O nas
Kontakt

Liderzy opozycji odrzucają opóźnienia wyborów w Senegalu, ponieważ blok Afryki Zachodniej wzywa do dialogu

Laura Kowalczyk

FILE - People shout slogans during a protest against the possibility of President Macky Sall to run for a third term in the 2024 presidential elections in Dakar, Senegal,

Partie opozycyjne wezwały swoich zwolenników do „obrony demokracji”, ponieważ analitycy twierdzą, że kryzys wystawia na próbę jedną z najbardziej stabilnych demokracji w Afryce.

Blok regionalny Afryki Zachodniej wezwał w niedzielę do dialogu w celu rozwiązania kryzysu politycznego w Senegalu, po tym jak przywódcy opozycji odrzucili decyzję przywódcy kraju o przełożeniu wyborów prezydenckich zaplanowanych na 25 lutego w związku ze sporem wyborczym między parlamentem a wymiarem sprawiedliwości.

Senegalscy politycy muszą „potraktować priorytetowo dialog i współpracę na rzecz przejrzystych, włączających i wiarygodnych wyborów” – stwierdził blok regionalny ECOWAS w oświadczeniu, w którym wezwał władze do „przyspieszenia różnych procesów w celu ustalenia nowego terminu wyborów” po sobotnim przełożeniu.

Analitycy twierdzą, że kryzys wystawia na próbę jedną z najbardziej stabilnych demokracji w Afryce w czasie, gdy region zmaga się z niedawną falą zamachów stanu. Senegal pogrążony jest w napięciach politycznych w wyniku śmiertelnych starć z udziałem zwolenników opozycji oraz dyskwalifikacji dwóch przywódców opozycji przed kluczowym głosowaniem.

Kilku działaczy opozycji odrzuciło decyzję prezydenta Macky’ego Salla o przełożeniu wyborów, a co najmniej dwóch z 20 kandydatów na prezydenta oświadczyło, że będzie kontynuować kampanię zaplanowaną na niedzielę.

Kadencja Sall ma zakończyć się 2 kwietnia. Kodeks wyborczy Senegalu wymaga powiadomienia o wyborach z 80-dniowym wyprzedzeniem, co oznacza, że ​​nowe głosowanie może odbyć się najwcześniej w ostatnim tygodniu kwietnia.

„Jutro rozpoczynam kampanię wyborczą w Dakarze z kandydatami, którzy wybrali obronę Konstytucji” – powiedział w sobotę były minister i kandydat opozycji Thierno Alassane Sall w poście na platformie społecznościowej X.

Były burmistrz stolicy Dakaru Khalifa Sall również poprosił obywateli, aby „zjednoczyli się, aby uratować naszą demokrację”, podczas gdy inny kandydat opozycji, Déthié Fall, powiedział: „Rozpoczniemy naszą kampanię i wzywamy wszystkich kandydatów, aby zrobili to samo”.

W niedzielę w Dakarze nie było oznak niepokoju.