O nas
Kontakt

Milionów w UE wciąż nie stać na internet

Laura Kowalczyk

Milionów w UE wciąż nie stać na internet

Według nowych danych opublikowanych we wtorek przez Eurostat, miliony obywateli UE nie było w zeszłym roku stać na połączenie z Internetem.

Według agencji statystycznej około 2,4% z 450 milionów mieszkańców Unii Europejskiej nie było stać na połączenie internetowe w 2022 roku.

To zachęcający znak, że liczba ta jest o 0,3% niższa niż w roku poprzednim.

Liczba ta wzrasta do 7,6%, jeśli spojrzeć na osoby uważane za zagrożone ubóstwem.

Odsetek ludności ogółem i ludności zagrożonej ubóstwem, której nie stać na dostęp do internetu, różni się znacznie w poszczególnych krajach UE.

W Rumunii oszałamiająca jedna czwarta osób zagrożonych ubóstwem nie mogła sobie pozwolić na dostęp do internetu w 2022 r., a Bułgaria (20,5%) i Węgry (16,5%) również odnotowały wysoki odsetek. Najniższe udziały odnotowano w Danii i Finlandii (po 1,0%), a następnie na Cyprze iw Luksemburgu (po 1,5%).

Osoby zagrożone ubóstwem to osoby o dochodach poniżej 60% mediany krajowej.

Ustalenia pokazują, że dostęp do internetu pozostaje wyzwaniem dla słabszych grup społecznych w UE, a główną barierą jest przystępność cenowa.

W 2022 r. odsetek gospodarstw domowych w UE z dostępem do internetu wzrósł do 93 proc., w porównaniu z 72 proc. w 2011 r.

Tak zwany obowiązek „usługi powszechnej” oznacza, że ​​wszyscy obywatele UE powinni mieć dostęp do funkcjonalnego i przystępnego cenowo łącza internetowego, a łączność cyfrowa jest uważana za „niezbędną usługę” w UE.