O nas
Kontakt

Lionel Messi: Czy jest najlepszym graczem wszechczasów?

Laura Kowalczyk

Lionel Messi: Czy jest najlepszym graczem wszechczasów?

We współpracy z Media City Katar. Po zwycięstwie w Pucharze Świata FIFA w 2022 roku Lionel Messi rozpoczął nowe wyzwanie w lidze MLS.

Występ Lionela Messiego na Mistrzostwach Świata FIFA Katar 2022 na zawsze zapisze się w historii tego sportu. Argentyna została mistrzem świata po emocjonujących rzutach karnych. Argentyna nadal radzi sobie świetnie i będzie w dobrej formie do 2023 roku.

Zaraz po tym, jak Messi wrócił do Francji po fantastycznym turnieju, media szeroko donosiły, jak bardzo był niezadowolony z PSG.

Oferty za zawodnika napływały od dużych drużyn godnych takiego zawodnika jak Messi. Świat był więc zszokowany, gdy ogłosił, że przeniesie się do mniej znanego zespołu na Florydzie. Po opuszczeniu Paris Sait Germain w czerwcu Messi podpisał kontrakt z Interem Miami FC w Stanach Zjednoczonych. Była gwiazda Anglii, Manchesteru United i Realu Madryt David Beckham jest odpowiedzialny za nową drużynę ekspansji MLS.

Poza boiskiem transfer był mądrą inwestycją. Wzrok piłkarskiego świata był teraz skupiony na Major League Soccer. Podpisanie kontraktu wzbudziło tak duże zainteresowanie, że koszulka Messiego Interu Miami wyprzedała się w ciągu 24 godzin, bijąc wszelkie rekordy koszulek sportowych i przyćmiewając poprzedni rekord Cristiano Ronaldo.

„Myślę, że to, czego dokonał już Messi, stało się narodowym punktem centralnym MLS, czego jeszcze nie było”

Simona Evansa.

Amerykański korespondent sportowy AFP

„To po prostu podnosi wszystko na wyższy poziom w przypadku MLS, włączając ich do dyskusji. Media sportowe w Ameryce, które przez cały czas ignorowały piłkę nożną, z wyjątkiem mistrzostw świata, teraz mówią o meczach MLS ze wszystkimi ligami i meczami pucharowymi. Puchar Świata odbędzie się w USA w 2026 roku. To po prostu podniesie ten sport o kilka stopni na wyższy poziom”.

Eduardo Munoz Alvarez/Prawa autorskie 2023 AP.  Wszelkie prawa zastrzeżone.
Messi jak dotąd odnosił sukcesy w MLS

Mając 36 lat, nie było żadnych gwarancji, że podpisanie kontraktu odmieni także losy klubu na boisku. Ale po raz kolejny człowiek znany jako „La Pulga” (Mały Groszek) okazuje się fenomenalny. Messi poprowadził Inter Miami do pierwszego w historii trofeum. Zdobył Złotego Buta po zdobyciu Pucharu Ligi. Co nie mniej ważne, został także wybrany Graczem Turnieju. Po sześciotygodniowej przerwie, ogólnopolska kampania wraca w toku. Przed przybyciem Messiego drużyna Herons znajdowała się na dole tabeli, ale debiut w MLS, który wiązał się ze wspaniałym golem i zwycięstwem, był idealnym sposobem na wznowienie rozgrywek.

Pomimo otrzymywania lukratywnych ofert gry gdzie indziej, przeprowadzka do Stanów Zjednoczonych już po trzech miesiącach okazała się właściwym wyborem. Niedawne przejęcie przez Saudi Pro League światowych gwiazd, takich jak Cristiano Ronaldo, Karim Benzema i Neymar, było podobno powodem rozmów o umowie z Messim wartej 370 milionów euro rocznie. Kwota ta znacznie przewyższyłaby wynagrodzenie Cristiano Ronaldo w drużynie Al-Nassr z Riyadu.

Wielu miało nadzieję, że powrót do Barcelony również będzie w planach. Transfer ten oznaczałby dla byłego kapitana zakończenie niezwykłej 21-letniej kariery po emocjonalnym pożegnaniu w 2021 roku.

„Byliśmy załamani” – mówi kibic Barcelony Romàn de Arquer.

„Był tam przez tak długi czas i był dla nas kluczowym graczem. Bez niego nie przeżylibyśmy tych wszystkich niesamowitych chwil, to na pewno. Było więc naprawdę, naprawdę ciężko. Barca rozmawiała z nami wiele z jego ojcem, ale to też się nie wydarzyło. I to był złamany serce po raz drugi. Ale w końcu musimy iść dalej. Co możemy zrobić? Wiesz, przynajmniej mamy wszystko te wspomnienia Leo Messiego i jestem pewien, że wróci do klubu, nawet jeśli nie jako zawodnik”. – podsumował Roman.

Francois Mori/Prawa autorskie 2019 AP.  Wszelkie prawa zastrzeżone
Messi ma rekordowe siedem Złotych Piłek

Czy w miarę zbliżania się ceremonii wręczenia Złotej Piłki Messi mógłby powiększyć swój rekordowy gabinet, zdobywając ósmą nagrodę Złotej Piłki we Francji jeszcze w tym roku? Jeśli zostanie uznany za najważniejszą osobę w piłce nożnej, będzie to dla tej supergwiazdy kolejny niesamowity rok.

Posiadanie gwiazdy wielkości Messiego będzie stanowić wyzwanie dla Davida Beckhama i współwłaścicieli klubu, a także menedżera Gerarda Martimo, który musi zarządzać czasem gry Messiego. Mając 36 lat, nie jest w stanie grać w każdej minucie każdego meczu. Ich największym problemem jest chęć uszczęśliwienia fanów. Kibice Miami Ultras są gotowi zapłacić nawet 460 euro za bilety na mecz. Wielu fanów będzie podróżować daleko, aby rzucić okiem na człowieka, którego uważają za największego gracza wszechczasów. Jak dotąd Lionel Messi miał fantastyczny początek życia w Stanach. To była całkowita zmiana gry nie tylko dla Interu Miami i całej Major League Soccer.