O nas
Kontakt

„Kto wiedział, że para majtek może mieć tyle mocy”: nowe brytyjskie etykiety bielizny podnoszą świadomość raka

Laura Kowalczyk

„Kto wiedział, że para majtek może mieć tyle mocy”: nowe brytyjskie etykiety bielizny podnoszą świadomość raka

Partnerstwo między brytyjską Narodową Służbą Zdrowia (NHS) a brytyjskim supermarketem Morrisons ma na celu informowanie opinii publicznej o raku piersi i jąder.

Nowa linia bielizny ma na celu zwiększenie świadomości na temat raka dzięki nowym etykietom i kodom QR, które dostarczają informacji o objawach raka piersi i jąder.

Jest to wynik nowego partnerstwa między brytyjską National Health Service (NHS) a brytyjskim supermarketem Morrisons, które stara się przypominać ludziom, aby badali się pod kątem oznak raka.

Wytyczne NHS będą wyświetlane na etykietach tkanin produktów, a kody QR będą również kierować klientów do informacji na temat raka na stronie internetowej NHS.

„Po raz pierwszy cała NHS współpracowała z marką krajowego supermarketu, aby umieścić komunikaty zdrowotne na odzieży” – powiedziała Dame Cally Palmer, krajowy dyrektor NHS England ds. raka.

Morrisons
Morrisons i NHS łączą siły – wskazówki będą wyświetlane na etykietach tkanin produktów, a kody QR będą również kierować klientów do informacji na temat raka.

Bielizna – wprowadzona na rynek przez markę Morrisons Nutmeg – będzie dostępna w 240 sklepach w całym kraju. Początkowo będzie zawierać męskie bokserki z biustonoszami typu crop top, które zostaną wprowadzone wkrótce potem.

Brytyjski minister podstawowej opieki zdrowotnej i zdrowia publicznego, Neil O’Brien, pochwalił kampanię, stwierdzając: „Wiemy, że najważniejszym czynnikiem wpływającym na przeżycie ludzi jest wczesna diagnoza i jest to dokładnie ten rodzaj innowacyjnej kampanii, która przypomni ludziom o zbadaniu się”.

Jakie są objawy raka piersi i jądra?

Objawy raka piersi obejmują guzki, a także zmianę wyglądu, kształtu lub dotyku piersi. W przypadku raka jąder objawy obejmują bezbolesny obrzęk, grudki i zmiany kształtu lub tekstury jąder, zgodnie z NHS.

Według organizacji charytatywnej Breast Cancer Now, rak piersi jest najczęstszym nowotworem w Wielkiej Brytanii. Każdego roku diagnozuje się go u około 55 000 kobiet i 400 mężczyzn.

Dane krajowe pokazują, że 91 procent kobiet w Wielkiej Brytanii przeżywa co najmniej pięć lat, jeśli zostanie zdiagnozowany we wczesnym stadium raka piersi.

Według organizacji charytatywnej Cancer Research UK rocznie wykrywa się w Wielkiej Brytanii około 2400 nowych przypadków raka jąder (dane za lata 2016-2018). Podczas gdy prawie wszyscy mężczyźni przeżywają raka jądra, jeśli rak się rozprzestrzeni, przeżywalność przez pięć lat lub dłużej może zmniejszyć się do 65 procent.

Były pracownik Morrisons, Edward Solly z Kent, powiedział w oświadczeniu: „Jako osoba, która pokonała raka, wiem, że codzienne przypomnienie o świadomości ciała naprawdę może uratować życie… kto by pomyślał, że para majtek może mieć tak wielką moc?”