O nas
Kontakt

Kraj ten przejmie od Francji pozycję drugiego najczęściej odwiedzanego kraju w Europie

Laura Kowalczyk

Kraj ten przejmie od Francji pozycję drugiego najczęściej odwiedzanego kraju w Europie

Od czasu pandemii ten europejski kraj odnotował 70-procentowy wzrost liczby odwiedzających.

Jeśli myślisz, że europejskie kierunki wakacyjne były w tym roku zatłoczone, masz rację.

Wraz z rozwojem turystyki w 2023 r. liczba odwiedzających Europę wreszcie zrówna się z poziomem sprzed pandemii.

Według niedawno opublikowanego raportu WTM Global Travel Report we współpracy z Tourism Economics, mierząc wydatki, podróże przyjazdowe będą również warte o 19 procent więcej niż w 2019 roku.

Co więcej, jeden kraj odnotował oszałamiający wzrost liczby odwiedzających i szacuje się, że w 2024 r. wyprzedzi Francję jako drugi najczęściej odwiedzany kraj w Europie.

Türkiye odnotowuje ponad 70-procentowy wzrost liczby odwiedzających

Chociaż ogólna liczba wizyt w Europie spadła o 3 procent z 440 mln w 2019 r. do 428 mln w 2023 r., w Turcji liczby te odnotowują gwałtowny wzrost.

Kraj odnotował 73-procentowy wzrost liczby odwiedzających w porównaniu z 2019 rokiem.

Tym samym wyprzedza dwa największe rynki Europy, Francję i Hiszpanię, które w stosunku do roku 2019 wzrosły odpowiednio o 33% i 31%.

Kolejnym wyróżniającym się rynkiem jest Chorwacja, dziesiąty co do wielkości rynek w regionie. Oczekuje się, że rok 2023 będzie o 51% wyższy niż przed pandemią.

Co kryje się za boomem turystycznym w Turcji?

Wraz ze spadkiem liry tureckiej wakacje w Türkiye stały się tańsze dla wielu podróżnych.

Linia brzegowa kraju z krystaliczną wodą i ekskluzywnymi kurortami stała się bardziej przyjazną dla budżetu alternatywą dla Riwiery Włoskiej czy francuskiego Lazurowego Wybrzeża.

Stambuł przyciąga turystów tętniącymi życiem dzielnicami i spektakularną architekturą osmańską, podczas gdy Efez na zachodnim wybrzeżu to starożytny cud kolosalnych zabytków.

W samym sercu Türkiye goście mogą podziwiać nieziemski, wyrzeźbiony w skale krajobraz Kapadocji, oglądając balony na ogrzane powietrze i hotele w jaskiniach.

Jest to także jedno z niewielu europejskich miejsc docelowych, w których nie wprowadzono zakazu lotów z Rosji – oczekuje się, że w 2023 r. Türkiye odwiedzi Türkiye ogółem 7 mln Rosjan w porównaniu z około 5 mln w 2022 r.

Jaki kraj będzie najczęściej odwiedzany w 2024 roku?

Raport WTM przewiduje również, że atrakcyjność Turcji utrzyma się do 2024 roku i wyprzedzi Francję jako drugi najczęściej odwiedzany kraj w Europie.

Organizacja prognozuje dalszy wzrost w Hiszpanii, Francji i Turcji, zwiększając wartość odpowiednio o 74, 80 i 72 procent.