O nas
Kontakt

„Zbieg” Do Kwon, poszukiwany za ponad 40 miliardów dolarów za awarię kryptowalut Terra Luna, aresztowany w Czarnogórze

Laura Kowalczyk

„Zbieg” Do Kwon, poszukiwany za ponad 40 miliardów dolarów za awarię kryptowalut Terra Luna, aresztowany w Czarnogórze

Interpol został poproszony o aresztowanie Korei Południowej po upadku platformy kryptograficznej Terra o wartości 40 miliardów dolarów (37 miliardów euro) i jej dwóch stablecoinów.

Policja w Czarnogórze aresztowała założyciela Terraform Labs Do Kwona, który jest poszukiwany w Korei Południowej w związku z krachem kryptowaluty firmy o wartości 40 miliardów dolarów (37 miliardów euro), który spustoszył inwestorów detalicznych na całym świecie, powiedział w czwartek minister spraw wewnętrznych tego kraju.

„Czarnogórska policja aresztowała osobę uważaną za jednego z najbardziej poszukiwanych zbiegów, obywatela Korei Południowej Do Kwona” – poinformował na Twitterze minister spraw wewnętrznych Filip Adzic.

Ministerstwo Sprawiedliwości Korei Południowej potwierdziło w piątek aresztowanie Kwona i innej niezidentyfikowanej osoby związanej z awarią kryptowaluty i powiedziało, że podejmie kroki w celu ich ekstradycji do Korei Południowej.

Korea Południowa i Czarnogóra są sygnatariuszami Europejskiej konwencji o ekstradycji.

Korea Południowa zwróciła się we wrześniu do Interpolu o wydanie „czerwonego zawiadomienia” dla 31-letniego Kwona do 195 krajów członkowskich agencji w celu odnalezienia i zatrzymania go.

Kwon i drugi mężczyzna ukrywali się w Serbii, ale przenieśli się do Czarnogóry po tym, jak południowokoreańscy śledczy zbadali ich miejsce pobytu i poprosili władze serbskie o ich aresztowanie, podało ministerstwo.

Mężczyźni zostali aresztowani na lotnisku w Podgoricy w Czarnogórze, gdy próbowali wylecieć do Dubaju przy użyciu fałszywych paszportów kostarykańskich – poinformowało ministerstwo.

Władze Czarnogóry oskarżyły parę o fałszywe dokumenty, po znalezieniu w ich bagażu kompletu belgijskich paszportów.

Kilka godzin po ich aresztowaniu sąd okręgowy Stanów Zjednoczonych oskarżył Kwona o osiem zarzutów; dwa zarzuty oszustwa związanego z papierami wartościowymi, oszustwa elektronicznego, oszustwa towarowego i spisku.

Kwon i pięć innych osób powiązanych z Terraform jest poszukiwanych w związku z zarzutami oszustwa i przestępstw finansowych związanych z implozją jego walut cyfrowych w maju 2022 r.

TerraUSD został zaprojektowany jako stablecoin, rodzaj tokena kryptograficznego, który jest powiązany ze stabilnymi aktywami, takimi jak dolar amerykański, aby uniknąć drastycznych wahań cen.

Jednak około 40 miliardów dolarów (37 miliardów euro) wartości rynkowej zostało utracone dla posiadaczy TerraUSD i jego płynnej siostrzanej waluty, Luny, po tym, jak moneta stabilna spadła znacznie poniżej swojego kursu 1 dolara w maju.