O nas
Kontakt

Metamorfoza: jak sztuczna inteligencja i technologia Metaverse zmieniają branżę kosmetyczną

Laura Kowalczyk

Metamorfoza: jak sztuczna inteligencja i technologia Metaverse zmieniają branżę kosmetyczną

Branża kosmetyczna przechodzi znaczącą transformację, gdy sztuczna inteligencja i metaverse przecinają się. Więcej dowiemy się podczas Cannes Lions.

Branża kosmetyczna wkrótce się zmieni, gdy sztuczna inteligencja (AI) i metaverse połączą siły. Nowe technologie już teraz zmieniają interakcje klientów z markami kosmetycznymi, wprowadzając wciągające i spersonalizowane doświadczenia.

Shiseido – znana japońska marka kosmetyczna i firma macierzysta takich marek jak NARS, Drunk Elephant i Tory Burch – jest doskonałym przykładem przyszłości branży.

Od wirtualnych przymiarek makijażu, przez produkty napędzane sztuczną inteligencją, po aplikacje rozszerzonej rzeczywistości, piękno jutra jest „żywe i żywe”, mówi Angelica Munson, dyrektor ds. cyfrowych w Shiseido, dodając, że technologie sztucznej inteligencji są „już zintegrowane” z ich procesami.

Wykorzystując sztuczną inteligencję, Shiseido nie tylko przyspiesza własne badania, ale także umożliwia konsumentom przewidywanie i rozwiązywanie problemów związanych z pielęgnacją skóry, zanim staną się problemem.

Najdłużej trwający sukces firmy rozpoczął się w 2019 roku, kiedy Shiseido nawiązało przełomową współpracę z Revieve, wiodącym innowatorem w dziedzinie AI/AR.

Sztuczna inteligencja jako doradca ds. skóry

Firmy wprowadziły najnowocześniejsze narzędzie AI znane jako Skincare Advisor.

Proste selfie i interaktywny quiz mogą określić cele kosmetyczne i pozwolić Doradcy ds. pielęgnacji skóry dokładnie przeanalizować cerę użytkownika i ostatecznie dostarczyć listę zalecanych produktów, które najlepiej odpowiadają indywidualnym potrzebom użytkownika.

„Twoja karnacja jest ciepła, cera oliwkowa, kształt twarzy wydłużony”, konkluduje oprogramowanie po przeanalizowaniu selfie – które zobowiązuje się natychmiast usunąć – przed zaproponowaniem skrojonej na miarę propozycji.

Wreszcie doradca oparty na sztucznej inteligencji – dostępny zarówno online, jak i w sklepach stacjonarnych – umożliwia wirtualną przymiarkę, umożliwiając użytkownikom wirtualne wypróbowanie produktów przed wyborem na przykład idealnego odcienia szminki.

Shiseido opisuje to jako narzędzie „umożliwiające dialog między konsumentem a osobistym profesjonalistą w dziedzinie urody”, oferujące opcje klientom, którzy mogą czuć się bardziej komfortowo, ufając tej technologii.

Firma pracuje obecnie nad identyfikacją spostrzeżeń z treści generowanych przez użytkowników w mediach społecznościowych i metaverse, aby poinformować ich o tym, które produkty wprowadzić jako następne, takie jak „produkcja w małych seriach dostosowywalnych odcieni”, powiedział Munson.

Piękno w Metaverse: ocean pomysłów

Gdy użytkownicy tworzą swoje cyfrowe awatary i wybierają sposób zaprezentowania się w świecie online, metaverse oferuje również znaczące możliwości dla marek kosmetycznych, mówi Munson.

„Metaverse jest w budowie i dzieje się kilka niesamowitych programów pilotażowych i doświadczeń, które przeniosą nas do przyszłości Web3, ale widzieliśmy wielu użytkowników przyjmujących pewne doświadczenia i technologie” – powiedziała.

Shiseido wprowadziło już „ponad 20 aktywacji Metaverse w naszych markach do koloryzacji i pielęgnacji skóry”, stając się „na czele tych eksperymentów” – dodała.

