O nas
Kontakt

Macedonia Północna wybiera pierwszą kobietę na prezydenta po upadku centrolewicy

Laura Kowalczyk

Gordana Siljanovska Davkova, presidential candidate backed by the nationalist VMRO-DPMNE party, speaks during a news conference in Skopje, 8 May 2024

W środę w Macedonii Północnej nastąpił znaczący zwrot polityczny w kierunku nacjonalistycznej prawicy w obliczu historycznych porażek rządzącej SDSM w konkursach prezydenckich i parlamentarnych.

Podczas gdy Macedonia Północna dokonała w środę historycznego kamienia milowego, wybierając swoją pierwszą kobietę na prezydenta, rządząca centrolewica poniosła bezprecedensową stratę zarówno w sondażach prezydenckich, jak i parlamentarnych.

Gordana Siljanovska-Davkova, 70-letnia profesor prawa wspierana przez nacjonalistycznych konserwatystów, zwyciężyła w drugiej turze wyborów prezydenckich, zdobywając prawie 65% głosów.

Zastanawiając się nad swoim zwycięstwem, Siljanovska-Davkova podkreśliła znaczenie tego kamienia milowego dla kobiet i obiecała, że ​​wspólnie z nimi będzie opowiadać się za reformami.

Tymczasem Stevo Pendarovski przyznał się do porażki, zdobywając nieco ponad 29% głosów. Siljanovska-Davkova zyskała poparcie prawicowej partii VMRO-DPMNE, która opierała się na niezadowoleniu społecznym z powodu wolnego tempa integracji z UE i stagnacji gospodarczej.

Uroczystości przerwane przez grzmoty i błyskawice

W wyścigu parlamentarnym VMRO-DPMNE i jej koalicja prowadziły, zdobywając prawie 43% głosów, podczas gdy długoletnia koalicja pod przewodnictwem SDSM walczyła o utrzymanie drugiego miejsca.

Jednak uroczystości w stolicy, Skopje, przerwała burza, która spowodowała przerwy w dostawie prądu. Zwycięstwo konserwatystów przygotowuje grunt pod negocjacje w sprawie kontroli parlamentarnej.

Lider SDSM Dimitar Kovachevski uznał porażkę swojej partii i ogłosił swoją rezygnację, otwierając drogę nowemu kierownictwu.

Dimitar Kovacevski, przywódca rządzącej Partii Socjaldemokratycznej (SDSM), oddaje swoje głosy w lokalu wyborczym w Skopje w Macedonii Północnej, w środę, 8 maja 2024 r.

Kampania wyborcza skupiała się na postępach Macedonii Północnej w przystąpieniu do UE, praworządności, korupcji, ograniczaniu ubóstwa i wzroście gospodarczym.

Lider VMRO-DPMNE Hristijan Mickoski podkreślił, że zwalczanie korupcji jest priorytetem nowego rządu pod przewodnictwem konserwatystów. Niezadowolenie elektoratu uwydatniło pilną potrzebę odpowiedzialności i reform.

„Każda osoba, która popełniła przestępstwo i dopuściła się korupcji, zostanie pociągnięta do odpowiedzialności” – oznajmił. „Ludzie dali rządowi najważniejszą lekcję i uratowali swój kraj… Odzyskaliśmy nadzieję i dziś wieczorem mamy powód do świętowania”.

VMRO-DPMNE powróciła po poważnym uderzeniu w popularność po serii skandalów ze strony jej byłego przywódcy Nikoli Gruewskiego. Gruevski uciekł z Macedonii Północnej w listopadzie 2018 r. i przebywa na wygnaniu na Węgrzech, unikając kilku wyroków skazujących za korupcję, nadużycie władzy i nawoływanie do przemocy wobec swoich przeciwników politycznych.

Mimo że Macedonia Północna była pierwszym liderem regionu Bałkanów Zachodnich w procesie przystąpienia do UE, od 2005 r. na swojej drodze do członkostwa napotykała wyzwania, spowodowane głównie sprzeciwem ze strony sąsiadów.

Greckie weto w sprawie nazwy kraju, a następnie kolejna blokada Bułgarii w związku z roszczeniami historycznymi i językowymi, na dziesięciolecia wstrzymały negocjacje Skopje z Brukselą.