O nas
Kontakt

Kreml twierdzi, że śmiertelna katastrofa lotnicza szefa Wagnera Prigożyna mogła być „celowa”

Laura Kowalczyk

Kreml twierdzi, że śmiertelna katastrofa lotnicza szefa Wagnera Prigożyna mogła być „celowa”

Kreml wśród możliwych przyczyn katastrofy lotniczej, w której zginął Prigożyn, wymienia „umyślne wykroczenie”.

Kreml podał w środę, że „umyślne działanie” jest jedną z możliwych przyczyn katastrofy lotniczej, w której w zeszłym tygodniu zginął przywódca najemników Jewgienij Prigożyn.

W rozmowie z reporterami podczas codziennej telekonferencji rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zauważył, że istnieją „różne wersje” tego, co się wydarzyło i „są rozważane”, w tym „ujmijmy to w ten sposób: umyślne wykroczenie”.

Nalegał, aby dziennikarze zaczekali do zakończenia śledztwa prowadzonego przez Rosyjski Komitet Śledczy i stwierdził, że nie może być w tej sprawie prowadzonego śledztwa międzynarodowego. W zeszłym tygodniu komisja poinformowała, że ​​wszczęła sprawę karną w związku z zarzutem naruszenia bezpieczeństwa lotów, co jest standardowym zarzutem stosowanym w dochodzeniach w sprawie katastrof lotniczych w Rosji, gdy nie ma bezpośredniego powodu, aby podejrzewać nieuczciwe działanie.

Biznesowy odrzutowiec przewożący Prigożyna, założyciela i przywódcę prywatnych sił zbrojnych Wagner, oraz jego najwyższych poruczników rozbił się w ubiegłą środę w połowie drogi między Moskwą a Sankt Petersburgiem, zabijając 10 osób na pokładzie.

Do katastrofy doszło dokładnie dwa miesiące po rozpoczęciu przez Prigożyna krótkotrwałego zbrojnego buntu przeciwko przywódcom wojskowym Rosji, co stanowiło największe wyzwanie dla władzy prezydenta Władimira Putina podczas jego 23-letnich rządów. Kreml zaprzecza udziałowi w katastrofie.

Prigożin został pochowany w swoim rodzinnym Petersburgu podczas prywatnej ceremonii, która była owiana tajemnicą aż do wtorkowego wieczoru, kiedy rzecznicy przywódcy najemników ujawnili lokalizację jego grobu.