Metaverse jest w budowie i dzieje się kilka niesamowitych programów pilotażowych i doświadczeń, które przeniosą nas do przyszłości web3, ale widzieliśmy, jak wielu użytkowników przyjmuje pewne doświadczenia i technologie.

Angelique Munson

Dyrektor cyfrowy, Shiseido

Cyfrowe zasoby makijażu są żywe, mówi Munson.

„Mieliśmy aktywacje, w których ludzie kupowali szminkę lub rzęsy, no wiesz, z gadżetami i sprzętem, i naprawdę wyrażali się w ten sposób” – powiedziała.

„Myślę, że szansa na przyszłość polega na tym, jak to wykorzystasz – i widzimy to w przypadku marek modowych, w których ludzie współtworzą lub tworzą coś, a następnie jest to sprzedawane jako towar. prawdziwe”.

„Myślę, że to pomost, po którym piękno przechodzi do eksperymentów” — przewiduje, określając „co jest interesujące” dla ludzi i ostatecznie „jak można stworzyć ten produkt w prawdziwym życiu?”.

NFT są również postrzegane jako szansa dla marki, zwłaszcza jako sposób na zbliżenie się do pokolenia Z.

W 2022 roku rynek kosmetyczny wygenerował około 430 miliardów dolarów (394 miliardów euro) przychodów. Obecnie branża znajduje się na ścieżce wzrostowej we wszystkich kategoriach – pielęgnacji skóry, perfum, makijażu i pielęgnacji włosów – i według ostatniego raportu McKinsey State of Fashion ma osiągnąć około 580 miliardów dolarów (531 miliardów euro) do 2027 roku.

Konsumenci, zwłaszcza młodsze pokolenia, będą napędzać tę zmianę, a wpływ pokolenia Z określa się jako „kluczową dynamikę”.

Pokolenie Z to kolejne co do wielkości pokolenie na świecie, a według Adecco Group 62% przedstawicieli pokolenia Z słyszało o Metaverse, a 46% uważa, że ​​będzie to część ich pracy w przyszłości.

Kampania NFT

W lutym tego roku, aby uczcić 150. rocznicę powstania, Shiseido rozpoczęło kampanię rozdania 150 NFT.

NFT zostały stworzone przy użyciu technologii AI, która wykorzystała system przetwarzania języka do przekształcenia piękna i słów związanych z Web3 w kreacje artystyczne, które następnie zostały poddane interwencji Cult, brytyjskiej agencji Web3, aby dodać element ludzki do proces. .

Właścicielom NFT obiecano produkty i próbki do pielęgnacji skóry o wartości 1000 funtów (1172 euro) przez cały rok, wyłączny dostęp do wydarzeń online i osobistych oraz dodatkowe nagrody w miarę rozwoju programu.

Ponadto Shiseido nawiązało współpracę z platformą NFT Exclusible, która ułatwia tworzenie portfeli dla konsumentów, umożliwiając udział w kampanii nawet osobom bez wcześniejszej wiedzy na temat NFT i Web3.

Podejście Shiseido koncentruje się na strategicznej integracji narzędzi AI, mówi Munson, upewniając się, że służą one celowi i poprawiają wrażenia klienta, a nie stają się zwykłym chwytem.

W miarę postępu technologii i ewolucji preferencji konsumentów integracja sztucznej inteligencji i metaverse z branżą kosmetyczną prawdopodobnie stanie się jeszcze bardziej powszechna.

Marki stoją teraz przed wyzwaniem zrównoważenia innowacji i tożsamości marki, powiedział dyrektor cyfrowy Shiseido w rozmowie z TylkoGliwice Next na Cannes Lions, corocznym międzynarodowym festiwalu i rozdaniu nagród, które celebrują kreatywność w reklamie.

Aby uzyskać więcej informacji z tego wywiadu podczas Cannes Lions Festival of Creativity 2023, obejrzyj wideo w odtwarzaczu multimedialnym powyżej.