O nas
Kontakt

Miłośnicy sztuki radujcie się! Które miasta w Europie są najbardziej artystyczne?

Laura Kowalczyk

Miłośnicy sztuki radujcie się! Które miasta w Europie są najbardziej artystyczne?

Zastanawiasz się, które europejskie miasta są najlepsze, jeśli chodzi o sztukę? Sprawdź rankingi…

Jesteś fanem sztuki lub artystą?

Czy planujesz wycieczkę po mieście, przeprowadzasz się do europejskiego miasta, zastanawiasz się, gdzie studiować sztukę, lub po prostu ciekawi Cię, które europejskie miasta mają najwięcej do zaoferowania pod względem artystycznym?

Cóż, posterXXL ma cię w zasięgu ręki.

Firma jest jednym z wiodących niemieckich sprzedawców internetowych spersonalizowanych produktów fotograficznych i zebrała, przeanalizowała i sklasyfikowała najbardziej artystyczne miasta w Europie, odkrywając, które europejskie miasta są rajem dla artystów i miłośników sztuki.

Oparli swoje wskaźniki na liczbie galerii sztuki, liczbie budynków zaprojektowanych przez znanych architektów, liczbie szkół artystycznych i festiwali artystycznych, a także liczbie współczesnych artystów urodzonych w mieście.

Które miasta w Europie są najbardziej artystyczne?

Na podstawie pięciu kategorii posterXXL Londyn plasuje się ogólnie jako miasto numer 1.

plakatXXL
Najbardziej artystyczne miasta Europy

Pozostałe 5 najlepszych miejsc, które wyróżniają się wśród miłośników sztuki, to Amsterdam, Rzym, Edynburg i Oslo. Berlin o mały włos nie znalazł się w pierwszej piątce, a nieco zaskakująco Paryż jest dopiero na 10. miejscu, a Mediolan, Helsinki i Lyon wyprzedzają stolicę Francji.

Oto pełny podział:

Najlepsze galerie sztuki w Europie

plakatXXL
Europejski ranking galerii sztuki
 1. Londyn, Anglia)
 2. Praga, Republika Czeska)
 3. Paryż, Francja)
 4. Amsterdam, Holandia)
 5. Mediolan, Włochy)

Londyn zajmuje pierwsze miejsce w rankingu najlepszych galerii sztuki przygotowanym przez posterXXL. Trudno się spierać, ponieważ Brytyjczycy przodują, jeśli chodzi o muzea. Od Turnera po Van Gogha, w Galerii Narodowej znajdują się jedne z najsłynniejszych obrazów na świecie; Muzeum Designu jest zdecydowanie warte twojego czasu, podobnie jak Muzeum Historii Naturalnej i Muzeum Nauki. I nie zapominajmy o Tate Modern, domu wielu nowoczesnych dzieł sztuki.

Praga zajmuje drugie miejsce, szczycąc się Galerią Narodową (Národní galerie Praha) i Muzeum Kampa, jako dwoma najpopularniejszymi miejscami sztuki. Paryż jest trzeci w rankingu, a stolica Francji wyróżnia się Centre Pompidou, w którym znajduje się największa kolekcja sztuki nowoczesnej w Europie, Musée de l’Orangerie i oczywiście Luwr.

Wybitne obiekty architektoniczne

plakatXXL
Europejskie miasta dla budynków architektury
 1. Kolonia (Niemcy)
 2. Helsinki, Finlandia)
 3. Antwerpia (Belgia)
 4. Leeds (Anglia)
 5. Walencja (Hiszpania)

Londyn plasuje się na 12. miejscu, wyprzedzając takie miasta jak Lyon, Glasgow i Walencja, jeśli chodzi o najlepsze miasta pod względem architektury. Kolonia zajmuje pierwsze miejsce, wyróżniając się budynkami zaprojektowanymi przez znanych architektów, takimi jak imponujący Meczet Centralny w Kolonii czy Wieża Kolońska.

Dalej na północ Helsinki zajmują drugie miejsce, z biblioteką uniwersytecką lub muzeum narodowym. Na trzecim miejscu znajduje się Antwerpia, z takimi budynkami jak nowoczesny Havenhuis czy imponujący dworzec kolejowy Antwerpen Centraal.

Festiwale sztuki w Europie, które trzeba odwiedzić

plakatXXL
Festiwale sztuki w Europie
 1. Amsterdam, Holandia)
 2. Brema (Niemcy)
 3. Lyon (Francja)
 4. Londyn, Anglia)
 5. Hanower (Niemcy)

Amsterdam o zwycięstwo w rankingu festiwali sztuki. Ponad 100 artystów wystawia swoje prace na This Art Fair, a miłośnicy niekonwencjonalnych występów artystycznych i muzyki znajdą coś dla siebie na No Art Festival.

ArtFest w Bremie, organizowany przez studentów Jacobs University, oraz celebrująca sztukę uliczną La Strada, zapewniły niemieckiemu miastu drugie miejsce na podium. Pierwszą trójkę zamyka Lyon, szczycący się kwitnącą sceną artystyczną, na czele z Biennale w Lyonie, które stało się ważnym wydarzeniem dla sztuki współczesnej we Francji i Europie.

W pierwszej dziesiątce Niemcy mają przewagę, a 4 z 10 miejsc zajmują Niemcy.

Znane europejskie szkoły artystyczne

plakatXXL
Europejskie miasta dla szkół artystycznych
 1. Rzym, Włochy)
 2. Oslo, Norwegia)
 3. Londyn, Anglia)
 4. Turyn (Włochy)
 5. Amsterdam, Holandia)

Szkoły artystyczne są kluczowe dla rozwoju metropolii artystycznej. Według ustaleń posterXXL Rzym plasuje się na pierwszym miejscu przed uniwersytetami takimi jak Rzymski Uniwersytet Sztuk Pięknych (RUFA) czy Accademia delle arti Roma.

Oslo oferuje również tętniące życiem możliwości młodym artystom, z ośrodkami szkoleniowymi, takimi jak Oslo National Academy of the Arts lub Oslo School of Architecture and Design. Londyn zajmuje trzecie miejsce i pozostaje jednym z najpopularniejszych miejsc do studiowania sztuki i projektowania. Wybierz coś dla siebie: Royal College of Art, University of the Arts London, Goldsmiths University, Slade School of Fine Art, Imperial College London.

W pierwszej dziesiątce najbardziej poszukiwane szkoły artystyczne znajdują się we Francji, obok Tuluzy, Paryża i Lyonu.

Miejsca narodzin znanych artystów współczesnych

plakatXXL
Europejskie miasta dla artystów
 1. Londyn, Anglia)
 2. Paryż, Francja)
 3. Amsterdam, Holandia)
 4. Wiedeń, Austria)
 5. Berlin, Niemcy)

Londyn zajmuje pierwsze miejsce w rankingu posterXXL, jeśli chodzi o współczesnych artystów. To angielskie miasto jest kolebką wielu artystów, takich jak Tracey Emin, Antony Gormley, James Nares czy Richard Hamilton.

Paryż jest tuż za nim, ponieważ francuska stolica wydała również kilku znanych współczesnych artystów, takich jak Sophie Calle, Christian Boltanski czy Camille Henrot. Trzecie miejsce w rankingu zajmuje Amsterdam, obok urodzonych w holenderskim mieście Saskii de Brau, Roba Scholte i Inez Van Lamsweerde.

Aby uzyskać więcej informacji, przejdź do pełnego rankingu posterXXL.