O nas
Kontakt

Lesotho: Poznaj pierwszego szefa kuchni, który udokumentował kuchnię Basotho

Laura Kowalczyk

Lesotho: Poznaj pierwszego szefa kuchni, który udokumentował kuchnię Basotho

Tradycyjne dania Basotho, postrzegane jako jedzenie dla biednych, nie są tak popularne w Lesotho, jak ich włoskie czy amerykańskie odpowiedniki. W rezultacie kultura kulinarna tego kraju szybko zanika. Jak to wpływa na kraj afrykański?

Kilka lat temu szef kuchni Lesotho, Ska Moteane, otrzymał od klienta dość nietypowe zlecenie. Chcieli, żeby włączyła niektóre dania Sesotho do menu, które dla nich przygotowywała, „i właśnie wtedy zdałem sobie sprawę, że nawet nie wiedziałem, jak się je gotuje!”

Chef Ska śmieje się, wspominając tę ​​rozmowę z 2009 roku, kiedy wróciła do swojego kraju po zakończeniu niezwykle udanej kariery w RPA.

„Szukałem wszędzie, szukałem w Google, szukałem w księgarniach… Nie mogłem znaleźć żadnych przepisów Sesotho”.

Szefowa Ska zdała sobie sprawę, że jeśli nie udokumentuje kuchni Sesotho, może ona zniknąć, więc stało się to jej dziełem miłości.

Posłuchaj odcinka:

Ratowanie kultury jedzenia Basotho

„Gdziekolwiek się udałam, po prostu szukałam starszych ludzi, z którymi mogłabym usiąść, żeby mogli mi opowiedzieć historie stojące za jedzeniem i naczyniami” — wspomina.

Jedzenie, które odkrył szef kuchni Ska, było „proste” i pełne „czystych smaków”.

„Nie używamy wielu przypraw. Można by zauważyć, że nasze dania mają dwa, trzy składniki”, mówi.

Sorgo i fasola, amarantus, dzika zielenina i afrykański szpinak… Szefowa Ska na nowo odkrywała potrawy swoich przodków i robiła notatki.

Najbardziej zaskoczyło ją odkrycie, jak „pożywne” jest jedzenie Basotho.

„Właściwie nie potrzebujemy więcej niż mamy, ponieważ zawsze jedliśmy pełnowartościowe posiłki”.

Na początku wieśniacy przyjęli Szefa Ska z mieszanką intrygi i rozbawienia. W końcu tradycyjne dania Basotho są częściej postrzegane jako jedzenie dla biednych i nie są zbyt popularne w miastach. „Wszyscy mówili: Dlaczego? My chcemy zachodnie rzeczy, a ty przychodzisz do nas z takimi nudnymi rzeczami”, chichocze Ska , wspominając swoją podróż.

„Pomyślałem sobie: Słuchaj, po prostu chcę to zrobić. Chcę tylko, żeby to było udokumentowane. Chcę, żeby to było dla moich dzieci, dla moich pra, pra, pra, pra, prawnuków. Dla przyszłych pokoleń”.

„Nigdy nie wiedziałem, jak to ugotować”

BILLY MCDEE NTAOTE dla Euronews
W 2012 roku Ska zdobyła prestiżową nagrodę Gourmand Cookbook dla najlepszej afrykańskiej książki kucharskiej. Ale najbardziej niezwykłe opinie napłynęły od samych mieszkańców Basotho.

Po powrocie Chef Ska ustandaryzowała przepisy i zebrała je w książkę kucharską „Kuchnia królestwa gór: gotowanie w Lesotho”, którą następnie opublikowała samodzielnie.

Napisana w języku angielskim książka wzbudziła ciekawość czytelników spoza granic Lesotho. Wywiady Chef Ska ukazywały się w publikacjach w całej Afryce, Azji i Europie.

„Kiedy publikowałam samodzielnie, robiłam to tylko po to, by zachować informacje” — wspomina.

„Nie wiedziałem, że książka wypadnie tak dobrze, ponieważ myślę, że nie rozumiałem, dlaczego nikt wcześniej nie pomyślał o zrobieniu tego”.

W 2012 roku Ska zdobyła prestiżową nagrodę Gourmand Cookbook dla najlepszej afrykańskiej książki kucharskiej. Ale najbardziej niezwykłe opinie napłynęły od samych mieszkańców Basotho.

„Ludzie Basotho mówili, że nigdy nie wiedziałem, jak przygotować to danie. Robiła je moja babcia, która odeszła i nigdy nie miałem okazji, aby nauczyła mnie, jak to się robi”.

Pomoc góralskim rolnikom

BILLY MCDEE NTAOTE dla Euronews
Dania Basotho często składają się tylko z dwóch lub trzech składników.

Całkowicie otoczone przez Republikę Południowej Afryki Lesotho jest silnie uzależnione od swojego bogatszego sąsiada w zakresie zasobów, w tym przekazów pieniężnych.

Próbując gotować zgodnie z tradycyjnymi przepisami, Ska zdała sobie sprawę ze skali wyzwania związanego z zapewnieniem lokalnie uprawianych składników.

Drobni rolnicy z trudem sprowadzają swoje produkty do miast, a miasta polegają na importowanej żywności.

„Jeśli COVID nauczył nas czegokolwiek z problemów, których doświadczyliśmy podczas lockdownu, kiedy granice były zamknięte” – zaznacza.

„Pracujemy teraz bardzo, bardzo ciężko, aby odzyskać suwerenność żywnościową, aby upewnić się, że faktycznie się żywimy”.

Kiedy Ska skończyła pisać swoją książkę, skupiła się na edukacji rolników na temat znaczenia produkcji i dystrybucji lokalnych składników. Ale na szczęście nie musiała wyruszać w tę podróż sama.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kulturze kulinarnej Lesotho i poznać pełną historię szefa kuchni Ska Moteane, posłuchaj tego odcinka Star Ingredient.

Ska podzieli się również swoim przepisem na tradycyjne danie Basotho, Nyokoe.

Składniki na Nyokoe

Sorgo

fasolki

Sól

Przygotowanie

Sorgo i fasolę ugotować osobno do miękkości. Sorgo może potrzebować 40 minut na gotowanie. Fasola może zająć do 2 godzin w zależności od odmiany.

Składniki na kurczaka z wolnego wybiegu ze szpinakiem

Darmowy zestaw z kurczakiem

Cebula

Szpinak afrykański

Liście rzepaku

Sól

Przygotowanie

Oczyść i gotuj kurczaka z wolnego wybiegu, aż będzie ugotowany. Oddziel mięso od kości.

Cebule kroimy i smażymy na patelni na złoty kolor. Dodaj posiekany szpinak i rzepak.

Gotuj przez około 8 minut. Uważaj, aby nie rozgotować warzyw, powinny być trochę chrupiące.

Wszystkie elementy podajemy na jednym talerzu i doprawiamy solą.

Smacznego!