O nas
Kontakt

#MeToo: francuscy reżyserzy Benoît Jacquot i Jacques Doillon zatrzymani

Laura Kowalczyk

FILE: French film directors Jacques Doillon (left) at 70th Cannes Film Festival. Benoît Jacquot (right) at screening of

Dwóch znanych reżyserów zostało aresztowanych pod zarzutem przemocy seksualnej, wysuniętym przez co najmniej dziewięć aktorek.

Jak podają doniesienia, francuscy filmowcy Benoît Jacquot i Jacques Doillon zostali zatrzymani przez paryską policję w związku z doniesieniami o przemocy seksualnej wobec nieletnich.

Oskarżenie po raz pierwszy zostało upublicznione w lutym przez 51-letnią francuską aktorkę Judith Godrèche, która twierdzi, że została zgwałcona przez Jacquota, gdy miała 14 lat, a on 39.

Jacquot, jeden z najwybitniejszych francuskich reżyserów, którego film z 2013 r. Żegnamy się z królową (Żegnaj, moja królowo) zdobył trzy Cezary (francuski odpowiednik Oscara), wcześniej zaprzeczył oskarżeniom, opisując ich ówczesny związek jako „pełen miłości”.

Godrèche i Jacquot poznali się w 1986 roku na planie jego filmu Les Mendiantsktóry ukazał się dwa lata później.

Pomimo 25-letniej różnicy wieku, zaczęli związek, który trwał sześć lat, podczas których aktorka mówi, że była „w uścisku (Jacquota)”. Zagrała także w jego filmie z 1990 r. Odczarowanie (Rozczarowani).

Twierdzi również, że Jacques Doillon dopuścił się molestowania seksualnego, gdy reżyserował film, gdy miała 15 lat. Doillon jest od niej o 28 lat starszy.

W marcu aktorka Julia Roy oskarżyła Jacquot o przemoc seksualną, której dopuściła się na przestrzeni wielu lat, natomiast w maju aktorka Isild Le Besco również oskarżyła Jacquot o gwałt, który miała kilkakrotnie miejsce w 1998 i 2007 roku.

Oskarża również innego reżysera filmowego, Jacques'a Doillona, ​​o molestowanie seksualne, którego dopuścił się podczas reżyserowania filmu, gdy ona miała 15 lat. Doillon jest od niej o 28 lat starszy.

#MeToo w kinie francuskim

Francuski przemysł filmowy również odczuwa skutki piątkowego wyroku skazującego za agresję seksualną Dominique Boutonnat, byłej obecnie prezes potężnego Centrum Kina Narodowego (CNC) – organizacji zajmującej się walką z przemocą seksualną w kinie.

Dominique Boutonnat przybywa na oficjalną kolację w Grand Trianon w Wersalu, 2018.

Został skazany na trzy lata więzienia za popełnienie lubieżnych czynów wobec swojego syna chrzestnego, gdy miał 21 lat. Boutonnat był wielokrotnie wzywany do ustąpienia, podczas gdy jego los pozostawał niepewny.

W kwietniu aktor Gérard Depardieu został aresztowany przez policję pod zarzutem napaści na tle seksualnym. Ogłoszono, że w październiku stanie przed sądem karnym w związku z zarzutami napaści seksualnych na dwie kobiety, których miał dopuścić się w 2021 r.