O nas
Kontakt

Microsoft zatrudnia usuniętego dyrektora generalnego OpenAI Sama Altmana do kierowania nowym zespołem badawczym AI

Laura Kowalczyk

Microsoft zatrudnia usuniętego dyrektora generalnego OpenAI Sama Altmana do kierowania nowym zespołem badawczym AI

Microsoft zatrudnił byłego szefa OpenAI Sama Altmana do kierowania „nowym zespołem badawczym zajmującym się zaawansowaną sztuczną inteligencją”, podczas gdy były dyrektor generalny Twitcha przejmuje poprzednią rolę dyrektora generalnego OpenAI.

Microsoft ogłosił w poniedziałek, że zatrudnił Sama Altmana i innego współzałożyciela OpenAI, twórcy ChatGPT, po tym, jak nieoczekiwanie odeszli z firmy kilka dni wcześniej w wyniku korporacyjnych wstrząsów, które zszokowały świat sztucznej inteligencji.

Prezes i dyrektor generalny Microsoft, Satya Nadella, napisał również na Twitterze, że główny inwestor w OpenAI – stojący za chatbotem, który zapoczątkował szał na generatywną sztuczną inteligencję – „nie może się doczekać poznania” nowego dyrektora generalnego OpenAI, byłego lidera Twitcha Emmetta Sheara i reszty społeczności zespół zarządzający.

Nadella napisał na X, wcześniej znanym jako Twitter, że Microsoft „był niezwykle podekscytowany możliwością podzielenia się wiadomością, że Sam Altman i Greg Brockman wraz z kolegami dołączą do Microsoft, aby kierować nowym zespołem badawczym zajmującym się zaawansowaną sztuczną inteligencją”.

W odpowiedzi Nadelli w programie X Altman powiedział, że „misja jest kontynuowana”.

OpenAI poinformowało w piątek, że Altman został usunięty po tym, jak w wyniku przeglądu stwierdzono, że „nie zawsze był szczery w kontaktach” z zarządem, który stracił zaufanie do jego zdolności do kierowania OpenAI.

Altman wyniósł ChatGPT do światowej sławy, pełniąc funkcję dyrektora generalnego firmy, a w zeszłym roku stał się poszukiwanym głosem Doliny Krzemowej na temat obietnic i potencjalnych zagrożeń związanych ze sztuczną inteligencją.

W zeszłym tygodniu OpenAI ogłosiło, że współzałożyciel Brockman ustąpi ze stanowiska prezesa zarządu, ale pozostanie na stanowisku prezesa. Brockman zamieścił post na X, w którym przedrukował wiadomość, którą wysłał do pracowników OpenAI, w której napisał: „w oparciu o dzisiejsze wiadomości odchodzę”.

Tymczasem współzałożyciel i dyrektor generalny Twitcha Emmett Shear potwierdził, że przejmie dawną pracę Altmana w OpenAI.

Shear powiedział w X, że zadzwonił do niego firma z prośbą o zostanie tymczasowym dyrektorem generalnym firmy, na co zgodził się „po konsultacji z rodziną i zastanowieniu się nad tym zaledwie przez kilka godzin”.