O nas
Kontakt

Wirus Zachodniego Nilu zabija trzy osoby w ciągu jednego tygodnia w Rumunii

Laura Kowalczyk

Wirus Zachodniego Nilu zabija trzy osoby w ciągu jednego tygodnia w Rumunii

Trzy osoby zmarły po zarażeniu się wirusem Zachodniego Nilu w wyniku ukąszeń komarów w Rumunii.

Co najmniej trzy osoby w Rumunii zmarły po zakażeniu wirusem Zachodniego Nilu. Nie ma szczepionki ani specyficznego leczenia przeciwwirusowego wirusa, który jest przenoszony przez ukąszenia komarów.

Według ostatnich badań przeprowadzonych przez Cantacuzino Institute w Bukareszcie, ponad 10% komarów w Rumunii jest nosicielami wirusa.

W tym tygodniu co najmniej siedem osób w Rumunii w wieku powyżej 50 lat zachorowało na tę chorobę, z których trzy zmarły z powodu powikłań.

Większość przypadków rozpoznano po przybyciu pacjentów do szpitala z zapaleniem opon mózgowych lub zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych, infekcją opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu.

W rzadkich przypadkach po zarażeniu wirusem u pacjentów może wystąpić poważna infekcja układu nerwowego, prowadząca do paraliżu, drgawek, utraty wzroku i śpiączki.

Jednak osiem na dziesięć zarażonych osób nie wykazuje żadnych objawów. Najbardziej narażone na wirusa są osoby starsze lub przewlekle chore.

Zaleca się zakrywanie całego ciała podczas odwiedzania obszarów z dużą ilością roślinności i wysoką wilgotnością, aby uniknąć ugryzienia. Powinni również stosować spraye przeciw komarom, zakładać siatki na okna i opróżniać pojemniki na wodę, w których komary mogą się rozmnażać i rozmnażać.