O nas
Kontakt

Prezydent Polski ogłasza datę wyborów

Laura Kowalczyk

Prezydent Polski ogłasza datę wyborów

W sondażach rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość ma niewielką przewagę nad centroprawicową Koalicją Obywatelską.

Wybory parlamentarne w Polsce odbędą się 15 października – potwierdził we wtorek prezydent Andrzej Duda.

„Przyszłość Polski to sprawa każdego z nas! Korzystajcie ze swoich praw” – Duda powiedział w mediach społecznościowych, ogłaszając datę wyborów.

Zgodnie z sondażem TylkoGliwice, rządząca nacjonalistyczna partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) premiera Mateusza Morawieckiego prowadzi obecnie centroprawicową Koalicję Obywatelską o 6 punktów procentowych.

PiS, który objął władzę w 2015 roku, stara się o bezprecedensową trzecią kadencję.

Partia nadzorowała narastające konflikty z Unią Europejską dzięki radykalnym zmianom w systemie prawnym, które zdaniem instytucji UE podważają ich niezależność i poddają sądy politycznej kontroli. W rezultacie Bruksela zamroziła wypłatę około 36 mld euro z funduszy na odbudowę po pandemii.

Pomimo tych starć z Brukselą, dzięki wsparciu Ukrainy po ubiegłorocznej inwazji kraj odnotował radykalną poprawę swojej pozycji międzynarodowej; Polska jest obecnie jednym z krajów NATO, które wydają najwięcej na obronę — dążąc do osiągnięcia w tym roku 4 procent PKB.

Opozycja przedstawia wybory jako ostatnią szansę na przywrócenie praworządności w kraju i pociągnięcie PiS i jego sojuszników do odpowiedzialności za serię afer korupcyjnych.

„Chcą założyć ci obrożę i kaganiec!” powiedział Donald Tusk, lider Koalicji Obywatelskiej i były premier, a także przewodniczący Rady Europejskiej, krótko przed zapowiedzią Dudy.

Partia rządząca, wspierana przez kontrolowane przez państwo media, które działają jako jej ramię propagandowe, od miesięcy atakuje Tuska, ostrzegając Polaków, że głos na niego to głos za niemieckim wpływem na Polskę.

„Tusk równa się Niemcom. Myślę, że w całym swoim życiu politycznym pan Tusk zrobił więcej dobrego dla Niemiec niż dla Polski” – powiedział Morawiecki w zeszłym miesiącu.

Rząd powołał nawet specjalną komisję do zbadania wpływów Rosji na polską politykę, co postrzegano jako wymierzone w Tuska, ponieważ jego rząd – sprawujący władzę w latach 2007-2015, podpisał z Rosją umowy gazowe. Komisja wywołała oburzenie ze strony USA i UE, zmuszając Dudę, sojusznika PiS, do złagodzenia przepisów; weszła w życie we wtorek.

Opozycja z kolei ostrzega, że ​​PiS jest blisko rosyjskiego Władimira Putina dzięki anty-LGBTQ i erozji standardów demokratycznych.

Podczas gdy rząd PiS rozpalił emocje dzięki przejęciu sądów i zaostrzeniu prawa aborcyjnego, w wyniku którego tysiące kobiet wyszło na ulice w proteście, kraj ten cieszy się szybszym wzrostem gospodarczym niż większość innych krajów UE i ma bardzo niska stopa bezrobocia.

Wynik wyborów jest bardzo bliski.

Chociaż sondaże pokazują, że PiS raczej nie zdobędzie zdecydowanej większości w 460-osobowej izbie niższej parlamentu, może szukać poparcia ze strony skrajnie prawicowej Partii Konfederacji, która odnotowuje wzrost poparcia wśród młodszych wyborców.

Główne partie opozycyjne startują osobno ze względu na różnice personalne wśród liderów, choć zadeklarowały wspólną pracę na rzecz odsunięcia PiS od władzy.