O nas
Kontakt

Strajki kolejowe w Hiszpanii: kiedy i gdzie pociągi zostaną odwołane w lutym

Laura Kowalczyk

Staff at Spain’s state operator Renfe have already warned they will strike at various points during this month.

Pracownicy hiszpańskiego operatora państwowego Renfe ostrzegli już, że w tym miesiącu będą strajkować w różnych momentach.

Podróż koleją po Hiszpanii zostanie w tym miesiącu poważnie zakłócona, ponieważ jutro (piątek) pracownicy rozpoczną strajki.

W lutym odwołano już setki pociągów, w tym pociągi dalekobieżne i średniodystansowe Renfe.

Pracownicy Renfe, hiszpańskiego operatora państwowego, ogłosili strajki w kilku miejscach w ciągu miesiąca.

Podróżnym zaleca się sprawdzenie na stronach internetowych firm, czy będzie to miało wpływ na ich podróż.

W lutym odwołano setki połączeń pociągów dalekobieżnych w Hiszpanii

Strajki pracowników kolei w Hiszpanii będą miały poważny wpływ na usługi kolejowe łączące popularne kierunki turystyczne z głównymi miastami.

Pierwsza akcja protestacyjna zwołana przez hiszpański związek zawodowy CCOO rozpocznie się w piątek 9 lutego i będzie obejmować 23-godzinny przestój, w wyniku którego odwołane zostanie 310 pociągów dalekobieżnych i średniodystansowych Renfe, w tym szybkie pociągi AVE.

Zezłomowanych zostanie także kolejnych 330 pociągów dalekobieżnych i 641 pociągów średniodystansowych.

Nadal będzie dostępna usługa szkieletowa, co potwierdza hiszpańskie Ministerstwo Transportu jako obowiązek prawny, który prawdopodobnie zmniejszy liczbę odwołań lotów.

W piątek w wyniku strajków odwołane zostaną także pociągi podmiejskie Cercanías w Madrycie. W godzinach szczytu oczekuje się, że będzie działać jedynie 75% zwykłych usług.

Kiedy w lutym hiszpańscy kolejarze będą strajkować?

Pracownicy Renfe i hiszpańskiego zarządcy infrastruktury kolejowej Adif ostrzegali już, że w tym miesiącu będą strajkować w różnych momentach.

Inny z kluczowych hiszpańskich związków zawodowych, UGT, potwierdził częściowe, ogólnokrajowe przestoje na okresy 2 godzin w każdy poniedziałek tego miesiąca, wpływające na transport w dniach 12, 19 i 26 lutego.

Zarówno UGT, jak i CCOO ogłosiły również strajki na 16 i 17 lutego w katalońskich pociągach Rodalies w godzinach od 7:00 do 9:00 oraz od 15:00 do 17:00.

Związki zawodowe twierdzą, że strajki zostały ogłoszone po 35-godzinnym tygodniu pracy w Adif i nie wprowadzono eliminacji kategorii dochodowych w Renfe.

Strajk w Hiszpanii: Prawa pasażerów w przypadku odwołania pociągu

Jeśli Twój pociąg zostanie odwołany, masz kilka możliwości w ramach praw pasażera.

Renfe twierdzi, że zaoferuje podróżnym alternatywne bilety na usługi możliwie najbliżej godziny odjazdu pierwotnej podróży. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Podróżni mogą również zrezygnować z biletu i otrzymać zwrot kosztów lub wybrać inną wybraną przez siebie usługę.