O nas
Kontakt

MOBO Awards 2024: Central Cee, RAYE i Little Simz zdobywają najwyższe wyróżnienia

Laura Kowalczyk

Central Cee clinched top honours at the 2024 Mobo awards with consecutive wins for Best Male and Best Song alongside Dave for their chart-topping hit

26. edycja MOBO Awards, święta talentów muzycznych Czarnych w Wielkiej Brytanii i poza nią, odbyła się w Utility Arena Sheffield.

Central Cee okazał się wyjątkowym zwycięzcą tegorocznej edycji MOBO Awards, zdobywając wyróżnienie dla najlepszego mężczyzny drugi rok z rzędu i zapewniając sobie nagrodę za najlepszą piosenkę za utwór „Sprinter”.

Wpadający w ucho utwór, powstały we współpracy z Dave’em, zdominował brytyjskie listy przebojów, przechodząc do historii jako pierwszy brytyjski singiel rapowy, który utrzymywał się na pierwszym miejscu przez imponujące dziesięć tygodni.

Piosenkarka i autorka tekstów Raye, świeżo po zdobyciu rekordowych siedmiu nominacji do nagrody Brit Award w ciągu jednego roku, zasłużenie odebrała nagrodę dla najlepszego aktora kobiecego, pokonując konkurencję ze strony sensacji muzyki tanecznej PinkPantheress i Mahalia.

Zwycięstwo oznacza niezwykły zwrot w karierze artystki pop R&B, która na początku 2023 roku znalazła się na czołowych miejscach list przebojów ze swoim hitem „Escapism” po długiej batalii o karierę ze swoją byłą wytwórnią Polydor.

Jej debiutancki album „My 21st Century Blues” znalazł się na naszej liście najlepszych albumów 2023 roku.

Inni zwycięzcy

Potter Payper pozuje dla fotografów po przybyciu na ceremonię wręczenia nominacji do nagród MOBO w Londynie, czwartek, 11 listopada 2021 r.
Potter Payper pozuje dla fotografów po przybyciu na ceremonię wręczenia nominacji do nagród MOBO w Londynie, czwartek, 11 listopada 2021 r.

Pomimo silnej konkurencji ze strony takich artystów jak Stormzy, Little Simz, J Hus i wirtuozi jazzu Ezra Collective, zdobywcy nagrody Mercury Prize, nagroda za album roku trafiła do rapera Pottera Paypera za jego debiutancki album „Real Back in Style”.

Pochodzący ze wschodniego Londynu album Paypera o irlandzko-algierskim dziedzictwie po wydaniu latem zadebiutował na drugim miejscu list przebojów, mimo że przebywał jednocześnie w więzieniu przez dwa miesiące.

W kategoriach rapu Little Simz zapewnił sobie tytuł najlepszego zespołu hiphopowego, K-Trap drugi rok z rzędu zdobył nagrodę dla najlepszego występu musztry, a raper z Manchesteru Tunde pokonał dziewięciu innych nominowanych i zgarnął nagrodę dla najlepszego nowicjusza.

Enigmatyczny, niezwykły producent Inflo został uhonorowany nagrodą dla najlepszego producenta, a jego równie tajemniczy kolektyw Sault zwyciężył w kategorii najlepszy występ R&B/soul.

Gdzie indziej nie było zaskoczeniem, gdy Ezra Collective zdobył tytuł najlepszego zespołu jazzowego, podczas gdy Drake i 21 Savage wspólnie zapewnili sobie tytuł najlepszego zespołu międzynarodowego.

Przez cały wieczór widzowie mogli podziwiać występy Sugababes, laureatów nagrody Mobo Impact Award oraz Soul II Soul, którzy zostali uhonorowani prestiżową nagrodą za całokształt twórczości.

Oto pełna lista zwycięzców:

Najlepszy aktor męski: Central Cee

Najlepszy aktor żeński: Raye

Album roku: Potter Payper – Real Back In Style

Piosenka roku: Central Cee & Dave – Sprinter

Najlepszy nowicjusz: Tunde

Film roku: Stormzy – Mel kazał mi to zrobić

Najlepszy występ RnB/soul: Sault

Najlepszy zespół hiphopowy: Little Simz

Najlepszy występ grime’owy: Bugzy Malone

Najlepszy akt musztry: K-Trap

Najlepszy występ międzynarodowy: Drake & 21 Savage

Najlepszy występ w serialu/filmie: Damson Idris jako Franklin Saint – Snowfall

Najlepsza osobowość medialna: ShxtsNGigs

Najlepszy afrykański zespół muzyczny: Asake

Najlepszy zespół muzyczny z Karaibów: Valiant

Najlepszy zespół jazzowy: Ezra Collective

Najlepszy zespół muzyki alternatywnej: Skindred

Najlepszy zespół elektroniczny/taneczny: Shygirl

Najlepszy producent: Inflo

Najlepszy występ gospel: Limoblaze

Nagroda za całokształt twórczości: Dusza II Dusza

Nagroda za wpływ: Sugababes

Nagroda za torowanie drogi: Dama Jessica Ennis-Hill

Nagroda pionierska: Ghetts