O nas
Kontakt

Liczba zmarłych i zaginionych migrantów na Morzu Śródziemnym w styczniu była dwukrotnie większa niż w zeszłym roku

Laura Kowalczyk

An installation created by the Milan

Rośnie liczba ofiar niebezpiecznej przeprawy przez Morze Śródziemne.

W styczniu w środkowej i wschodniej części Morza Śródziemnego zginęło lub zaginęło prawie 100 migrantów, co stanowi ponad dwukrotnie więcej niż liczba zgłoszona w tym samym okresie w zeszłym roku.

O ustaleniach poinformowała w poniedziałek agencja ONZ ds. migracji, Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM), podczas szczytu Włochy-Afryka w Rzymie.

W dniu otwarcia premier Włoch Giorgia Meloni przedstawiła plan rozwoju Afryki, który, jak ma nadzieję jej rząd, ograniczy migrację z kontynentu do Europy.

„Najnowsze dane dotyczące zgonów i zaginięć wyraźnie przypominają, że kompleksowe podejście obejmujące bezpieczne i regularne ścieżki (…) to jedyne rozwiązanie, które przyniesie korzyści zarówno migrantom, jak i państwom” – powiedziała Amy Pope, dyrektor generalna IOM podczas szczytu.

Według danych IOM liczba migrantów umierających na Morzu Śródziemnym znacznie wzrosła w ubiegłym roku. Z projektu Missing Migrants Project tej organizacji wynika, że ​​w 2023 r. na Morzu Śródziemnym zginęło lub zaginęło 3041 migrantów, co stanowi gwałtowny wzrost w porównaniu z 2411 w 2022 r. i najwyższą liczbę od 2017 r.

IOM podaje, że od 2014 r. na Morzu Śródziemnym zginęło lub zaginęło ogółem 28 893 migrantów. Trasą, na której odnotowano największą liczbę zmarłych i zaginionych migrantów, była trasa przez środkowy region Morza Śródziemnego – 22 824.

Do ostatniego zgłoszonego zdarzenia doszło u wybrzeży Torre Salsa w Agrigento na włoskiej Sycylii. Jedna osoba, obywatel Tunezji, zmarła w wyniku utonięcia.