O nas
Kontakt

Lot opóźniony lub odwołany z powodu problemów z kontrolą ruchu lotniczego w Wielkiej Brytanii? Wyjaśniono Twoje prawa do odszkodowania

Laura Kowalczyk

Lot opóźniony lub odwołany z powodu problemów z kontrolą ruchu lotniczego w Wielkiej Brytanii?  Wyjaśniono Twoje prawa do odszkodowania

Setki lotów zostało odwołanych lub opóźnionych z powodu problemów z kontrolą ruchu lotniczego w Wielkiej Brytanii, ale znajomość swoich praw może pomóc Ci uzyskać zwrot pieniędzy, odszkodowanie lub alternatywny lot.

W poniedziałek pasażerowie latający do i z Wielkiej Brytanii doświadczyli poważnych zakłóceń ze względu na problemy techniczne ze sterowaniem samolotem.

Krajowe służby ruchu lotniczego Wielkiej Brytanii (Nats) przeprosiły za spowodowane zakłócenia i oświadczyły, że „zidentyfikowały i rozwiązały” problem techniczny wpływający na system planowania.

„Obecnie ściśle współpracujemy z liniami lotniczymi i lotniskami, aby jak najskuteczniej zarządzać lotami, których to dotyczy”, stwierdzono w oświadczeniu.

Jednak tysiące pasażerów w dalszym ciągu boryka się z opóźnieniami.

To najbardziej pracowity okres w roku dla podróży lotniczych, ponieważ kończy się wiele wakacji letnich i przypada święto państwowe w Wielkiej Brytanii.

Jeśli zostałeś dotknięty tą chorobą, do czego masz prawo?

Co powinienem zrobić, jeśli mój lot został odwołany z powodu problemów z ruchem lotniczym w Wielkiej Brytanii?

Jeśli Twój lot został odwołany, masz prawo wybrać pomiędzy zwrotem kosztów, zmianą planu podróży lub powrotem. Jeśli wybierzesz którąkolwiek z tych trzech opcji, nie będziesz mieć już praw do pozostałych dwóch.

Linia lotnicza ma obowiązek dołożyć wszelkich starań, aby jak najszybciej dotrzeć do miejsca docelowego, nawet jeśli wiąże się to z podróżą z innym przewoźnikiem.

Linia lotnicza może nie być w stanie zaoferować Ci zmiany trasy lub zapewnienia powrotu na porównywalnych warunkach transportu w najszybszym możliwym terminie. W takim przypadku musi zwrócić Ci koszt lotu.

Jeżeli linia lotnicza nie daje Ci możliwości zmiany rezerwacji biletu, ale kupujesz inny bilet, aby wrócić do domu na porównywalnych warunkach transportu, musi zwrócić Ci różnicę w cenie pomiędzy oryginalnym biletem a kosztem nowego biletu.

Masz nadal prawo wyboru, jeśli odwołanie nastąpi po wystartowaniu samolotu, ale zmuszony był on do powrotu na lotnisko odlotu.

Jeśli zgodzisz się na zmianę trasy, nie będzie to już uważane za odwołanie, ale za opóźnienie. Nie zapomnij, że możesz wybrać datę; nie musisz wybierać się w najwcześniejszą możliwą podróż.

Linie lotnicze mają także obowiązek dać Ci możliwość wyboru pomiędzy zwrotem kosztów w formie gotówki lub vouchera.

AP Photo/Frank Augstein, plik
Podróżni w kolejce do kontroli bezpieczeństwa na lotnisku Heathrow w Londynie, środa, 22 czerwca 2022 r.

Co się stanie, jeśli mój lot będzie opóźniony?

W przypadku opóźnienia lotu przysługują Ci nieco inne prawa, a niektóre z nich zależą od czasu trwania opóźnienia i odległości podróży.

Masz prawo do pomocy, jeśli opóźnienie wynosi co najmniej dwie godziny w momencie odlotu, oraz do zwrotu kosztów i lotu powrotnego, jeśli opóźnienie wynosi co najmniej pięć godzin.

