O nas
Kontakt

Najdziwniejsza żaba w Indiach i „brzydki rekin”: te gatunki nie są przytulaśne, ale wciąż potrzebują ratunku

Laura Kowalczyk

Najdziwniejsza żaba w Indiach i „brzydki rekin”: te gatunki nie są przytulaśne, ale wciąż potrzebują ratunku

Musimy „zmienić narrację” wokół brzydkich zwierząt, nalegali obrońcy przyrody.

„Jesteś najdziwniejszą żabą w Indiach”.

To nie jest najbardziej konwencjonalna linia ciągnięcia w grze wideo. Ale według odważnej nowej organizacji zajmującej się ochroną przyrody przyciąga ona graczy.

On The Edge – organizacja zajmująca się ponownym łączeniem ludzi z naturą – wydała dwie gry wideo, aby zwrócić uwagę na niektóre z mniej atrakcyjnych stworzeń Królestwa Zwierząt.

W Save the Purple Frog gracze unikają sów, węży, pociągów i innych zagrażających życiu zagrożeń, aby z nadzieją rzucić się na lęgowisko.

W Kākāpō Run wcielasz się w nielotną papugę z Nowej Zelandii, która próbuje dotrzeć do chronionego sanktuarium.

Wraz z różnymi cyfrowymi kampaniami narracyjnymi, On The Edge wykorzystuje te gry, aby wyróżnić zwierzęta, które w przeszłości były mniej zainteresowane ochroną przyrody, wyjaśnia dr Alex Bowman, dyrektor ds. Historii naturalnej w On the Edge.

„Najpiękniejsze zwierzęta zdecydowanie nie są najważniejsze, ale niestety znajdują się w centrum uwagi” — mówi.

Dlaczego niektóre zwierzęta przyciągają całą uwagę?

Od pand po lamparty śnieżne, najpiękniejsze stworzenia królestwa zwierząt dominują w dyskusji na temat ochrony przyrody.

Ale „brzydkie” zwierzęta też potrzebują ratunku.

Badania wykazały, że mniej estetyczne zwierzęta przyciągają mniej badań i mniej funduszy na ochronę. Według artykułu badawczego z 2020 r. kręgowce, takie jak ssaki, ryby i gady, inwestują 468 razy więcej w działania na rzecz ochrony niż bezkręgowce, takie jak owady, pająki i robaki.

Francuskie badanie z 2022 roku wykazało, że najbardziej zagrożone wyginięciem były najbrzydsze ryby – ale były one również najważniejsze z ekologicznego punktu widzenia.

Ma to sens – organizacji charytatywnej łatwiej jest zbierać fundusze, sprzedając pluszową pandę niż nieznanego owada.

Zobacz ten post na Instagramie

Post udostępniony przez On the Edge (@ontheedge_org)

Jednak zaniedbane lub nielubiane gatunki często mają kluczowe znaczenie z ekologicznego punktu widzenia. Na przykład osy są niezwykle cennymi członkami funkcjonującego ekosystemu, regulując populacje gąsienic, pająków i zielonych much, które sieją spustoszenie w ogrodach.

Ale otrzymują tylko odrobinę uwagi, jaką poświęcają trzmiele.

„Wszyscy patrzą na trzmiela, tego rodzaju rozmytego małego zapylacza, który naprawdę odnosimy do jego etyki pracy” – powiedział Bowmer.

„(Osy) potrzebują naszej uwagi tak samo, jak te urocze pszczoły, które widzimy w kampaniach każdego dnia tygodnia”.

Jak On The Edge zmienia opinie o niekochanych zwierzętach?

Fundacja On The Edge ma na celu odwrócenie scenariusza, wykorzystując innowacyjne kampanie cyfrowe, aby wzbudzić sympatię do tych niekochanych stworzeń.

Nazwa oznacza ewolucyjnie odrębne i globalnie zagrożone. Gatunki EDGE obejmują purpurową żabę i łuskowca indyjskiego. Łącznie te wyjątkowe zwierzęta reprezentują miliardy lat historii ewolucji.

Ale możemy je stracić na zawsze, jeśli nie będziemy działać szybko, wlewając pieniądze w odbudowę siedlisk i dedykowane programy ponownego zdziczenia.

Według badania z 2015 r., zmiany klimatyczne spowodują, że jeden na sześć gatunków na naszej planecie wyginie na zawsze, jeśli nie podejmiemy działań w związku z kryzysem.

„W przypadku tych zwierząt, które uważamy za irytujące, przerażające lub irytujące, naprawdę musimy zmienić narrację. W ten sposób ich chronimy” – powiedział.

„Pobudzamy wyobraźnię. Łączymy się z ludźmi na poziomie emocjonalnym i zmieniamy ich markę”.

Obejrzyj film w odtwarzaczu powyżej, aby dowiedzieć się więcej o zwierzętach z EDGE.