O nas
Kontakt

Mike Pence: Rosyjska agresja stanowi „poważne zagrożenie” dla Europy

Laura Kowalczyk

Mike Pence: Russian aggression poses

Były wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence dołącza do korespondenta TylkoGliwice Stefana Grobe podczas globalnej rozmowy, aby omówić wsparcie wojskowe dla Ukrainy, stosunki transatlantyckie i wspólne wyzwania.

W sobotę Izba Reprezentantów USA zatwierdziła od dawna blokowany pakiet pomocy zagranicznej o wartości 89 miliardów euro, z czego 57 miliardów euro przeznaczono dla Ukrainy.

Wynik przywrócił nadzieje na kontrofensywę późnym latem po opóźnieniach w dostawach broni do wyniszczonego wojną kraju.

Oczekuje się, że pakiet pomocowy otrzyma zielone światło od Senatu USA i prezydenta Joe Bidena w nadchodzących dniach, ale eksperci twierdzą, że miną tygodnie, zanim świeże zapasy amunicji dotrą na linię frontu.

Sobotni wynik (311 głosów za i 112 przeciw) sygnalizuje odnowione ponadpartyjne poparcie dla Ukrainy pomimo wielomiesięcznego oporu ze strony skrajnie prawicowego skrzydła MAGA (Make America Great Again).

Przed przełomowym głosowaniem były wiceprezydent USA Mike Pence, który służył za prezydenta Donalda Trumpa w latach 2017–2021 spotkał się z korespondentem TylkoGliwice Stefanem Grobe w siedzibie German Marshall Fund Forum Bruksela.

Stefan Grobe, TylkoGliwice: Panie wiceprzewodniczący! To nie jest pańska pierwsza wizyta w Brukseli. Mam nadzieję, że przyjmiecie go cieplej niż poprzedni…

Mike Pence, były wiceprezydent Stanów Zjednoczonych: Zrobiłem, ale pierwszy był trochę zimny. To było zaraz po tym, jak zostaliśmy wybrani. Jak rozumiem, w Europie panowały duże obawy, że przyjmiemy nową formę izolacjonizmu, w szczególności izolacjonizmu gospodarczego.

Już na tej pierwszej konferencji w Monachium w 2017 r. jasno wyjaśniłem, że America First nie oznacza samej Ameryki. Jestem dumny z tego, w jaki sposób (poprzez kilka przystanków i startów) wzmocniliśmy nasz sojusz NATO. Wzmocniliśmy nasze stosunki z naszymi europejskimi sojusznikami. I myślę, że nakryliśmy do stołu sytuację, w której Stany Zjednoczone, Europa i Wielka Brytania zapewniły odważnym bojownikom na Ukrainie wsparcie, jakie wszyscy zapewnialiśmy.

A co z długoterminowym wsparciem dla Ukrainy?

Stefan Grobe, TylkoGliwice: Zacznę od tematu, który odegrał centralną rolę w Brukseli, czyli globalnych zagrożeń mających wpływ na bezpieczeństwo zarówno Unii Europejskiej, jak i Stanów Zjednoczonych. Obecnie pakiety wsparcia Kongresu dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu wisiały na włosku od dłuższego czasu. Jaki sygnał to wysyła do sojuszników Ameryki?

Mike Pence, były wiceprezydent Stanów Zjednoczonych: Cóż, myślę, że przesłanie jest takie, że większość Republikanów i Demokratów oraz większość narodu amerykańskiego akceptuje naszą rolę przywódcy wolnego świata. Myślę, że Kongres prześle na biurko prezydenta Bidena historyczny pakiet wsparcia dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu, a także podejmie zdecydowane kroki, aby przeciwstawić się Chinom, wymuszając sprzedaż TikToka w Stanach Zjednoczonych. Mamy więc w Kongresie bardzo zbliżoną większość. Służyłem tam przez 12 lat. Rozumiem trudności w przesuwaniu ustawodawstwa.

Stefan Grobe, TylkoGliwice: W związku z tym, jak bardzo jest Pan pewien, że Stany Zjednoczone udzielą Ukrainie długoterminowego wsparcia?

Mike Pence, były wiceprezydent Stanów Zjednoczonych: Cóż, muszę powiedzieć, że wkraczamy w rok prezydencki, ale pakiet zapewni prezydentowi Zełenskiemu i jego żołnierzom śmiercionośne wsparcie, którego potrzebują, aby kontynuować walkę z Rosjanami. I ostatecznie mam wielkie zaufanie do narodu amerykańskiego.

Wszędzie, gdzie byłem jako wiceprezydent, a potem przez ostatni rok, jako kandydat na prezydenta, jedna osoba po drugiej zatrzymywała mnie i dziękowała za zdecydowane stanowisko, jakie zajęliśmy, stając po stronie naszego wojska, stając po stronie naszych sojuszników, przeciwstawić się autorytarnej agresji, czy to na Ukrainie, czy to atakowi terrorystycznemu Hamasu na Izrael, czy nawet Chinom, prowokacjom w regionie Azji i Pacyfiku.

Ja i większość Amerykanów znamy i rozumiemy naszą wyjątkową rolę w historii wolnego świata. I jestem pewien, że naród amerykański będzie żądał, aby ktokolwiek zajmie Gabinet Owalny w następnej administracji, żył zgodnie z amerykańskim ideałem.