Jeżeli Twój lot jest opóźniony w momencie odlotu o dwie godziny w przypadku podróży krótszych niż 1500 km, trzy godziny w przypadku lotów o długości od 1500 do 3000 km lub cztery godziny w przypadku każdego innego lotu, masz prawo do dodatkowej pomocy.

Linia lotnicza musi zapewnić Ci posiłki, napoje, zakwaterowanie i transfer do miejsca zakwaterowania, jeśli zajdzie taka potrzeba. Masz również prawo do bezpłatnych rozmów telefonicznych, e-maili lub, tak, faksów.

Jeśli będziesz musiał zapłacić za którykolwiek z tych kosztów, linia lotnicza powinna zwrócić Ci pieniądze – pamiętaj tylko o zachowaniu rachunków i nie wydawaniu więcej niż rozsądnie. Jest mało prawdopodobne, że otrzymasz zwrot pieniędzy za luksusowe hotele lub alkohol.

Czy za każdy odwołany lot przysługuje odszkodowanie?

Brytyjski Urząd Lotnictwa Cywilnego twierdzi, że „jeśli nie była to wina linii lotniczej, nie należy się spodziewać żadnego odszkodowania.

„Zakłócenia spowodowane takimi zjawiskami jak ekstremalne warunki pogodowe, strajki pracowników na lotniskach lub kontroli ruchu lotniczego lub inne„ nadzwyczajne okoliczności ”nie kwalifikują się do odszkodowania”.

Jednakże w innych okolicznościach, które wynikają z winy linii lotniczej i Twój lot zostanie odwołany na mniej niż 14 dni przed planowaną datą odlotu, możesz mieć prawo do odszkodowania.

Wynosi to 250 euro na osobę w przypadku lotów o długości do 1500 km i 400 euro w przypadku lotów o długości od 1500 do 3500 km. W przypadku wszystkich lotów dłuższych niż 3500 km wynosi 600 euro.

Oznacza to również, że jeśli na dwa tygodnie przed podróżą nie otrzymasz powiadomienia o jej odwołaniu, szanse, że Twój lot wystartuje, są większe.

Możesz być również uprawniony do odszkodowania, jeśli dotrzesz do miejsca docelowego z opóźnieniem większym niż trzy godziny. Podobnie jak w przypadku anulowania rezerwacji, kwota zależy od odległości lotu.

FRANCOIS WALSCHAERTS/AFP
Tablica informacyjna lotów pokazuje loty odwołane z powodu strajku, który miał miejsce 20 czerwca 2022 r. na międzynarodowym lotnisku w Brukseli.

Za jakie loty mogę otrzymać odszkodowanie?

To, czy jesteś chroniony przepisami UE, zależy od wielu czynników, ale może nie być tak jednoznaczne, jak myślisz.

Przepisy UE mają zastosowanie, gdy:

  • Twój lot odbywa się na terenie UE, niezależnie od tego, która linia lotnicza go obsługuje
  • Twój lot przylatuje do UE spoza UE i jest obsługiwany przez linię lotniczą z UE
  • Twój lot wylatuje z UE, niezależnie od tego, która linia lotnicza go obsługuje

Aby jakakolwiek skarga lub roszczenie zakończyła się sukcesem, ważne jest, aby to nie Twoja wina, że ​​nie mogłeś dostać się na pokład samolotu. Upewnij się, że przybędziesz na lotnisko co najmniej dwie godziny przed godziną odlotu oraz będziesz mieć ważny bilet i potwierdzoną rezerwację.

Alternatywy bez lotów tej zimy

Jeśli nie zarezerwowałeś jeszcze lotu, dlaczego nie rozważyć innych opcji?

Dzięki sieci kolejowej rozciągającej się na długości ponad 200 000 km Europa jest rajem dla podróżujących koleją.

Dlaczego więc nie zobaczyć Włoch lub Hiszpanii przez okno pociągu?

Jest to także lepsze dla planety – według Europejskiej Agencji Środowiska podróże koleją powodują 14 gramów emisji CO2 na pasażerokilometrę. Podróż samolotem generuje 285 gramów na tej samej odległości.