył film The Motive and the Cue, napisany przez Jacka Thorne’a. Spektakl opowiada historię wystawienia Hamleta na Broadwayu w 1964 roku, kiedy to legendarni aktorzy Richard Burton i Sir John Gielgud starli się na próbach.

To już drugi raz, kiedy Thorne zdobył nagrodę dla najlepszej sztuki. Po raz pierwszy zwyciężył w 2016 roku za Harry Potter i Przeklęte Dziecko, udaną kontynuację sztuki teatralnej o Harrym Potterze. Inne nominowane sztuki to Dear England, A Mirror i Retrograde.

Johnny Flynn (Richard Burton) i Mark Gatiss (Sir John Gielgud) w Motyw i wskazówka
Johnny Flynn (Richard Burton) i Mark Gatiss (Sir John Gielgud) w Motyw i wskazówka

Thorne dołącza do wąskiego grona ośmiu dramaturgów, którzy wraz z Jezem Butterworthem („Przewoźnik”, Jerozolima) zdobyli tę nagrodę dwukrotnie. Trzech dramaturgów zdobyło tę nagrodę trzykrotnie, a najczęściej nagradzanym w historii ceremonii jest Tom Stoppard, który zwyciężył sześciokrotnie (Jumpers, Night and Day, The Real Thing, Arcadia, The Invention of Love i Rock 'n’ Roll).

Reżyser The Motive and the Cue Sam Mendes został także uhonorowany Nagrodą Lebiediewa za swoje zaangażowanie w teatr. Mendes, najbardziej znany na arenie międzynarodowej ze swojej twórczości filmowej (amerykańska piękność, Upadek nieba, 1917), ma długą historię reżyserowania uznanego teatru w Wielkiej Brytanii, ostatnio obejmującego spektakle „The Ferryman” z 2017 r. i wznowienie „Trylogii Lehmana” z 2019 r.

Zwycięzcą nagrody dla najlepszego musicalu została wznowiona przez Bridge Theatre adaptacja Guys and Dolls z 1950 roku autorstwa Franka Loessera. Jamie Lloyd zdobył nagrodę dla najlepszego reżysera za uznaną produkcję nowej muzycznej adaptacji Bulwaru Zachodzącego Słońca w reżyserii Andrew Lloyda Webbera.

Amerykańska piosenkarka i była Pussycat Doll Nicole Scherzinger zdobyła nagrodę dla najlepszego występu muzycznego w głównej roli w Sunset Boulevard. Występ Scherzingera trafił na pierwsze strony gazet, a każdy utwór został nagrodzony owacją na stojąco podczas wieczoru otwarcia programu.

Irlandzki aktor Andrew Scott (Fleabag, Sherlock, Wszyscy z nas, obcy) zdobył nagrodę dla najlepszego aktora za film „Wania”, jednoosobowe przedstawienie, w którym gra wszystkie postacie z klasycznej sztuki Antona Checkhova „Wujek Wania”.

Andrew Scott w Wani
Andrew Scott w Wani

Patsy Ferran i Anjana Vasan wspólnie z Mithridate otrzymały nagrodę Natashy Richardson dla najlepszej aktorki za wspólne role we wznowieniu Tramwaju zwanego pożądaniem Tennessee Williamsa.

Wręczono dwie specjalne Nagrody Redakcji. Jedna dla Ruth Wilson za jej oszałamiający 24-godzinny spektakl The Second Woman, a druga dla Eltona Johna za jego długą współpracę z teatrem muzycznym w Wielkiej Brytanii.

Najbardziej obiecująca dramatopisarka trafiła do Isley Lynn za jej sztukę The Swell. Nagrodę Emerging Talent otrzymał Tatenda Shamiso za sztukę NO ID opowiadającą o doświadczeniach bycia czarnym transpłciowym imigrantem w Wielkiej Brytanii. Georgia Lowe zdobyła także nagrodę za najlepszy projekt za film Dobry człowiek z Szechwanu.