Stefan Grobe, TylkoGliwice: Myślę jednak, że ludzie zauważyli niewielką zmianę. Przeciwstawienie się Rosji było kiedyś podstawą zasad Partii Republikańskiej. Wiesz, partia Ronalda Reagana, George'a Busha, Johna McCaina i innych. Co się stało? A dlaczego już tak nie jest?

Rośnie fala republikańskiego izolacjonizmu

Mike'a Pence'a

Były wiceprezydent Stanów Zjednoczonych

Mike Pence, były wiceprezydent Stanów Zjednoczonych: Stefan, myślę, że w mojej partii narasta fala republikańskiego izolacjonizmu. Odważnie się temu sprzeciwiałem i nadal będę to mówił. W latach trzydziestych nauczyliśmy się trudnych lekcji, prawda? Wy, Europejczycy, zapłaciliście bardzo wysoką cenę. Jednak twierdzę, że ci, którzy wierzą, że musimy wybierać pomiędzy rozwiązaniem naszych problemów wewnętrznych, kryzysu na południowej granicy, inflacją, przestępczością w naszych miastach a byciem przywódcą wolnego świata, mają dość wąski pogląd największego narodu na ziemi.

Wierzę jednak, że większość Amerykanów w obu partiach politycznych popiera naszych sojuszników i amerykańskie przywództwo w Europie Wschodniej, na Bliskim Wschodzie i w regionie Azji i Pacyfiku.

Były wiceprezydent USA Mike Pence i korespondent Euronews Stefan Grobe

Stefan Grobe, TylkoGliwice: Co byś powiedział, patrząc na stosunki transatlantyckie i dalszy rozwój, jakie jest największe wyzwanie, przed jakim stoimy oboje po obu stronach stawu?

Mike Pence, były wiceprezydent Stanów Zjednoczonych: Myślę, że w krótkiej perspektywie rosyjska agresja stanowi bardzo poważne zagrożenie dla pokoju i stabilności w Europie. Nie wątpię, że gdyby Zachód miał się zachwiać, a Władimir Putin najechał Ukrainę, to tylko kwestią czasu, zanim przekroczy granicę, zgodnie z Artykułem 5 my, jako sojusznicy NATO, będziemy musieli wyruszyć i walczyć z nim . To jeden z argumentów, jaki przedstawiłem w moim kraju.

Myślę, że ważne jest, abyśmy wspierali odważnych ukraińskich żołnierzy, którzy walczą o swoją wolność, aby nasi żołnierze nie musieli toczyć tej walki. Zatem w krótkiej perspektywie uważam, że rosyjska agresja stanowi bardzo realne zagrożenie. W dłuższej perspektywie nie ma wątpliwości, że Chiny stanowią największe zagrożenie strategiczne i gospodarcze nie tylko dla Stanów Zjednoczonych, ale i dla Zachodu. I myślę, że tylko w połączeniu z wolnymi narodami na całym świecie doczekamy tego momentu.

Stefan Grobe, TylkoGliwice: Na Ukrainie. Donald Trump wielokrotnie powtarzał, że zakończy wojnę w ciągu 24 godzin. Czy podzielasz tę ocenę?

Mike Pence, były wiceprezydent Stanów Zjednoczonych: Myślę, że jedynym sposobem na zakończenie wojny w 24 godziny jest danie Władimirowi Putinowi tego, czego chce. A ja służyłem u prezydenta przez cztery lata. I wiem, że ma sposób na wygłaszanie oświadczeń, które wyrażają aspiracje. Mam jednak nadzieję, że naród amerykański, niezależnie od wyniku wyborów, będzie w dalszym ciągu rozumieć i żądać, aby nasze przywództwo w Białym Domu i nasze przywództwo w Kongresie spotkały się z tą chwilą i przeciwstawiły się agresji Władimira Putina.

Stefan Grobe, TylkoGliwice: Był Pan członkiem Izby Reprezentantów w Stanach Zjednoczonych. Byłeś gubernatorem Indiany. Byłeś wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych. Napisałeś swoje wspomnienia. Zastanawiam się, czego świat może się spodziewać po Mike’u Pence’u, patrząc w przyszłość.

Mike Pence, były wiceprezydent Stanów Zjednoczonych: Cóż, Stefanie, lubimy mówić, że nie wiemy, co przyniesie przyszłość, ale wiemy, kto ją niesie. Ludzie mogą oczekiwać, że nadal będę opowiadać się za wartościami i ideałami, które charakteryzują moje życie publiczne od ponad 40 lat.

Należę do Partii Republikańskiej za czasów Reagana. Jestem kimś, kto wierzy w silną obronę narodową i że Ameryka jest przywódcą wolnego świata. Wierzę w zrównoważone budżety i ograniczony rząd federalny.

Wierzę w tradycyjne wartości, prawo do życia. Dlatego też praca, której jestem oddany przez resztę życia, polega na podtrzymywaniu tych ideałów i wartości. A jeśli pojawią się możliwości, aby lepiej służyć Ameryce, obiecuję, że będę Cię informować na bieżąco.