O nas
Kontakt

Ludzie patrzą na „kobiecą piłkę nożną w zupełnie inny sposób” po mundialu: prezydent FIFA

Laura Kowalczyk

Ludzie patrzą na „kobiecą piłkę nożną w zupełnie inny sposób” po mundialu: prezydent FIFA

TylkoGliwice rozmawiało z prezydentem FIFA Giannim Infantino na temat dziedzictwa mistrzostw świata w piłce nożnej kobiet.

Mistrzostwa Świata Kobiet mogły się zakończyć po tym, jak Hiszpania zdobyła swój pierwszy tytuł w niedzielę, ale ich dziedzictwo dopiero się zaczęło. W tym roku około dwóch miliardów ludzi oglądało mecze, co stanowi wyraźny skok w porównaniu z 1,12 miliarda, którzy zrobili to samo zaledwie cztery lata wcześniej.

Australia, współgospodarz tegorocznego turnieju wraz z Nową Zelandią, zadeklarowała 117 mln euro na sport kobiet, inspirowana częściowo sukcesem własnej drużyny.

„Myślę, że Mistrzostwa Świata FIFA Kobiet naprawdę wywarły wpływ na transformację społeczną, zdecydowanie „na dole”, w Australii i Nowej Zelandii” – powiedział TylkoGliwice prezes FIFA Gianni Infantino.

„Nawet na całym świecie ludzie postrzegają teraz kobiecą piłkę nożną w zupełnie inny sposób, ponieważ dla wielu być może po raz pierwszy oglądali kobiecą piłkę nożną i zobaczyli, że to wspaniały sport, wspaniałe zawodniczki, świetne umiejętności techniczne, świetne taktyczne umiejętności, wielkie emocje, wielka pasja. Podobnie jak w przypadku mężczyzn.”

Wielcy kobiecej piłki nożnej spotkają się ponownie na przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich we Francji.